přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

30. srpna 2004, 13:36

Trojnásobný olympijský vítěz Železný již medaile vozit nebude

Kariéra legendy světového oštěpu Jana Železného se chýlí ke konci.

Poslední velký závod mu nevyšel podle představ a v Aténách skončil devátý. Z předchozích olympiád se vždy vracel s medailí, kromě premiérového stříbra ze Soulu má doma tři zlaté. Osmatřicetiletý oštěpař patří mezi nejzářivější hvězdy českého a československého sportu. Třebaže konec sportovní dráhy nevyhlásil a ještě se chystá závodit, s účastmi na velkých šampionátech podle svých reakcí po olympiádě už nepočítá.

V Aténách přehodil kvalifikační limit hned napoprvé, v samotném finále však 80.59 metru na elitní osmičku nestačilo. Železný letos absolvoval vedle olympiády jen dva závody - v katarském Dauhá byl za písečné bouře čtvrtý, na ostravské Zlaté tretře skončil druhý výkonem 86.12 metru. Právě v Ostravě by se chtěl příští rok definitivně rozloučit s oštěpařským sektorem.

Na mezinárodní scéně debutoval rodák z Mladé Boleslavi (narozen 16. června 1966) před jednadvaceti lety, kdy na mistrovství Evropy juniorů skončil šestý. O čtyři roky později získal na mistrovství světa v Římě první cenný kov za třetí místo. Na světovém šampionátu ve Stuttgartu 1993 a Göteborgu 1995 zvítězil a stal se prvním oštěpařem, kterému se podařilo titul obhájit. Triumf si zopakoval ještě před třemi lety v Edmontonu.
Titul kontinentálního šampiona mu ale pokaždé ze čtyř pokusů
unikl.

Do historických tabulek se čtyřnásobný nejlepší český sportovec poprvé zapsal hodem 87.66 metru v roce 1987 v Nitře. Světový rekord pak zlepšil ještě pětkrát, od května 1996 platí jeho výkon 98.48 metru.

Vynikající švih neunikl ani pozornosti baseballových skautů z MLB - profesionální tým Atlanta Braves jej zkoušel v roce 1996 coby nadhazovače. Železný předvedl v testech skvělý nápřah i sílu, přesnost nadhozu však funkcionáře zámožného klubu nepřesvědčila.

Železný měl co se týče počtu ocenění nejlepší sezonu v roce 2000. Na olympiádě v Sydney jako první oštěpař historie stanul na stupni nejvyšším potřetí za sebou a za svůj výkon byl odměněn v nejedné anketě. Potřetí jej novináři zvolili za Sportovce roku, podruhé byl označen za Atleta Evropy a premiérově se stal také Atletem světa.

I tak zůstává Železný stále normálním člověkem bez hvězdných manýr. Když má chuť, zajde s kamarády do hospody na pivo a neodpustí si ani cigaretu. Vyučený automechanik rád tráví dlouhé hodiny na rybách. Rodinnou pohodu mu v Kosmonosech, kde je také čestným občanem, zajišťuje žena Marta, syn Jan a dcera Katarina. 

Budoucnost českého oštěpaře bude dále spjata se sportem. V Aténách byl zvolen do Komise sportovců Mezinárodního olympijského  výboru, kde již působil v letech 1999 až 2001. Železný se dokonce nebrání ani případné další funkci v Českém olympijském výboru. "Zasedání MOV nejsou tak častá," ujistil Železný, že by obě role zvládl.
                                                                                                    ČTK