přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Tretra znovu políčila na netradiční rekord

Američan Jeremy Wariner by se měl pokusit zlomit světové maximum na 300 m. Přijede i halové mistryně světa na překážkách Lolo Jonesová.

Třístovka bude mít na Zlaté tretře premiéru.  Důvodem pro její zařazení do programu je dohoda mezi pořadateli a americkou hvězdou první velikosti Jeremy Warinerem, který bude mít v termínu Zlaté tretry v nohách dvě náročné čtvrtky z mítinků Zlaté ligy v Berlíně a Oslo a další už před americkou olympijskou kvalifikácí nechtěl absolvovat.  Ačkoliv ostravská třístovka bude i premiérou samotného Warinera na této trati, ambice olympijského vítěze a mistra světa nejsou zrovna malé. Chtěl by atakovat „světový rekord“ na této trati  svého manažera Michaela Johnsona, který v roce 2000 zaběhl čas 30.85 vo výhodné nadmořské výšce v Pretorii. Nejlepší nížinný čas patrí LaShawnovi Merrittovi, kterému předloni v Eugene naměřili 31.31. “Myslím, že jsem připravený zaběhnout kvalitní čas a bude to skvělý způsob, jak se připraviť na naší náročnou olympijskou kvalifikáci. Michael zaběhl tuto trať skutečně skvělým způsobem, ale i já se chystám pokusit o něco vyímečného,”vzkázal Wariner. Pro porovnání: Wariner běžel při loňském triumfu v Osace (43.45 osobní rekord) medzičas na 300 m  31.58. Za překonání rekordu Johnsona je vypsána odměna 15 000 USD. 

VALENC_2771.jpg
foto: graf.cz (pro zvětšení, klikněte na fotografii)Přijede Lolo
Od roku 2002 se překážky žen konají každoročně a  pokaždé sa atakuje čas 12.65, jehož dosáhla Polka Grazyna Rabsztynová v roce 1980. O 23 let později ho vyrovnala Jamajčanka Brigitte Fosterová. Následně  Kanaďanka Perdita Felicienová dosáhla v protivětru 12.67, v roce 2006 Američanka Lolo Jonesová 12.72 a vloni diskvalifikovali po „ulitém“ startu mistryni světa Michelle Perryovou, která měla být jasnou adeptkou na pokoření rekordu. Tento rok se očekává další pokus a v hlavní roli je opět Američanka Lolo Jonesová. Čerstvá halová mistryně světa z Valencie se pod střechou zlepšila na 7.77 na 60 m přek. a dá se očekávat její zlepšení i venku. kde má zatím 12.56. Česká jednička Lucie Škrobáková a slovenská rekordmanka Miriam Bobková budou mít šanci útočit na limit na OH.

Vstupenky na Zlatou tretru je možné objednávat elektronicky na adrese: tretraov@seznam.cz nebo prostřednictvím sítě www.ticketstream.cz. Pro školy jsou připraveny speciální množstevní akce. Podrobnosti na www.zlatatretra.cz.