přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

29. srpna 2011, 15:05

Tyčkař Kudlička skončil na děleném devátém místě, Robles diskvalifikován

Kudličkův úspěch ve finále a dechberoucí boje o medaile. Takový byl na světovém šampionátu večerní blok třetího soutěžního dne.

Jan Kudlička dosáhl zatím nejlepšího českého výsledku na 13. mistrovství světa, které hostí korejské Tegu. Ve finále skoku o tyči obsadil za zdolání svého letošního maxima 565 cm dělenou devátou příčku s Američanem Scottem a Britem Lewisem. O ještě lepší výkon ho možná připravil incident při prvním pokusu na 575 cm, kdy mu praskla tyč. "Byla nejtvrdší, jakou jsem tady měl. Cítil jsem se v životní formě, tyč se krásně rozjela... Kdyby nepraskla, tak věřím, že bych tu výšku skočil," smutnil Kudlička, který si z karambolu odnesl krvavý šrám na boku.

Rozhodčí mu hned vzápětí udělili náhradní pokus, a přestože jej svěřenec Boleslava Patery šel naplno, laťku shodil. Stejně tak i v následujících případech. "Je to škoda, fyzicky i technicky jsem se cítil na národní rekord. Ale je to sport, s tím nikdo nic neudělá," krčil rameny.

Kudlička ostatně není v lámání tyčí žádný nováček, na svém kontě má už čtyři, z toho letos dvě. "Ale je rozdíl, když se vám to stane u tvrdé tyče v životní formě, byla to děsná pecka," popsal osudný okamžik dle vlastních slov "zkušený lamač tyčí". A nejen jich. Na šampionátu stihl zlomit ještě dvě laťky. "Zkrátka jsem nadělal víc škody než užitku," smál se v nadsázce.

Už za jeho nepřítomnosti nabrala soutěž tyčkařů překvapivý směr. Favorizovanému Francouzi Lavillenie vypálili rybník Kubánec Borges s Polákem Wojciechowským. Oba vyrovnali světový výkon roku 590 cm, Wojciechowski o sérii dříve, což mu přineslo titul mistra světa. Borges byl druhý a Lavillenie se chtě nechtě musel spokojit s bronzem, když až do 585 postupoval čistě.

Vícebojařka Kateřina Cachová navázala při svém třetím víceboji v průběhu šesti týdnů na své dopolední výkony (13.85/překážky a 1.77/výška) vrhem koulí do vzdálenosti 11.64 a dvoustovkou za 25.36 (-1.1). „Překážky byly dobré, letošňák, a na tu nohu, na kterou jsem chtěla. Ve výšce jsem věřila ve 180 cm, protože předchozí skok se mi povedl. Ale bylo děsné horko a pořadatelé nám nedali ani deštníky, takže jsem neměla moc sil. V kouli jsem chtěla hodit aspoň 12 metrů, vypadalo by to lépe, ale asi na tom ještě nejsem tak, abych to předváděla stabilně. A dvoustovka v protivětru asi odpovídá,“ zhodnotila svěřenkyně Michala Buzka jednotlivé disciplíny. Po prvním dnu patří medailistce z nedávných ME do 23 let a univerziády bodový součet 3437 b, s nímž drží 23. pozici. „Celkově jsem doufala v lepší rozjezd, snad to zítra bude lepší,“ dodala Cachová.    

Průběžné vedení v soutěži patří favorizované Britce Ennisové, která se po slabším začátku rozjela ke svému vysokému standardu. Na druhém místě je zatím Ruska Černovová, která ztrácí 151 b, třetí přenocuje Američanka Fountainová.

Večer nabídl též řadu chytlavých soubojů o medaile. Mezi ty nejkrásnější patřilo sledované finále stodesítky, kde svedli vyrovnanou bitvu Kubánec Robles, Číňan Liou Siang a Američan Richardson. Už už se zdálo, že ji pro sebe rozhodne zejména v Asii opěvovaný Liou Siang, jenže drobný kontakt s poslední překážkou jej odsoudil k bronzu. Z vítězství se tak radoval světový rekordman Robles, který časem 13.14 (-1.1) předčil Richardsona o dvě setiny. Čtrvtý byl překvapivě Brit Turner (13.44). který o tisíciny předčil i věhlasného Američana Olivera, jenž do Tegu zjevně nepřicestoval v ideálním rozpoložení.

Jenže o definitivním pořadí se rozhodlo až u zeleného stolu. Robles byl totiž diskvalifikován na základě pravidla č. 163.2 o omezení soupeře. Ze zpomalených záběrů bylo patrné, že Kubánec vrazil do Číňana běžícího ve vedlejší dráze. Očekávaný protiprotest jury odmítla, a tak se šampionem se stal nakonec Richardson před Liou Siangem a Turnerem. Úřadující mistr Evropy dnes jakoby posbíral štěstí od všech třech velkých favoritů. Dalším paradoxem zůstává, že sám Liou Siang křivdu po doběhu necítil. "Stává se to na závodech v podstatě pořád, ale tentokrát, ve finále mistrovství světa to bylo něco jiného. Nemám problém s tím, co se dnes stalo a tohle je pro mě dobrý výsledek. Robles byl dobře připravený. Já dělal co jsem mohl. Výčitky nemám," uznal po závodě sportovně.

Dramatický byl i doběh čtvrtky, v němž většinu cílové rovinky bojovaly téměř bok po boku Američanka Felixová s Montshoovou z Botswany. Ta byla mírně napřed a Felixová ji po centimetrech stahovala, leč své snažení nestihla dokončit. Montshoová darovala své zemi zlato i nový národní rekord 49.56, Felixová byla o tři setiny pomalejší.  Bronz si dobrým závěrem vysloužila Ruska Kapačinská (50.24).

To stovka měla mnohem jednoznačnější vítězku. Američanka Jeterová se nezalekla jamajské početní převahy a po výkonu 10.90 byla v cíli o sedm setin dříve než Campbell-Brownová. Ta byla nakonec ráda za stříbro, získala ho o setinu před Baptistovou z Trinidadu. Oči pro pláč zůstaly další Jamajčance Fraserové, obhájkyně titulu finišovala po vynikající první polovině trati na konečném čtvrtém místě. I pro ni ničinil rozdíl mezi "bramborami" a bronzem jedinou setinu.

V soutěži kladivářů měl od začátku navrch Japonec Murofuši, který z rukávu tahal jeden trumf v podobě letošního maxima za druhým. Jenže ke konci klání se mu zjevil silný protihráč v podobě Maďara Parse, který si svého žolíka nechal na poslední sérii. Byla to silná karta, výkon 81.18 nestačil na zlato jen o šest centimetrů. Japonci houfně obsazené tribuny si mohutně oddychly. Z bronzu se radoval po pauze v loňském roce radoval šampion z Berlína, Slovinec Kozmus.

Koulařskému sektoru jasně dominovala Adamsová z Nového Zélandu. Ve finále se sice rozjížděla pomaleji, od čtvrté série ale nebylo o jejím triumfu pochyb, neboť soupeřky měly problémy spíš samy se sebou. Adamsová se ještě na závěr blýskla rekordem šampionátu 21.24. Druhá skončila její loňská pokořitelka z halového šampionátu v Dauhá Ostapčuková z Běloruska, stříbro však uhájila jen o 3 cm před Američankou Camarena-Williamsovou.

Fotogalerie z MS na www.graf.cz

Výsledky

Adam Pražák

Vytisknout