přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Tretra slibuje Roblese, Kakiho a Lukjaněnka

Za necelé tři měsíce proběhne v Ostravě 47. ročník Zlaté tretry, největšího mítinku u nás. Kromě již ohlášené Špotákové a Vlašićové představili pořadatelé další hvězdy, které 12. června uvidíme.

Súdánec Abubaker Kaki, možný nástupce světového rekordmana na osmistovce Wilsona Kipketera, si brousí zuby zatím "jen" na juniorský svěťák Japheta Kimutaie (1:43.64). A jeho atak ohlásil právě při Zlaté tretře. V rychlém závodě by chtěli atakovat olympijský limit (přísnější je 1:46.0) také zkušený Michal Šneberger a mladý Jakub Holuša. "Ještě před dvěma roky jsem jsem stál na tribuně jako divák a obdivoval hvězdy na dráze. Teď budu mezi nimi, bude to pro mě výjimečný zážitek," řekl na včerejší tiskové konferenci Holuša.

Dalším tahákem tretry je 110 m překážek s Kubáncem Dayronem Roblesem. Pořadatelé věří v prolomení 13s hranice poprvé na našem území. Od Ósaky Robles na 110 neprohrál jediný závod. V letošní hale se velice výrazně přiblížil ke světovému rekordu, i přestože má slabinu na startu. (To není narážka na jeho výpadek ve Valencii.) Závod bude prověrkou pro naši elitní dvojici Svoboda - Sajdok, a výbornou šancí jak se nominovat na OH. Aby mohli odcestovat oba, potřebují čas 13.55.


Dayron Robles, jeden z trojlístku nově ohlášených hvězd Zlaté tretry 2008, foto: graf.cz

Třetí disciplínou, kde přibyla další perla, je tyč. Tentokrát však muži vystřídají ženy. Novopečený mistr světa Jevgenij Lukjaněnko potvrdil účast. Vzhledem k tomu, že Rus při svém triumfu ve Valencii zdolal v psychicky náročném závodě 590, neměl by pro něj stávající rekord mítinku 571 cm být zas takový problém. V držení jej má Lukjaněnkův krajan Vadim Strogaljov a český reprezentant Štěpán Janáček. Ten by měl být součástí silné české čtveřice čítající dále Adama Ptáčka (má již B limit na OH - 560), Michala Balnera a Jana Kudličku.

Pro návrat k dřívějšímu termínu rozhodl termín americké kvalifikace, start fotbalového mistrovství světa a následnost po trojici mítinků GL a GP (1. 6. Berlín, 6. 6. Oslo, 8. 6. Eugene). Došlo také k posunu startu hlavního programu již na 18:30 tak, aby mítink skončil do 21 hodin, k tomu vedla pořadatele snaha přitáhnout větší účast dětí. Třídenní program zahajuje v úterý 10. 6. Čokoládová tretra, ve středu pokračuje hodem kladivem obou kategorií a soutěží dětí Hurá na tretru. Vyvrcholení pak přijde ve čtvrtek 12. června 14 disciplínami, z nichž oštěp mužů proběhne ještě v předprogramu.

Do budoucna se chystá rekonstrukce stávajícího stadionu. V roce 2010 tak bude muset mítink proběhnout na alternativním místě, s největší pravděpodbností v Třinci, o rok později už by se měl vrátit znovu do Vítkovic na zrekonstruovaný atleticko-fotbalový stánek.

Ohlédnutí za loňským ročníkem: 46. ZLATÁ TRETRA, 27. 6. 2007

STATISTICKÁ BILANCE

1) Dva světové rekordy (Haile Gebrselassie: hodinovka, 20 km), jeden nejlepší výkon historie (10 mil)
2) 3 rekordy tretry (hod kladivem muži, vrh koulí muži, 5000 m ženy)
3) 1 národní rekord (Baďurová tyč)
4) 1 nejlepší výkon historie na území ČR (5000 m ženy)
5) 20 osobních rekordů atletů
6) 70 nejlepších výkonů sezóny atletů
7) 1 evropský výkon roku (3000 m př. muži)
8) bodování - 83 495 bodů, třetí nejvyšší po letech 2003 a 2004
9) televizní pokrytí (130 zemí), zájem médií (100 akreditovaných), návštevnost webové stránky - tradičně na české poměry na nejvyšší možné úrovni

KVALITA ÚČASTI
Meseret Defarová je světová atletka roku 2007, Haile Gebrselassie byl ve finálové trojici.
Účastníci Tretry 2007 získali 26 medailí na MS v Ósace (mezi nimi 10 mistrů světa Hoffa, Tichon, Šebrle, B. Jackson, Defarová, Perryová, Isinbajevová, Dietzschová, Heidlerová, Špotáková), dalších 31 medailí získali v Ósace účastníci tretry z minulých ročníků (mezi nimi 8 mistrů světa Wariner, Taylor, Kirwa, B. Lagat, Bekele, Pitkamäki, Vlašićová, Lebeděvová).
Na posledním HMS ve Valencii bylo 10 individuálních mistrů světa, kteří v minulosti startovali na Zlaté tretře.

Michal Procházka

Vytisknout