přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Třinec se těší na vrchol domácí sezóny

Nejvýznamnější událost na domácích atletických drahách se koná již příští víkend (30. 6. – 1. 7.), kdy hostí Třinec podruhé český venkovní šampionát.

Pořadatelé věří, že se budou lámat nejen měsíce – červen v červenec – ale i limity na evropské a světové šampionáty, rekordy mistrovství nebo třeba „jen“ stadionu. Zárukou kvality je rozhodně účast špičkových českých atletů a perfektně připravené podmínky pro závodníky, trenéry, rozhodčí, diváky i novináře. Pozitivní roli hraje i zkušenost severomoravských organizátorů, kteří současně doufají v lépe „objednané“ počasí než před deseti lety. Pro nejlepší ze zhruba 500 závodníků je nachystána odměna v podobě 20 sad medailí v obou kategoriích.

Přípravy na dvoudenní šampionát finišují, stadion na Lesní prodělal rekonstrukci. „Stal se z něj nyní městský stadion a jsme rádi, že město Třinec převzalo nad závody záštitu,“ řekla na tiskové konferenci před mistrovstvím ředitelka závodu Dr. Emílie Szmeková. „Stánek patří nyní navíc v ČR mezi čtyři stadiony s certifikací IAAF, může zde být tedy i pořádána velká světová akce,“ doplňuje ji generální sekretář svazu František Fojt.

Třinecký sportovní stánek nyní pojme nyní 12 000 diváků, zájem o akci je zejména v regionu velký. „Hodně lidí tu chodí fandit sportu. Dlouho dopředu přicházeli a ptali se, kdy už budou vstupenky. Náš skromný odhad je tři tisíce fanoušků na každý den, ale doufáme samozřejmě ve vyšší návštěvu,“ přeje si Szmeková. Zaplněný stadion by atlety určitě povzbudil ke skvělým výkonům. Přání organizátorů ale i všech zainteresovaných se upínají také k počasí. „Přesně po deseti letech se sem vrací mistrovství, a pevně věřím, že nebude tak deštivé jako tehdy,“ doufá organizační delegát ČAS Vladimír Tikal. „V podstatě jsme v Třinci zahájili povodně,“ přibližuje rok katastrofálních záplav na Moravě Tikal. Předběžné předpovědi nenaznačují opakování takových událostí.

Lákadlem šampionátu je určitě i zdejší odchovanec, překážkář Stanislav Sajdok, mimo jiné také tvář oficiálního plakátu mistrovství. „Věříme, že jeho účast i dalšího Třinečáka oštěpaře Miroslava Guzdeka přitáhne pozornost k mistrovství,“ tvrdí Szmeková. „Je to pro mě obrovská výzva,“ hodnotí situaci Sajdok. „Limit na MS ještě nemám a splnit ho na domácí půdě by bylo skvělé,“ přeje si. Ví však také, že se v sezóně zlepšuje pomaleji, než si představoval. „Věřím ale, že v souboji s Petrem Svobodou budu mít navrch, ostatně za zády budu mít domácí železárny,“ vtipkuje, ale vážně dodává: „Chci předvést dobrý výkon, pět nebo šest let jsem doma nezávodil a pokud nedojde k kolizi s Petrem, jako už se stalo, věřím v dobrý čas.“

Nejen souboj na krátkých překážkách uvidí diváci na stadionu na Lesní. Těšit se mohou tradičně na souboje ve výškařském sektoru, a to v obou kategoriích. Tomáš Janků a Svatoslav Ton již limity na MS mají, pokusí se o něj vracející se Jaroslav Bába? Na dramatickou bitvu o medaile se těšme mezi ženami, ačkoli letenky do Ósaky mají jisté všechny tři naše elitní skokanky: Iva Straková, Barbora Laláková i Romana Dubnova. V tyčkařském sektoru si to o titul rozdají nejspíš Štěpán Janáček a Michal Balner. Druhý jmenovaný má zvýšenou motivaci o zatím nesplněný limit na MS. Česká rekordmanka Kateřina Baďurová a halová mistryně světa Pavla Rybová – to jsou hlavní favoritky ženské tyče. V dálce můžeme očekávat souboj blízko osmimetrové hranice mezi Štěpánem Wagnerem a Romanem Novotným, ženám vládne limitářka Denisa Ščerbová, na paty by jí měla šlapat Martina Darmovzalová. Ženský oštěp má jednoznačnou vládkyni, českou rekordmanku Barboru Špotákovou. O start na MS bude ale bojovat i Jarmila Klimešová.

I na dráze budou k vidění mnohé boje i limity. Na dvoustovce se o něj určitě pokusí Jiří Vojtík, na čtvrtce by jej mohl atakovat stále se lepšící Rudolf Götz, ženská čtyřstovka bude mít favoritku v Jitce Bartoničkové. Michal Šneberger bude útočit na vítězství ať už zvolí start na osmistovce nebo patnáctistovce. Ženskou půlku letos nejlépe běžela Lenka Masná, jistá účastnice ME do 22 let. Pokusí se i o MS? Nad krátkými překážkami očekávejme ostrý boj o limity i o Ósaku také v ženách mezi Petrou Seidlovou a Lucií Martincovou. Ani jedna z nich zatím splněno nemá. Povede se v Třinci? Ženské dlouhé překážky mají jasnou favoritku českou rekordmanku Zuzanu Hejnovou, naopak mužské pole je velmi vyrovnané, boj o titul určitě svedou Michal Uhlík, Štěpán Tesařík, Jindřich Šimánek, ale třeba i Ondřej Daněk.

Česká atletická mistrovství se konají od roku 1970, kdy jej hostil Dvůr Králové nad Labem. O rok dříve v roce 1969 byli mistři ČR vyhlášeni podle umístění na federálním šampionátu, které se konalo v Považské Bystrici. Od té doby se závodilo o domácí tituly v deseti městech. Třinec hostil tři československá mistrovství, 1966, 1976 a 1987 a také český šampionát v roce 1997.

Rekordmanem v počtu titulů v individuálních disciplínách je mezi muži Michael Nejedlý, a to jak celkově, tak v jedné disciplíně. Na pětce a steeplu zvítězil celkem třináctkrát, na dlouhých překážkách s vodou vyhrál jedenáctkrát. Následují dva vrhači s deseti tituly, kladivář Pavel Sedláček a diskař Libor Malina. Druhý jmenovaný by mohl letos svou sbírku zlatých medailí rozšířit a dostihnout Nejedlého. Ženám kraluje v počtu titulů s dvanácti tituly Zdeňka Šilhavá (koule, disk) a oštěpařka Nikola Tomečková Brejchová. Právě Brejchová jasně dominuje i v množství výher v jedné disciplíně, za ní je „až“ Zuzana Hlavoňová (výška) s devíti vavříny. Úctyhodných jedenáct jich má také Petra Kamínková na 1500, 5000 a 10 000 m.

Michal Procházka

Vytisknout