přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Turnov vyhlíží excelentní disk

Organizátoři Memoriálu Ludvíka Daňka získali hvězdnou sestavu nejen pro svou hlavní disciplínu, na programu jsou i další lahůdky.

Už podesáté se na počest zesnulého olympijského vítěze sjede světová elita  mužského disku do Turnova, aby se zde popasovala v Memoriálu Ludvíka Daňka. Svůj souboj z loňského šampionátu v Ósace si zopakují úřadující mistr světa Gerd Kanter z Estonska a sesazený vládce disku Virgilius Alekna z Litvy. Účast přislíbili i další borci jako Zoltán Kövago či Alexander Tammert, stejně jako světový rekordman v desetiboji Roman Šebrle, který by na mítinku měl startovat rovněž ve vrhu koulí. Nejlepší domácí diskař Libor Malina pak bude pokračovat v dobře rozjetém boji o olympijskou nominaci. „Jestli chci útočit na limit? Ale to já teď dělám v každém závodě,“ připomněl své dva dosavadní starty v sezoně.


Libor Malina, foto: J.Čech

Čtyřiatřicetiletý závodník kladenského A.C. TEPO hodil hned při závodní premiéře v letošním roce dále než v předchozích dvou letech, když mu 8. 5. na Chodovské tretře naměřili 62.32 m. V neděli přidal na domácím stadionu i přes nepřízeň počasí další dva decimetry a k měkčímu z kritérií mu chybí 48 cm. „Věřím si dokonce na áčko,“ říká. Kde se v něm po dvou nevýrazných sezonách bere taková sebedůvěra? „Jsem konečně zdravý. V roce 2005 jsem absolvoval komplikovanou operaci achilovky a další sezona tím byla ovlivněná. Vloni jsem to nejspíš přepálil s tréninkem, a tak z toho plně těžím vlastně až teď.“ 

Tedy možná paradoxně v době, kdy už není úplným profesionálem. „Pracuji v pensionu, nemám starosti typu, zda mi prodlouží smlouvu,“ libuje si. Vidina olympiády však nenechává chladným ani jeho.
 
To víte, že mě to láká. Však pro to také hodně dělám a vše tomu podřizuji.“ Limit podle něj může přijít kdykoliv, i když v případě Turnova příliš optimistický není. „Nemám důvěru v počasí. Je-li všude 17 stupňů Celsia, tam bude určitě sedm. A také vítr v sektoru většinou fouká do zad, což není pro disk zrovna ideální. Škoda že se neháže z druh strany, odkud Daněk mimo jiné hodil ten světový rekord,“ připomíná.

Memoriál není jen disk
Program memoriálu však mužský disk zdaleka nevyčerpává. Diváci se mohou těšit na početné sprinty, ale také kvalitně obsazené vrhy a skoky. V oštěpu se očekává start mistryně světa Barbory Špotákové do sezony, v sektoru by měla být i majitelka olympijského béčka Jarmila Klimešová. Údajně na přání Jana Železného se bude konat i oštěp mužů, ve kterém se pokusí hodit přes 80 metrů jeho svěřenci Veselý, Frydrych a Syrovátko.

Také mužská výška bude  silně obsazená, českým reprezentantům Tomášovi Janků a Svatoslavu Tonovi bude konkurovat mladý německý reprezentant Marius Hanniske, stříbrný na MS juniorů v roce 2004.

Hlavní program začíná na turnovském stadionu od 15 hod.  

Disciplíny:
Muži - 100 m, 400 m, 800 m, 400 m př., 4x100 m, výška, tyč, dálka, koule, disk.
Ženy - 100 m, 400 m, 4x100 m, výška, tyč, oštěp.

Adam Pražák

Vytisknout