přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Tři cenné úlovky pro Tretru: Vlašićová, Jelimová, Robles

Zlatá tretra zná tři další důležité zahraniční hvězdy pro svůj 48. ročník. Po stýplaři Koechovi přibyla výškařka Vlašićová, půlkařka Jelimová a překážkář Robles.

Pořadatelé ostravské Tretry si mohou mnout ruce, už mají na středu 17. června přislíbeného Dayrona Roblese, Kubánce, jenž právě zde překonal světový rekord na 110 m př. 12.87 sekundy. IAAF historický čas na konci roku vyhlásila jako nejlepší mužský výkon roku 2008. Celkem padlo loni v Ostravě Vítkovicích deset rekordů mítinku 2009 a účastníci “tretry” získali 11 zlatých medailí v Pekingu, mezi nimi i Usain Bolt.

Změna názvu i postu ředitele
Organizátoři pro letošek vyhlásili dvě formální změny. Vzhledem k užší spolupráci s městem se doplňuje název mítinku na Zlatá tretra Ostrava (anglicky Ostrava Golden Spike). Ředitelem mítinku se stává jeho dřívější ambasador Jan Železný, jenž v této roli působil při pražském halovém mítinku. Jeho role mj. jako člena MOV by měla být především na poli světové atletické diplomacie. Dosavadní ředitel Zdeněk Duplák byl jmenován zástupcem pro mezinárodní vztahy.

Robles chce znovu rekord
Do třetice v řadě přijede do Ostravy muž, jenž jméno severomoravské metropole vloni pevněji zasadil na mapu světových rekordu – Dayron Robles. A jako trojka stojí v jeho letošním itineráři Zlatá tretra, stejně jako loni. Vyrovnanost Kubáncových výkonů slibuje i tentokrát vysokou kvalitu, vždyť svou trať 110 m př. v roce 2008 zaběhl sedmkrát pod 13 s, což se ještě během jedné sezony nikomu nepovedlo. „Ostrava je navždy zapsaná v mém srdci. Věřím, že moji přízinivci přijdou v hojném počtu a budou mě povzbuzovat. Cíl je jasný, vylepšit loňský výkon,“ prohlásil odvážně Robles, jehož zranění ze zimy je již prý v pořádku, naplno se tedy připravuje.

Milionářka „z chatrče“ přijede
Půlkařka Pamela Jelimová se vloni odnikud objevila a sebrala prakticky vše, co mohla. Olympijský triumf, milionový poklad Zlaté ligy. Co ve výčtu keňské běžkyně chybí? Světový rekord, vloni totiž zaběhla „jen“ juniorský. A právě o přiblížení k nejstaršímu SR Jarmily Kratochvílové (1:53.28 z roku 1983) se hodlá tento objev pokusit. Halovou sezonu vynechala, ovšem teď se již cítí připravena. „Věřím v osobní rekord a proč ne co nejblíže k rekordu Jarmily Kratochvílové. Chybí mi 0.73 a to je na této úrovni ještě stále dost,” povídala Jelimová, jejíž 1:54.01 je kromě maxima kategorie do 19 let i třetí nejlepší čas historie. Minimálně rekord slavné Marie Mutolaové (1:57.72 z 2004) by se měl otřást.

Bude zase tančit?
Fenomén Blanky Vlašićové trochu za poslední půl rok utrpěl. Dvě porážky v klíčových závodech vloni a stejný počet letos v hale, včetně turínského ME. Ovšem pořád je Chorvatka špičkou výškařského sektoru a navíc na Tretru jezdí ráda a pravidelně. Od roku 2002 jen dvakrát chyběla, a to proto, že její disciplína nebyla v programu. Mistryně světa v hale i venku si tak připíše letos již šestou čárku z Ostravy. 205 cm zloňska je maximem na českém území a Tretra je druhou zastávkou po berlínské Zlaté lize. „V Ostravě se cítím jako doma, a proto jsem vždy dostatečně uvolněná a připravená na co nejlepší výkon,“ vzkázala Vlašičová.

Český seznam v čele se Špotákovou
Už dlouho je potvrzen start současné české hvězdy číslo jedna oštěpařky Barbory Špotákové. Přáním pořadatelů je překonání rekordu mítinku Němky Obergföllové (67.72 z loňska). Chybět by neměla ani trojice medailistů z HME, tj. překážkářští rekordmani Petr Svoboda a Lucie Škrobáková, a účast přislíbil i Roman Šebrle. Chybět by neměli ani dálkař Roman Novotný, výškařky Iva Straková a Barbora Laláková, a půlkař Jakub Holuša.

Disciplíny, start programu
Zlatá tretra má jako mítink Grand Prix IAAF předepsáno 16 disciplín. Do samotného hlavního programu se jich vmáčkne 13, z nichž bude 10 běžeckých a tři technické (oštěp žen, výška žen, dálka mužů). Na dráze se poběží: muži – 100 m (Gyulaiův memoriál), 110 m př., 400 m př., 800 m, 3000 m SC a premiérově míle, ženy – 200 m (memoriál Jana Slaniny), 800 m, 5000 m (Zátopkův memoriál), 100 m př. V předprogramu bude jedna dlouhá trať pro ženy a národní soutěže v oštěpu mužů, dálce žen a tyči mužů, tradičně se v předvečer v úterý 16. koná kladivo pro obě kategorie.
Organizátorům se prý osvědčil dřívější začátek (zavedený kvůli fotbalovému ME) a tak startuje letošní Zlatá tretra slavnostním defilé hvězd v 17.45 h, zakončit by se měl 48. ročník do 20.30.

Michal Procházka

Vytisknout