Triumfy a limity "Mas"

čtvrtek 30. ledna 2014
Do sestavy pro HMS přibyla po výborných výkonech dvojice českých atletů, kteří shodou okolností mají obdobná příjmení: Maslák – Masná. Blízko nominaci byl také překážkář Mazáč.

Že je na začátku sezony ve výtečné formě, Pavel Maslák dostatečně naznačil minulý pátek závodním testem na 500 a 300 m, dnešní čtvrtka v Düsseldorfu dala všem náznakům stvrzující pečeť. Úřadující mistr Evropy v hale i venku nedal svým soupeřům sebemenší šanci a v cíli dvou okruhů byl v čase 45.81. Zaběhl tak druhý nejlepší světový výkon sezony a o desetinu pokořil sedm let starý rekord mítinku Ira Gillicka. K jeho vlastnímu národnímu maximu scházelo jen 15 setin. „Nešlo se mi to moc dobře, první stovka nebyla uvolněná,“ napsal Pavel přes Facebook s dovětkem, že ještě není rozběhaný. „Na 200 jsem byl 21,7 a 300 kolem 33, spíše lehce pod, ale při vbíhání do druhého kola jsem cítil, jak se mi lehce stahuje vnitřní stehno, tak jsem lehce povolil a pak jsem tlačil dál. Ve druhém kole mě hodně vyhazovala první dráha," doplnil svěřenec Dalibora Kupky (Maslákův běh si můžete prohlédnout na videu níže).

Stejně jako Maslák zažívala radost z vítězství i splnění limitu pro HMS v jednom půlkařka Lenka Masná. Svěřenkyně Jiřího Sequenta vyhrála po výkonu 2:01.69 o setinu před Polkou Cichockou. "Běželo se mi dobře, jen mě mrzí pomalé mezičasy, protože to mohlo být ještě lepší, doufám, že dalším závodem to bude pod 2:01. Ale na první závod jsem spokojena, a to jak s osobním rekordem, tak s limitem na MS a i se skalpem halové mistryně Evropy!" prohlásila s odkazem na Ukrajinku Lupuovou, která doběhla třetí.

Linec

Blízko byl dvojímu zisku v jednom i třetí z reprezentantů Martin Mazáč, který na mítinku v rakouském Linci vyhrál šedesátku překážek v osobním rekordu 7.73, čímž o tři setinu zaostal za limitem ČAS pro HMS. "Nepovedl se mi moc náběh, takže rezervy tam ještě jsou," vyhlásil svěřenec Ludvíka Svobody, který se podobně jako mnozí jiní chystá o víkendu na Pražských přeborech otestovat nový povrch v hale Otakara Jandery ve Stromovce,

Zvítězil též tyčkař Jan Kudlička, ani jeho výkon pro účast v Sopotech zatím nestačí. Jeho maximem bylo 540 cm (potřebuje tedy přidat čtvrt metr), stejně jako u Michala Balnera, jeho parťáka ze skupiny Boleslava Patery, který kvůli horšímu zápisu obsadil druhou příčku. Balner se musí pro případný start na HMS dostat na entry IAAF 575, které na rozdíl od Kudličky nemá zloňska.

Silné zastoupení jsme měli na šedesátce žen, ve finále startovalo hned trio českých sprinterek. Nejlepší byla Kateřina Čechová, která obsadila třetí místo za 7.41, Klára Seidlová byla s 7.56 pátá, Lucie Domská se 7.73 (v rozbězích 7.69) sedmá. Jejich mužský kolega Zdeněk Stromšík obsadil v osobním rekordu 6.76 dělenou druhou příčku v finále A. Překážkářky zůstaly v rozbězích, Lucie Koudelová byla po 8.60 o desetinu lepší Jany Sotákové.

Z českých sprinterů na dvoustovce byl nejlepší Jan Jirka (21.92), Martina Schmidová běžela 24.39. V závodě na 3000 m se ve společenství mužů pokoušela o kvalitní čas Kristiina Mäki, nakonec z toho dva dny po patnáctistovce ve Vídni bylo 9:25.10. A dálkaří? Radek Juška dolétl na 7.56, Kateřina Líbalová 5.81 a Lucie Domská 5.74.