přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

19. května 2010, 14:56

Tretra zkompletovala hvězdy a slibuje velký zážitek

Poslední ohlášenou star 49. ročníku Zlaté tretry Ostrava je jamajská sprinterka Fraserová. O mítink, který se uskuteční příští čtvrtek, je velký zájem.

Shelly-Ann Fraserová je olympijská vítězka z Pekingu a světová šampionka z Berlína, kde vloni zaběhla nový karibský rekord na stovce 10.73. Pořadatelům Tretry má 23letá Jamajčanka s vysokofrekvenčním stylem pomoci k pokoření 11vteřinové hranice. „Těším se na Ostravu, nikdy jsem tam ještě nebyla. Slyšela jsem ale o tomto mítinku hodně, je tam výborná dráha a skvělí diváci. Pokud se splní tyto dvě ingredience, mám se na co těšit,“ prohlásila Fraserová, která je podle organizátorů posledním opravdu velkým jménem, jež chtěli před letošním ročníkem ohlásit.

ShellyAnn-Fraser_1120852.jpg


Shelly-Ann Fraserová po vítězství na olympiádě

Až na desítku žen, kde se obsazení stále ještě tvoří, tak má každá z šestnácti disciplín svou hvězdu či dokonce hvězdy. Tou největší je samozřejmě Usain Bolt, který je v současnosti v korejském Tegu a do Ostravy dorazí přes Šanghaj, kde bude v neděli závodit na mítinku Diamantové ligy, v pondělí ve 22:30 hod. Na vítkovickém stadionu jej pak čeká první závodní třístovka v životě. Bude to současně nejdelší trať, kterou chce ve zbytku sezony absolvovat. „Usain se na Tretru těší, ale zatím netuší, co může od závodu čekat. Myslím, že v závěru to pro něj bude dost bolestivé,“ vzkázal prostřednictvím telefonu Boltův manažer Ricky Simms.

Další velmi sledovanou disciplínou bude stovka s Boltovým krajanem z Jamajky Asafou Powellem, jehož mají šanci vidět dokonce dvakrát, neboť se podle čerstvých zpráv v Ostravě poběží rozběhy a finále. Velmi nabité jsou i překážky. V mužském klání na 110 m př. se Petr Svoboda utká v repete závodu, v němž před dvěma lety padl dosud platný světový rekord, s jeho držitelem Dayronem Roblesem z Kuby a špičkovým Američanem Terrence Trammellem, v ženské kategorii čeká na Lucii Škrobákovou silná trojice Lolo Jonesová, Priscilla Lopesová-Schliepová a nově ohlášená Deloreen Ennis-Londonová. Na trati 400 m př. se pak Kerron Clemment postaví třeba českému závodníkovi Josefu Prorokovi a do hladké čtvrtky v podání žen bude mít příležitost promluvit po boku Christine Ohuruoguové a Shericky Williamsové Češka Denisa Rosolová.Hodně si slibujeme i od osmistovky, kde je hlavním favoritem Keňan David Rudisha, který podle nejnovějších zpráv od manažera absolvoval včera velmi dobrý trénink a chce v Ostravě běžet opravdu rychle,“ přidal další bonbónek sportovní manažer mítinku Alfonz Juck, zatímco oznamoval nového soupeře pro Rudishu a českého závodníka Jakuba Holušu. Je jím stříbrný z MS v Ósace, Kanaďan Garry Reed.

spotakova-TK-ZT-2010-AG.jpg


Barbora Špotáková na dnešní tiskové konferenci, foto: www.graf.cz

Co se týče technických disciplín, bude hlavní pozornost upřena nejspíše na oštěp s největší českou star Barborou Špotákovou. Té v soutěži přibyla Slovinka Martina Ratejová, která se v minulý týden Dauhá zlepšila už na 67.16 m. „Ona háže daleko poměrně stabilně a určitě to není lehká soupeřka. Je určitě jednou z kandidátek medaile i na ME v Barceloně,“ poznamenala k Ratejové Špotáková. „Pokud mám mluvit o sobě, tak sezonu jsem začala dobře a nemám se tedy na Tretře čeho bát, ikdyž je pravda, že to pro mě určitě není lehký závod. Dosud mě domácí publikum spíše znervózňovalo, bývala jsem přehecovaná, což nebylo dobře. Snad to tentokrát zvládnu lépe a konečně zase vyhraju. Jediný strach mám z achilovky, která stále není úplně v pořádku a nejspíš mě donutí k tomu, že vynechám některé pokusy,“ prohlásila olympijská vítězka a světová rekordmanka.

V tyči čeká na Jiřinu Ptáčníkovou Ruska Taťjana Polnovová a ve výšce se česká špička poměří s Blankou Vlašičovou a nově i americkou show-womankou Chaunte Howardovou. A nezapomeňme ani na kladivo s největšími současnými hvězdami, které jako jeden z dílů nově zřízené IAAF Challenge již tradičně obstará prolog závodům v předvečer mítinku, a také na soutěž v oštěpu mužů v předprogramu, tedy v disciplíně, v níž se na domácí scéně vyprofilovala trojice silných borců.

zelezny-TK-ZT2010-AG.jpg


Ředitel mítinku JanŽelezný, foto: www.graf.cz

O mítink je podle množství prodaných vstupenek i počtu zemí, do kterých poputuje televizní signál, velký zájem. „Hlavní tribuna již je zcela vyprodaná a z míst na stání je už rozebráno 5000. To je v tomto čase rekord,“ pochvaluje si ředitel mítinku Jan Železný a připojuje se k němu i předseda ČAS Libor Varhaník. „Musíme říct, že jsme nadšeni. Poprvé jsme v situaci, kdy jsme zavaleni žádostmi o pomoc při zprostředkování vstupenek, což svědčí o nebývalém zájmu, kterou atletika ve formě, jak ji prezentuje Zlatá Tretra, vyvolává.  Pro nás je to samozřejmě jen špička ledovce, ale věříme, že i díky osobě ředitele mítinku, ovlivňuje celou atletiku v této zemi a inspiruje děti ke sportování,“ prohlásil Varhaník.

  


 

 

 

Adam Pražák

Vytisknout