přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

16. července 2008, 21:15

Tyčkař Janáček do Pekingu

Paterův svěřenec překonal v Houštce 570 centrimetrů a je dalším limitářem pro OH. Mezi kladivářkami už je jasno.

Atletický mítink v Houštce byl dnes svědkem dalšího překonaného A-limitu na olympijské hry v Pekingu. Tyčkař Štěpán Janáček totiž na druhý pokus překonal 570 centimetrů. "Skákalo se mi výborně, mraky se rozestoupily, vysvitlo sluníčko a já to skočil," smál se svěřenec Boleslava Patery bezprostředně po závodě. Průběh soutěže byl jednoduchý. Nejprve 520 na druhý pokus, pak 540 opět na druhý a nakonec si nechal nastavit na stojany rovnou o třicet centimetrů více. "Mezi pátým a osmým pokusem se mi vždycky nejlíp skáče, tak jsem šel rovnou na sedmdesát," líčil Janáček, který navíc použil i tvrdší tyče.  "Docela jsem rád, že se to povedlo v Houštce, je to skvělý stadion, mám k němu vztah. Jezdil jsem sem k babičce a vodil mě sem už děda, když jsem byl malej." Do Pekingu se těší, a to nejen na závody samotné, ale i na setkání s manželkou, která je nominována v polské výpravě. "Aspoň ji uvidím o měsíc dřív, než jsem myslel," usmál se závodník Dukly Praha. Druhé místo dnes v Houštce obsadil Balner, který překonal 540 centimetrů. Štěstí bude zkoušet ještě za týden v Brně. "Pojedu s ním, dělat sparinga," svěřil se Janáček.
V ženské části soutěže zvítězila Romana Maláčová se 420 centimetry, přičemž ani pokusy na 435 centimetry nebyly úplně marné.  Kateřina Baďurová, ač  původně svůj start avizovala, nakonec nenastoupila. Skupina Boleslava Patery se nechystá ani na zítřejší mítink v Ústí. O limit na olympijské hry se v Boleslavi pokoušel i výškař Svatoslav Ton, ale nakonec skončil na 220 centimetrech. "Jsem ještě unavený z Atén, ale budu závodit ještě příští týden v Brně."

Při vrhačském prologu zítřejší VC Ústí nad Labem si patrně definitivně rozdaly karty pro  Peking kladivářky. Čerstvá juniorská vicemistryně světa Kateřina Šafránková se v Lovosicích marně pokoušela vzít si zpět národní rekord, který ji v sobotu "uzmula" Lenka Ledvinová, a tím svou sokyni předskočit i v nominačním pořadníku. Její nejdelší hod měřil 63.76 m, tedy o více než pět metrů néně, než kolik by bylo potřeba. "Chyběla mi síla, cítila jsem se unavená," přiznala.
Její olympijské naděje, které živila od května, tím s největší pravděpodobností pohasly. "Asi bych se ještě pokoušela, ale není kde. Prošli jsme s trenéry všechny možnosti, ale nikde jsme pro mě závod nenašli," říkala svěřenkyně Tučka a Pluhaře. Je hodně zklamaná? "Teď už ani ne, už jsem měla čas se s tím srovnat. Horší bylo, když jsem se dověděla, že mě Lenka přehodila. Už jsem totiž s tou olympiádou tak nějak počítala. Ale co, aspoň budu mít prázdniny," snažila se na věci najít něco pozitivního.
Lenka Ledvinová byla v Lovosicích také a svoji letenku pro Peking "jistila" vítězstvím. Několikrát poslala své náčiní na úroveň 65 metrů, přičemž ten nejdelší hod měřil 65.76 m.
Mezi muži vyhrál Slovák Konopka (76.87) před Lukášem Melichem (72.63).  
        

Karolína Farská, Adam Pražák

Vytisknout