přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:27

Tuláček šestý, uspěli i další

Český tým prožil v litevském kaunasu vydařený první den, který kazí jen smolná vypadnutí půlkaře Holuši a sprinterky Čechové. Ve finále se dařilo koulaři Tuláčkovi.

Hned první finálové klání evropského šampionátu do 22 let mělo českou účast. Koulař Vladislav Tuláček navázal na úspěšnou kvalifikaci výkonem jen o 6 cm kratším a za 18.03 m z druhé série mu patří vynikající šestá příčka. "Výsledek hodnotím kladně, šesté místo je výborné. Ale s výkonem tak úplně spokojený nejsem. V rozhazování mi to letělo několikrát k 18.40, v závodě jsem byl asi přehecovaný, prostě to nebylo ono. Také mi přijde, že ráno jsem měl lepší fazonu než večer, na dva závody během jednoho dne nejsem zvyklý a nemohl jsem se do toho dostat. Nicméně v obou případech to byly moje nejlepší výkony v sezoně, takže z tohoto úhlu bych vlastně spokojený být měl," hodnotil v telefonickém rozhovoru úspěšný finalista, jehož zápis zdobí od druhé série samé křížky. "Byly to úmyslné přešlapy, všechno mi to padalo na osmnáctimetrovou lajnu," vysvětlil. 
Soupeře výrazně předčil Rus Vladimír Kokovjev, který vrhl 20.20 m. Také zbylí dva medailisté zaznamenali osobní rekordy. Stříbrný Dán Petrsen předvedl 18.94 m, Polák Mikos jen o 5 cm méně.

Romana Maláčová bude ve finále skoku o tyči poté, co hladce prošla kvalifikací. Nebylo k tomu ani zdaleka třeba překonat stanovený limit, do elitní dvanáctky se dostala i Švédka Dahlströmová, která skočila na první pokus 4 metry. Maláčová tak mohla zakončit dnešní kvalifikaci po třech skocích a maximálním výkonu 410 cm. 

Pouhé dvě setiny chyběly k finálové účasti v běhu na 100 m sprinterce Kateřině Čechová. Ve svém semifinále obsadila čtvrté místo a musela čekat na výsledky toho druhého, zda se do elitní osmičky neprosmýkne časem. Její naděje definitivně pohřbily Ruska Pantělejovová a Francouzka Gayduová, které finišovaly ve shodném čase 11.73 a české závodnici odsoudily na devátou, první nepostupovou příčku.

Jakub Holuša nepostoupil do finále běhu na 800 m také těsně. V rozběhu, z nichž přímo postupovali první dva a další dva na základě času, obsadil čtvrtou příčku, přičemž k druhému místu mu po výkonu 1:49.63 scházely dvě desetiny. První čtvrtku si přitom odtáhl sám, po strkanici s Němcem Schemberou, který jej zbrzdil, se však již zpátky do závodu nedostal. Časem se do finále probojovali borci z posledního běhu. Holuša v celkovém pořadí obsadí desátou příčku.

Diskařka Kateřina Klausová obsadila po výkonu 49.28 šestou příčku ve své kvalifikační skupině a musela čekat na výsledky soupeřek. Nakonec k ní byl osud milostivý a mezi elitní dvanáctku o jediný centimetr proklouzla. Nejdále - 54.08 - hodila Švédka Larssonová.   

První den mají za sebou vícebojaři. V poločase je nejlepším z našich stále Adam Nejedlý, který si hlavně díky vydařené výšce (203) a také dálce (7.38) polepšil na sedmou příčku s dílčím ziskem 3952 b. David Sazima je zatím 16. (3775) a František Staněk 19. (3705). Vede Srb Dudas s 4118 body.

Vedle koule se rozdávaly medaile i na mužské pětce. Na ní byl nejrychlejší Španěl Mohamed Elbendir, který zastavil časomíru na 13:54.10. Druhý byl Francouz Smaïl, třetí Ir McCarthy.

V pátek do bojů na ME nově zasáhnou chodkyně Schindlerová, diskař Stašek, tyčkař Kudlička, stýplař Kocourek, mílařka Čapková a sprinterka Táborská. Semifinále čeká čtvrtkaře překážkáře Proroka a Volfovou a finále diskařku Klausovou. Svou soutěž dokončí také vícebojaři.

Výsledky naleznete zde.

Adam Pražák

Vytisknout