Twellová a Holzdeppe - nastupující mládí Evropy

Aktuality
středa 23. listopadu 2011
Vycházejícími hvězdami Evropy byli zvoleni britská běžkyně Stephanie Twellová a německý tyčkař Raphael Holzdeppe. Letošní juniorští mistři planety už zaznamenali i smělé kroky mezi dospělými.

Maratónská běžkyně pro rok 2020


Stephanie Twellová - foto: graf.cz

Stephanie Twellová na sebe výrazněji upozornila třikrát. První "zásek" přišel již vloni, když jako první dívka obhájila titul na evropském šampionátu v krosu. "Jeden titul je fantastický, ale obhájit ho to je sen," vyjádřila se pro Evropskou atletickou asociaci Britka, která dvacetiny oslaví až příští rok v srpnu a může tak získat ještě třetí unikátní vavřín.
Druhý moment Twellové: v létě už zase zářila na dráze. Výbornou poslední čtyřstovkou si poměrně pohodlně doběhla pro světové zlato na 1500 m. "Moc jsem se tu naučila, jak běhat lépe takticky a nenechat si diktovat od Afričanek," prohlásila po výhře v čase 4:15.09. Nic moc, říkáte si možná. Ale to už jsme už u třetího výrazného výkonu devatenáctileté atletky. Pouhých pět dní po Bydhošti zaběhla na pařížské Zlaté lize takřka o deset vteřin lépe a čas 4:05.83 (nejlepší juniorský letošní výkon) jí zajistil dokonce letenku do Pekingu.
Zde se sice neprobila do finále, ale jen těsně, navíc v čase 4:06.68 zůstala na jejím štítě řada mnohem ostřílenějších soupeřek. I proto může Stephanie Twellová sebevědomě prohlásit, že její čas přijde. "Atletika je moje celoživotní náplň. Žiji tím sportem, dýchám jej, sním o něm," prohlásila vyzrále a zároveň poodkryla odvážné olympijské cíle na tucet let dopředu. "Plán je takový, že v Londýně bych chtěla běžet 1500 nebo 5000 m, 2016 pětku a 2020 bych moc ráda pokročila k maratonu."

Další pořadí žen a statistická data o Stephanie najdete zde.

Pokračovatel německé tyčkařské "vysoké" školy


Raphael Holzdeppe - foto: graf.cz

Raphael Holzdeppe je "jen" další z pokračovatelů vyhlášené německé tyčkařské školy. Sezóna pro něj začala výborně již v hale, kdy ustavil hned v prvním závodě nový německý juniorský rekord, aby pak o dva měsíce později přidal sice jen centimetřík, což je ovšem hodnota nejlepšího světového výkonu jeho věku pod střechou.
Otevřené nebe jakoby pomohlo Holzdeppemu ještě více zazářit. Zlepšování národních rekordů završil vyrovnáním 19 let starého světového maxima 580 cm Rusa Maxima Tarasova. "Věřil jsem, že 570 je možné, ale na 580 jsem ani nepomyslel," překvapil sám sebe skokan, který je ještě o kousek mladší než Twellová, když devatenáctiny slaví teprve tuto sobotu 28. září. Juniorské zlato získal v Bydhošti za průměrných 550. Přiznal, že chtěl skočit výše, ale byl moc rád především za zlato. "Byla to těžká soutěž. Většinu léta jsem byl zvyklý skákat s dospělými a tady jsem musel čekat skoro dvě hodiny na svůj první pokus," naznačil překážku, která bránila lepšímu výkonu.
No ale že proti "starochům" už to "docela" umí, prokázal na domácím šampionátu. Třetí místo a vyřazení mnohem zkušenějších borců - 4 patřili do první devítky evropských tabulek - jej poslalo na olympiádu, kde obsadil osmé místo, z krajanů byl lepší jen šestý Ecker. Holzdeppeho nejprve mrzelo, že nezdolal 570, výšku, na které už ležel bronz. "Ale teď, když se podívám zpátky, jsem hrdý, na to co jsem dokázal. Byl jsem o několik let nejmladší ve finále," spletl se nepatrně při hodnocení svého výkonu, když pozapomněl na Jana Kudličku, jen o rok a půl mladšího Čecha. Každopádně pro oba byly výkony v Pekingu vynikajícím počinem na počátku dospělé kariéry.

Další pořadí mužů a statistická data o Raphaelovi najdete zde.

Michal Procházka

Fotogalerie