Třináctka atletů vyrazila na Istanbul

Třináctka atletů vyrazila na Istanbul
Aktuality
středa 7. března 2012
Do dějiště halového šampionátu světového šampionátu odletěla ve středu dopoledne kompletní česká výprava včetně doprovodu.

„Co mám informace, tak jsou všichni zdraví a ve formě,“ těšilo na ruzyňském letišti v Praze šéftrenéra Tomáše Dvořáka (na foto). „S medailovou jistotou tam nejedeme, ale ta ve sportu v podstatě není. Věřím ale, že se něco zajímavého vyvrbí. Třeba ve skocích je to loterie,“ uvedl Dvořák v narážce na dva nejvýše tabulkové postavené reprezentanty tyčkařku Ptáčníkovou a výškaře Bábu. „A kdokoli další může překvapit,“ připomněl třeba loňskou halovou „Evropu“, kde čtvrtkařka Rosolová získala nečekané zlato. „Nemáme takovou sílu, abychom tam jeli sbírat medaile, ale nějaký počet finálových umístění zabereme, což se určitě dá považovat za úspěch,“ uzavřel hlavní kouč týmu.

„Halovou sezonu jsem vůbec nechtěla jít, takže jsem už teď relativně spokojená,“ povídala před odletem Jiřina Ptáčníková. „Budu si skákat pro radost, nebude mě nic svazovat. Naopak, pokud se mi povede 470 a třeba i nějaký centimetr navíc, budu naprosto spokojená.“ Tyčkařky čeká rovnou finále, a, jak správně odhadovala čerstvá národní rekordmanka v hale, přihlásilo se jich šestnáct, takže lze očekávat dlouhou a náročnou soutěž. „Počítám, že výška kolem 450 bude hodně zdlouhavá a už tady se bude lámat chleba. Budu se snažit jí zvládnou napoprvé, abych měla klid,“ vysvětluje Ptáčníková, která ale předpokládá, že medaile bude viset o hodně výš, kolem 480 centimetrů.

Posledním atletem, který kvůli zpoždění v pozemní dopravě na letiště dorazil (stále ještě ale s dostatečným předstihem), byl výškař Jaroslav Bába. „Poslední dva tréninky nevypadaly špatně a trenér (Jan Janků starší) říkal, že to bylo nejlepší skákání na sezonu,“ přiblížil své rozpoložení 27letý atlet. „Loni to byla Evropa, teď je to svět a také je špička docela vyrovnaná,“ reagoval Bába na otázku, zda přiveze podobně jako z Paříže medaili. „Já jsem na nějakém šestém, sedmém místě, loni jsem byl dokonce desátý, takže uvidíme, třeba se i letos zadaří, připravený jsem podobně jako loni. Bude potřeba tak 232, 233 na medaili a důležité budou i jednotlivé pokusy,“ uzavřel nejstarší muž výpravy známou pravdou, jejíž proměnlivou chuť ve své kariéře ochutnal.

„Doufám, že jsem na tom nejlépe z celé halové sezony,“ uvedla Denisa Rosolová. „Můj hlavní cíl bude probít se do finále, čas bych ráda předvedla kolem loňského osobního rekordu (51.73). Čekám ale, že moc nepůjde pošetřit síly, protože je nás docela hodně a už v rozbězích může být těžký postupový klíč.“ Proti loňskému mistrovství Evropy očekává svěřenkyně Martiny Blažkové o poznání náročnější konkurenci, na druhou stranu ji poprvé podpoří „fanklub“. „Přijede přítel, můj taťka a ještě čtyři kamarádi,“ vypočítala Rosolová, která chystá na soupeřky jednoduchou taktiku. „Běžet rychle,“ směje se sprinterka, která považuje za jasnou favoritku na zlato svůj americký vzor Sanyu Richards-Rossovou.

Pavel Maslák cestuje s vizitkou čerstvého halového rekordmana, na rozdíl od své kolegyně z disciplíny Rosolové zatím nemá zkušenost se čtvrtkou ve vícekolové soutěži. „Dvě čtvrtky v jeden den budou určitě hodně těžké. S dvoustovkou se to moc nedá srovnávat,“ připomněl svěřence Dalibora Kupky tři starty na této trati ve dvou dnech, které absolvoval při bronzovém mistrovství Evropy do 22 let v Ostravy. Navíc si při dosavadních halových čtvrtkách příliš nevyzkoušel souboje na ostří nože. „Zažil jsem to vlastně jen loni na Evropě a tam jsem to pokazil. Nejlepší je být tam na prvním místě, ale budou tam docela rychlí kluci, tak se budu snažit být aspoň druhý a aby mě nezavřeli,“ shrnul s úsměvem své zkušenosti Maslák a dodal ke svým ambicím: „Byl bych spokojený s časem pod 46, i kdyby to nestačilo na finále.“

Spolu s teprve jednadvacetiletým rekordmanem na letišti nechyběla sprinterka Kateřina Čechová ani kompletní čtvrtkařská štafeta. Tvoří ji dvojice zkušenějších, Theodor Jareš a Josef Prorok (ročníky 1987), které doplňují podobní mladíci jako Maslák: Petr Lichý a Václav Barák. (Posledně jmenovaný dorazil z atletů na letiště první.) S touto čtveřicí se počítá pro rozběh v případě, že právě hlavní opora Maslák a také půlkař Holuša budou zdárně postupovat do dalších kol.

Právě na Jakuba Holušu čekají v ideálním případě rovněž tři fáze soutěže. „Zdá se mi to výhodnější než dvě kola. Jedno může náhodou vyjít a člověk je ve finále. Věřím, že dokážu všechna tři zaběhnout kvalitně,“ uvedl na svůj věk zkušený finalista obou halových šampionátů. „Jsem optimisticky naladěný. Favorité jsou Kszczot, Aman, Lewandowski a Lalang, za nimi je to podle mě hodně otevřené, i když mám až šestnáctý čas v redukovaných tabulkách,“ uvažoval Holuša. „Nicméně páté místo zopakovat bude hodně těžké. Vůbec nejtěžší pak bude ten druhý krok, postup do finále. Když si mi to ale povede, věřím, že bych mohl své umístění i vylepšit,“ prohlásil odhodlaně.

Co nepotkalo Holušu, přihodilo se kolegyni Lence Masné, tedy přísný postupový klíč přímo z rozběhů do finále. „Nikdo to nebude mít lehké a je to podle mě otevřené. Vidím pozitivně to, že jsem se po zranění dokázala vrátit, dvakrát splnit limit a vím, že noha drží, že mohu se o ni opřít,“ říkala optimisticky naladěná svěřenkyně Jiřího Sequenta, která si konkrétní taktiku přichystá až poté, co uvidí startovní listinu svého rozběhu. Oproti dřívějšku, kdy se jí v hale zatím nepodařilo překonat bariéru rozběhu, si však více věří i ve finiši. „Vzhledem k osobáku na čtyřstovce při mistrovství republiky tam rychlostní předpoklady jsou. Uvidím, co z toho vykouzlím na půlce,“ říkala s úsměvem. Může se stát, že se potká třeba i s olympijskou šampionkou Jelimovou. „Čekala jsem, že se objeví až v létě,“ uvedla Masná k největší favoritce své disciplíny.

Kvůli nemoci vynechala domácí šampionát. „Strašně mě to štvalo. Vypnula jsem mobil, počítač, přestala jsem existovat,“ říkala už se smíchem Lucie Škrobáková, protože již poté absolvovala pár tréninků a hlavně: nevypadaly špatně. „Trenérka (Jana Jílková) měří časy neustále a na překážkách a i hladkých úsecích byly na hranicích osobáku a i fyzicky jsem se cítila dobře. Myslím, že bych to měla zvládnout, ještě že to je jen šedesátka,“ říkala napůl ve vtipu nejzkušenější členka výpravy, která odcestovala již na svou patnáctou vrcholnou akci od halového evropského šampionátu ve Vídni před deseti lety. Hlavní adeptkou na zlato 60 m překážek bude podle všeho Australanka Pearsonová, která se proti předpokladům Škrobákové přihlásila. „Bude to zajímavé, vzhledem k tomu že venku zaběhla 12.49,“ komentovala to česká rekordmanka.

Nejmladší člen výpravy Adam Sebestian Helcelet se o svém startu dozvěděl ve chvíli, kdy se sice ještě udržoval v tréninku, ale se startem na HMS už nepočítal. Pozvánka od IAAF nakonec přišla, a tak se musel svěřenec Tomáše Dvořáka připravit, především psychicky. „Od předvčerejška už se těším. Trochu jsme přitrénovali a myslím si, že by to mělo být dobré. Soupeře jako Eaton řešit nesmím, to je trochu jiná liga. Pro mě to bude hlavně velká zkušenost, mám tam nejhorší výkon, takže mě nebude nic moc svazovat a můžu jenom překvapit,“ shrnul své předodletové pocity 20letý sedmibojař, který podstatně zkrátil svůj účes. „Trochu mě vlasy brzdily,“ vtipkoval benjamínek.

Michal Procházka, foto: graf.cz

Fotogalerie