Tři slovenská prvenství na mezinárodním mistrovství Irska

Otevřené mistrovství Irska v hale konané tento víkend v Belfastu se tradičně odehrálo za bohaté mezinárodní účasti.

Bonbónkem nedělního odpoledne měla být soutěž trojskokanek se dvěma medailistkami z mistrovství světa ve startovní listině. Šampionce z Helsinek Trecie Smithové a stříbrné medailistce z MS 1999 Yamilé Aldamové navíc zdatně sekundovala Slovenka Dana Velďáková. Úlohu favoritky splnila Jamajčanka Smithová, která zvítězila za 14.23 m, pět centimetrů před Aldamovou. Velďáková obsadila třetí příčku skokem dlouhým 13.85 před svou reprezentační kolegyní Irinou Beskrovnou. Dcera světové rekordmanky ve skoku dalekém Galiny Čisťjakovové dolétla na 13.58 a vylepšila si osobní rekord.

Slovenské závodnice startovaly v Odyssey Areně společně s osmi svými krajany. V trojskoku mužů se prosadil Dmitrij Valjukevič, který suverénně vyhrál pokusem dlouhým 16.64 m. Výškařský sektor ovládl Michal Kabelka zdoláním laťky ve výšce 2.15 m. Nejdelší skok v dálce předvedla Jana Velďáková. Košické atletce naměřili 6.44 metru, tři centimetry za osobním maximem. Půlkař Jozef Repčík vybojoval druhé místo časem 1:52.16.

Pro jasné prvenství v závodě na 400 metrů si doběhla další ze zahraničních osobností Alleyne Francique z Grenady. Halový mistr světa z Budapešti zastavil časomíru na 46.19 vteřiny. Druhý skončil domácí Allen McCarthy (47.43), který má už jistou účast na březnovém MS v Moskvě. Na čtvrtce nestartoval úřadující evropský šampion z madridské haly David Gillick. Irský sprinter zvolil poloviční trať, kde ve výhodné čtvrté dráze zvítězil za 21.45. Největším soupeřem mu byl Rudolf Götz, celkově druhý v čase 21.74. Čerstvý mistr Irska si v televizním rozhovoru po závodě přítomnost českého reprezentanta pochvaloval, uvedl, že ho Götz svým tlakem donutil běžet naplno až do posledních metrů.

Odyssey Arena aplaudovala dvěma vylepšeným irským rekordům. Naděje pro šampionát v Moskvě Derval O'Rourkeová potvrdila rostoucí formu směrem k vrcholu sezony. První irská atletka, která na šedesátce překážek pokořila hranici 8 vteřin, se v nedělním finále nestřetla s nikým menším než stříbrnou z loňského MS v Helsinkách Delloreen Ennisovou-Londonovou. Domácí rekordmanka triumfovala dalším průlomem historických tabulek časem 7.90. Jamajčanka Ennisová-Londonová se musela spokojit s druhým místem za 8.06. Na hladké šedesátce se z rekordního času 7.32 radovala Anna Boyleová.