přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

18. srpna 2003, 12:40

Trojice českých chodců je na MS výborně připravena

Na letošní světový šampionát odcestují celkem tři čeští chodci.

Hned v úvodní finálové disciplíně šampionátu v Paříži nastoupí chodec Jiří Malysa na start dvacetikilometrové trati pařížskými ulicemi. Sedmatřicetiletý závodník Nového Města nad Metují zaznamenal největší úspěch své kariéry na posledním MS v Edmontonu, kde na stejně dlouhé trati došel devátý, přičemž závod se konal druhý soutěžní den. „Závodit první den je pro mě spíš výhoda,“ sděluje Malysa, „dvacítka mužů je většinou na pořadu na začátku šampionátu. Loni jsem například výjimečně startoval na padesátce, která byla až pátý den, a bohužel jsem nedokončil,“ vrací se k loňskému mistrovství Evropy.

Foto: Česká atletika, s.r.o.

Úspěchem na druhém světovém šampionátu kariéry by pro Jiřího Malysu bylo umístění v první šestnáctce. „Taky chci zajít co nejlepší čas, minimálně na úrovni svého letošního maxima.“ Svého nominačního výkonu na MS v Paříži 1:23:46 dosáhl rodák z Opavy v květnu při Evropském poháru v ruských Čeboksarech. Krátce předtím ustoupily jeho vleklé problémy s okosticí na levé holeni. „Všechny závody od Evropského poháru jsem bral jen jako kontrolní starty, zajímalo mě jen mistrovství světa,“ uvádí Malysa, který pro úspěch v Paříži udělal maximum, přestože čas na jeho přípravu byl vinou zranění kratší než obvykle. „Přípravu jsem musel přizpůsobit daným podmínkám, ale cítím nárůst formy i sebevědomí,“ prohlašuje Malysa a dodává: „doufám, že vrchol přijde v sobotu dopoledne.“

Dlouholetý Malysův tréninkový partner a kamarád
Miloš Holuša se na mistrovství světa v Paříži představí na své oblíbené padesátikilometrové trati. Zkušený chodec od roku 1993 nevynechal jedinou vrcholnou světovou či evropskou soutěž a letos odjíždí na své šesté mistrovství světa. „Věřím, že své zkušenosti v Paříži zužitkuji. Připraven jsem velmi dobře,“ těší se Holuša z vydařené přípravy, během níž se mu vyhýbala veškerá zranění. Po úspěchu na Evropském poháru v Čeboksarech, kde na 50 km obsadil 9. pozici, už byl jeho program směřován výhradně ke světovému šampionátu. V červnu mu navíc pomohlo třítýdenní soustředění ve vysokohorském prostředí, a tak Holuša cestuje do Paříže s nejlepšími předpoklady úspěchu.

„Chci se umístit v elitní šestnáctce,“ prozrazuje svůj cíl pro MS nejstarší člen českého týmu. Osmatřicetiletý borec podle svých slov zvolí taktiku, která by mu jeho ambice vyplnila. Přímo v dějišti světového šampionátu před svým závodem stráví Holuša šest dní. „To mi vyhovuje. Předtím obhlídnu profil trati, své soupeře i práci rozhodčích,“ hovoří Holuša o svém programu v Paříži. Závod na 50 km mužů na letošním mistrovství světa uzavře trojdílný blok chodeckých soutěží.

Premiéru na seniorském mistrovství světa v Paříži zažije dvacetiletá
Barbora Dibelková, nejmladší česká atletka ve výpravě. Závodnice USK Praha dosud sbírala úspěchy na šampionátech nižších věkových kategorií, před měsícem v polské Bydhošti skončila šestá na ME do 22 let. „Vůbec nevím, co můžu od závodu očekávat. Konkrétní cíle si nekladu,“ hovoří ke svému vystoupení v Paříži Dibelková. Konfrontací se závodnicemi absolutní evropské špičky byl pro českou reprezentantku letošní Evropský pohár v Čeboksarech, kde svěřenkyně trenéra Pitáka obsadila 23. pozici. „Byl to pro mě nejlepší závod sezony,“ vrací se k vystoupení na EP Dibelková, „kvalitní výkon na velké soutěži je pro mě cennější než při malých závodech.“ Osobní rekord Dibelková v Čeboksarech sice nepřekonala, ale časem 1:33:33 za svým dosud nejlepším výkonem zaostala pouhých 9 vteřin. V průběhu pěti měsíců této sezony Dibelková absolvovala celkem čtyři dvacetikilometrové závody, pátý přijde na mistrovství světa pět týdnů po jejím posledním startu: „Doufám, že v Paříži moje forma vyvrcholí. Příprava na šampionát proběhla přesně podle mých představ.“ Skutečnost, že v české výpravě budou vedle Dibelkové další dva chodečtí kolegové, pro výsledek dvacetileté reprezentantky není rozhodující: „Asi je to fajn, že tam budu někoho znát,“ říká Dibelková, která s ostatními atlety přijde do kontaktu jen zřídka. „Pokud se ale týká samotného závodu, myslím, že na tom můj výkon nestojí,“ dodává. 

Starty uvedených českých reprezentantů na MS 2003:
Jiří Malysa (20 km chůze) – 23. 8., 8:30 – FINÁLE 
Barbora Dibelková (20 km chůze) – 24. 8., 9:30 – FINÁLE 
Miloš Holuša (50 km chůze) – 27. 8., 7:50 – FINÁLE

9. MS v atletice, Paříž 23.–31. 8. 2003

Tomáš Klement

Vytisknout