přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

2. června 2009, 16:16

Tretru čeká excelentní mužská dálka i ženská pětka

Ostrava hlásí další posily na startovní listinu. Proti domácí dálkařské jedničce Novotnému se postaví Bayer, Mokoena, Camejo, na 5000 m přijedou skvělé Keňanky Cheruiyotová a Masaiová.

Zlatá tretra Ostrava si připsala další pořadatelské úspěchy. Dva olympijští medailisté a halový evropský rekordman, to je elitní trio, s nímž se bude moci poměřit ve středu 17. června finalista OH Roman Novotný. Godfrey Khotso Mokoena (JAR) je kromě stříbra z Pekingu držitel národního rekordu 839 cm a titulu halového mistra světa 2008. Jihoafričan předvedl v sobotu v Kalamatě 833 cm, dva jiné pokusy provázely spory, ten delší byl dokonce 848, faktem je, že formu nepochybně má. Bronzový Kubánec Ibrahim Camejo se může pochlubit osobákem 846 cm. Nejpozoruhodnější postavou je však určitě Němec Sebastian Bayer, který senzačně ozdobil HME v Turíne evropským rekordem 871 cm. Takové pole je příslibem posunu rekordu mítinku 835 Kubánce Pedrosa. „Na Zlatou tretru se velmi těším, bude to první vrchol mé sezóny,“ prohlásil Novotný. Němec Bayer přidal: „Ostrava bude mým třetím startem, vždy chci podat co nejlepší výkon. V první startu plánuju 815 a potom chci přidávat vždy aspoň 5 cm,“ povídal.

Na pětce slíbila pořadatelům útok na rekord mítinku Vivian Cheruiyotová. Ten má však díky Meseret Defarové od roku 2007 vysokou hodnotu 14:30.18. Keňanka, pátá z OH, však dokázala po Pekingu v přímém souboji Etiopanku porazit na Zlaté lize v Bruselu, a také její keňský rekord 14:22.51 zloňska ji předurčuje minimálně k silné ofenzivě. Soupeřkou, který by ji mohla pomoci k top výkonu, bude krajanka, juniorská světová rekordmanka na desítku Linet Masaiová, mj. stříbrná z krosového MS v Ammánu.

Dříve ohlášené hvězdy:
- 100 m: olympijský vítěz a světový rekordman Usain Bolt (Jamajka)
- 110 m př.: olympijský vítěz a světový rekordman Dayron Robles (Kuba)
- 3000 m př.: lídr světových tabulek 2008 Paul Kipsiele Koech (Keňa)
- 800 m: stříbrný z OH Ismail Ahmed Ismail (Súdán)
- 400 m př.: olympijský vítěz 2004 Felix Sanchez (Dominikánská rep.)
- míle: lídr tabulek Haron Keitany (Keňa)
- hod kladivem: olympijský vítěz Primož Kozmus ze Slovinska
- 800 m: olympijská vítězka Pamela Jelimová (Keňa)
- 100 m př.: halová mistryně světa Lolo Jonesová (USA)
- 20 000 m: Dire Tuneová z Etiopie pokusy o světové rekordy v hodinovce a na 20 000 m
- výška: mistryně světa Blanka Vlašičová (Chorvatsko)
- oštěp: mistryně světa, olympijská vítězka, světová rekordmanka Barbora Špotáková (ČR), stříbrná z OH Maria Abakumovová (Rusko), bronzová z OH Christine Obergfollová (Nem.)
- hod kladivem: zlatá z Pekingu Oksana Miankovová (Bělorusko)

Michal Procházka

Vytisknout