Tři druhá místa pro české atlety na mítinku IAAF

úterý 24. června 2003
Celá polovina českých zástupců na úterním mítinku IAAF Super Grand Prix v řecké Trikale vybojovala ve svých disciplínách druhá místa.

Světový rekordman v hodu oštěpem Jan Železný ve svém třetím závodě této sezony poznal poprvé hořkost porážky. Po vítězstvích a vynikajících výkonech na mítincích v německém Halle a při ostravské Zlaté tretře podlehl v Trikale vedoucímu muži letošních světových tabulek, Sergeji Makarovovi. Nejdelší pokus ruského závodníka měl hodnotu 86,34 m, Železný poslal oštěp nejdále do vzdálenosti 85,47 m.

Dvojnásobné zastoupení měla česká atletika v soutěži výškařů. Ostřílený závodník Tomáš Janků výkonem 227 cm skončil druhý za ruským skokanem Rybakovem. Český juniorský rekordman Jaroslav Bába překonal 220 cm.

Dalším úspěchem skončil mítink v Trikale pro českou diskařku Věru Pospíšilovou. Čtyřiadvacetiletá závodnice Olympu Praha dosáhla výkonu 63,38 a přemožitelku našla pouze v Němce France Dietzschové. Ani hod dlouhý 65,47 m německé vítězce nestačil na odsunutí Pospíšilové z pozice světové dvojky letošní sezony, kterou zaujímá výkonem 66,66 m z druhého kola Česká spořitelna extraligy v Kladně.

Pavla Hamáčková v nabité konkurenci nejlepších světových tyčkařek obsadila pátou příčku, o níž se v pořadí dělí se světovou rekordmankou Stacy Dragilovou. Obě závodnice zdolaly rovných 450 cm. Závodu kralovaly ruské tyčkařky Světlana Feofanovová a Jelena Isinbajevová. Úřadující halová mistryně světa se přenesla přes 470 cm, vítězka letošní Pražské tyčky překonala o deset centimetrů méně. Feofanovová zdolala 450, 460 i 470 cm na první pokus a poté se pokoušela o překonání dva roky starého světového rekordu Američanky Dragilové (481 cm), ale na laťce 483 cm třikrát neuspěla.

Překážkář Jiří Mužík se stejně jako na předchozím mítinku IAAF Super Grand Prix Zlatá tretra v Ostravě utkal s mistrem světa a aktuální světovou jedničkou na 400 m překážek, Felixem Sánchezem z Dominikánské republiky. Druhý muž loňského ME v Mnichově doběhl na pátém místě v čase 49,28. Sánchez po triumfu v Ostravě dominoval i v Ostravě a časem 48,07 ze svého dosavadního maxima v této sezoně ubral tři setiny.

Vedle Felixe Sáncheze vybojovalo prvenství v Trikale pět vítězů letošní Zlaté tretry. Jolanda Čeplaková na 800 metrů dosáhla vynikajícího času 1:57,79. Kubánská trojskokanka Yamilé Aldamová přesně zopakovala svůj výkon z Ostravy 15,00 m. Stanislavs Olijars z Lotyšska se znovu prosadil v běhu na 110 m překážek, tentokrát v čase 13,20. Stephen Cherono vyhrál steeple za 8:05,68 a Cornelius Chirchir 1500 m výkonem 3:32,61.