přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Tyčkař Hooker králem Millrose, zkoušel i svěťák

Jednoznačně nejzářivější hvězdou newyorského mítinku byl olympijský vítěz Steve Hooker. Australanovi atak světového rekordu Sergeje Bubky nevyšel, Ukrajinci však sebral nejlepší výkon na území USA.

Výborným výkonem 601 centimetrů se Steve Hooker stal čtvrtým tyčkařem halové historie a kromě rekordu „Millrose Games“ (Her Millrose) a haly mu nyní patří i maximum v USA. Jediný, kdo s Hookerem jakž takž držel krok, byl domácí Derek Miles. Hned dva soupeři – další Australan Burgess a domácí Pauli – totiž odpadli na základní výšce 535 cm, třetí příčku ze zbylé čtveřice obsadil Mexičan Lanaro za 560.

 


Hooker při HMS ve Valencii (2008) - foto: graf.cz

 

Hooker měl čistý zápis až do 570, Miles zde dvakrát opravoval. Následně oba vynechali 580 a při laťce ve výši o 8 cm výš spotřebovali dohromady všech šest možných pokusů. Uspěl jen Australan, což ho nakoplo natolik, že centimetr nad magickou šestkou nezaváhal a hned napoprvé skočil. Poté si nevedl vůbec zle ani při třech šancích na hranici světového maxima 616 cm.
„Překvapuje mě, jak dobré jsem měl skoky na světový rekord. Je to poprvé, co jsem to zkoušel. Snad budou další pokusy v příštích týdnech,“ uvedl pro IAAF. „Je to povzbuzující start do sezóny, obzvlášť poslední pokus byl opravdu dobrý, jen kdybych si vzal větší tyč,“ dodal směle. Přitom Hooker měl dobrý důvod předvést třeba jen průměrný výkon. Jak přiznal v rozhovoru, před čtyřmi týdny zlomil při soutěži v Perthu tyč a zranil se. Zrychlovat a skákat mu prý nedělá problém, horší je to při zastavování.

 

Hlavní závod Her v Madison Square Garden, „míli Wanamaker“, která přišla na úplný závěr až po národní hymně, ovládl již posedmé Bernard Lagat. Rodilý Keňan, nyní však již běžec řadu let nosící dres USA, protnul cíl v čas 3:58.44. Dvojnásobného světového šampiona z Ósaky potrápil na 145.5 metru dlouhém okruhu bronzový z olympijské patnáctistovky v Pekingu Nick Willis, Novozélanďan nakonec ztratil vteřinu a kousek. „Moc pro mě znamená vyhrát zrovna tady,“ přiznal Lagat, který se sedmým triumfem vyrovnal slavnému Eamonnu Coghlanovi.

 

Trojice elitních amerických koulařů předvedla zajímavé představení. Po třetí, předposlední sérii byl v čele Hoffa před Cantwellem, ovšem jen o lepší druhý pokus, když měli oba nejlépe 20.48. Posledním pokusem Cantwell přidal 5 cm a Hoffu přeskočil, nakonec se však smál třetí. Adam Nelson měl z druhé série 20.18, vítězství nakonec kolegům vyfoukl za 20.79.

 

Rozdílem třídy (0.19 s) před zbytkem pole vyhrál 60 m překážek Terrence Trammell, finišoval za 7.45. K tomu přihodil ještě druhé místo na hladké trati, když zaostal jen tři setinky za vítězným Michaelem Rodgersem (6.51:6.54). Ryze anglosaskou distanci 600 yardů (necelých 550 m) pro sebe získal trinidadský Quow (1:11.32) o osm setin před krajanem Kirkem.

 

V ženských disciplínách byly vidět další výkony roku. Ve skoku o tyči se o něj postarala Jenn Stuczynská, která při 471 cm předčila o decimetr vracející se Stacy Dragilaovou. Pro ni to byl nejlepší skok po více jak 4 letech. Hlavní mílařskou trať ovládla o parník Kara Goucherová (4:33.19), třetinových 600 yardů naopak Monica Hargrowová (1:19.50) o pouhou setinku před Pompeyovou. Na šedesátce s překážkami se střetli medailistky z olympijské stovky Lopes-Schliepová a McLellanová. Z těsné výhry se tentokrát radovala Kanaďanka (tučně), také Australanka se však dostala pod hranici 8 vteřin (7.95 a 7.96). Hladkých 60 se stalo kořistí Biancy Knightové za 7.23. Ve výškařském sektoru zvládla Amy Acuffová jako jediná 192 cm.

 

Kompletní výsledky jsou zde.

Michal Procházka

Vytisknout