přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

13. února 2003, 18:57

Tyčkař Ptáček cítí, že má na víc

Jediný Čech, který kdy dokázal překonat 580 cm ve skoku o tyči, Adam Ptáček, nyní už směřuje svou přípravu k halovému mistrovství světa.

Bezprostředně po pátečním mítinku v Chemnitzu, kde výkonem 581 cm vytvořil nový národní rekord, se však Ptáček fyzicky necítil dobře. „Byl jsem pár dní lehce nachlazen. Zapříčinila to hlavně celková únava, z Chemnitzu jsme se vrátili až o půlnoci,“ přibližuje Ptáček následky náročného programu v úvodu sezony. V úterý už ale nejlepší český tyčkař opět začal plnohodnotně trénovat. Právě trénink teď bude hlavní náplní přípravy Adama Ptáčka na vrchol halové sezony. Po včasném splnění limitu pro účast na HMS v Birminghamu se Ptáček při závodech už nemusí tolik soustředit na dosažení předepsané mety.

„Co se týká účasti na mistrovství světa, v tomto směru už mám klid. Příliš startů už teď mít nebudu, chci ještě dolaďovat techniku,“
hovoří Ptáček o své následující přípravě. Sám cítí, že jeho výkonnost ještě nedosáhla maxima: „Na výkonnostní zlepšení rozhodně mám. Uvidíme, jestli se to podaří ještě do halového mistrovství světa. Rád bych postrašil soupeře před Birminghamem,“ žertuje Ptáček.

K samotnému halovému MS v Birminghamu vzhlíží Adam Ptáček střízlivým pohledem: „Cílem pro Birmingham je pro mě postup do finále. Všechno ostatní už záleží na mnoha faktorech.“ Skutečnost, že je spolu s Němcem Lobingerem v čele letošních světových tabulek a tudíž zřejmě bude patřit k největším favoritům tyčkařské soutěže v Birminghamu, komentuje takto: „Například před halovým mistrovstvím světa před dvěma lety skákali všichni favorité kolem pěti set sedmdesáti, a nakonec na medaili bylo potřeba 585 cm.“ Ptáček ale už v Chemnitzu naznačil, že další posun jeho osobního rekordu může být jen otázka času. Po úspěšném zdolání 581 cm třikrát shodil laťku ve výšce 586 cm, ale jeden z pokusů byl opravdu hodně blízko. „Ani nevím, čím jsem laťku shodil. 586 jsem prakticky překonal,“ popisuje Ptáček. Určité obavy má český tyčkař z náhlého ústupu formy: „Nechci, aby se opakovala situace z loňské sezony. Tři týdny před Mnichovem jsem měl formu jako hrom, ale najednou byla pryč.“ Přesto se Ptáček mohl v loňském roce těšit ze svého dosud největšího úspěchu v seniorské kategorii. Na ME v Mnichově 2002 vybojoval šesté místo.

V nejbližším období se Adam Ptáček představí ve středu 19. února na domácím mítinku Pražská tyčka v Praze na Strahově a poté na prestižním, silně obsazeném mítinku ve francouzském Liévin, který se koná 23. února.

Tomáš Klement

Vytisknout