přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Tretra začala kladivářskými rekordy mítinku

Polka Anita Wlodarczyková a Maďar Krisztián Pars vyhráli kladivářský prolog Zlaté tretry Ostrava. Oba předvedli nejdelší hody historie mítinku.

Závod kladivářek se letos pořádal na počest olympijské vítězky ze Sydney 2000 Kamily Skolimowské, která zemřela náhle 18. února na ucpání plicní tepny. Na vrhačské louce u rozcvičovacího stadionu se nejvíce dařilo 23leté Polce Anitě Wlodarczykové, která své náčiní poslala ve třetí sérii do vzdálenosti osobního maxima 76.59 m a o 43 cm vylepšila rekord mítinku Kubánky Yipsi Morenové z loňského roku. „Sešlo se všechno – forma, konkurence, psychika, pomohli mi diváci. Ale věřím, že bych brzy mohla hodit ještě dál,“ prohlásila vítězka, jíž v letošních tabulkách schází už jen 31 cm na vedoucí Slovenku Martinu Hrašnovou. Ta v Ostravě obsadila druhé místo výkonem 74.20. Třetí byla za 72.54 Francouzka Stephanie Falzonová. Stále se nedaří olympijské vítězce z Pekingu Oxaně Měnkovové, která má letos problémy dostat se za 66 metrů. V Ostravě hodila 27letá Běloruska 65.92 m a byla až osmá před Češkou Romanou Grómanovou. Ta si naopak vylepšila OR na 61.31 m.

Také mezi muži byli diváci svědky rekordu mítinku, a to hned třikrát. Tolikrát jej totiž posouval lídr tabulek Krizstián Pars z Maďarska. Své představení zakončil stříbrný z olympiády na výkonu 80.71 m a rok starý rekord mítinku posunul o 44 cm. „V předcházejících třech letech se mi v Ostravě nedařilo, ale teď jsem konečně vyhrál a jsem šťastný. Tři hody nad 80 metrů jsou dobrý signál, že jsem na správné cestě v přípravě na MS v Berlíně. Musím stále tvrdě pracovat na technice, neboť jiná je při 80metrových a jiná při 82metrových hodech, na které se budeme chtít dostat,“ prohlásil vítěz.
Druhou příčku obsadil výkonem 78.83 prezident tádžického atletického svazu Dilshod Nazarov, třetí byl za 77.44 Slovák Libor Charfreitag. Nyní už bývalý rekordman Primož Kozmus přitom v závodě zápasil především sám se sebou a po výkonu 76.53 skončil pátý, o příčku před českým závodníkem Lukášem Melichem. Už jistý účastník MS v Berlíně hodil 75.64 m.

Výsledky naleznete zde.

Adam Pražák

Vytisknout