Tretra skládá účty a vyhlíží do budoucnosti mimo Diamantovou ligu

Aktuality
středa 23. listopadu 2011
48. Zlatá tretra Ostrava je minulostí, ale pořadatelé už přirozeně musí myslet na další ročník mítinku.

Do ligy vyvolených nepronikli, což jim dává relativně volné ruce ve volbě disciplín – Diamantová liga striktně určí, jaké má mítink pořádat. „Zatím však nikdo neví další podmínky a to je nejhorší zpráva,“ řekl ředitel mítinku Jan Železný. „Je to pro nás zklamání, že nejsme v Diamantové lize,“ přiznal však.

Neznamená to v žádném konec Zlaté tretry Ostrava (ZTO). „Chceme nadále dělat atletiku na světové úrovni,“ potvrzuje sportovní manažer mítinku Alfonz Juck a odmítá nějaké katastrofické scénáře: „Není příliš jasné, jak se k projektu DL postaví manažeři atletů. Zatím se jich nikdo neptal a nevím, jestli se dá tak snadno dosáhnout toho, aby podepsali své atlety pro Diamantovou ligu.“ Důkazem může být třeba i účast Isinbejevové v Berlíně. „Startovala jen kvůli jackpotu, je to na ni brzy. Slíbila nám, že příští rok přijede do Ostravy.“

Sama IAAF pořadatelům ZTO potvrdila, že všechny podmínky pro vstup do Ligy splňuje. „Je to spíše technická záležitost. Dokážeme konkurovat jakémukoli mítinku, včetně Zlaté ligy. Vezměte si třeba Eugene, to je v podstatě vesnický mítink, nemají tam ani tribuny kolem celého stadionu. Ale mítink v USA odpovídá snaze atletiky prosadit se globálně,“ vysvětluje Juck.

A přidává další příklad poněkud zvláštního rozhodování. „Jeďte se podívat do Říma, jak to tam na tom obrovském stadionu vypadá, jak dodržují časový pořad.“ Mítink v italské metropoli vskutku vypadá prázdně každoročně, olympijský stadion hostil také berlínskou Zlatou ligu. „Ani se neucházeli o Diamantovou. Nemají smlouvu s bankou, ani televizí. DKB údajně na letošní ročník  svozila zadarmo z celého Německa diváky, zaplatila jim i občerstvení. Prodaných bylo méně než deset tisíc vstupenek z celkových 60 000 diváků,“ popsal Juck.

Diváky si může naopak pochvalovat Tretra. Přišlo jich oficiálně 22 tisíc, údajně však dokonce 25, mnozí se tísnili u bran, aby mohli alespoň nahlížet do stadionu. „Děkuji divákům za 50 kol podpory,“ vzkázala Dire Tuneová, které na 20 km unikl světový rekord o 9 vteřin. „Vodičky neodvedly práci tak, jak jsem si představovala, a také jsem měla kolem 35. kola krizi, kdy jsem dost zpomalila,“ litovala drobounká Etiopanka. Přislíbila však, že se vrátí nadějný pokus za rok zopakovat.

Tretra 2010 se odehraje naposledy na starých tribunách po ovále. „Hlavní tribuna se nezmění, rekonstrukce proběhne na místech k stání. Protilehlá by se měla změnit na podobnou té nad cílovou rovinkou. Kapacita se tím sníží na 13 tisíc, ale zase přibude komfort. A i včera dokázali diváci na místech k sezení vstát. Pro nás je důležité, aby se stadion naplnil,“ prohlásil Železný.

Při včerejším vydařeném večeru litovali pořadatelé zejména stýplu, kde nakonec borci z různých keňských tréninkových skupin nespolupracovali, ale taktizovali. Přesto nakonec devět běžců pokořilo hranici 8:20. Dvanáct mílařů zase zdolalo 4 minuty. „Máme dokonce více bodů (hodnocení IAAF) než loni, ale pro nás to nehraje roli,“ uzavřel Juck.

Rekordní zápisy ZTO 2009
Rekordy mítinku (4)
Míle, kladivo (M), 20000 m, kladivo (Ž)

Světové výkony roku (4)
110 m př., 400 m př. (M), 5000 m, 20000 m (Ž)

Evropský výkon roku (1)
Míle (M) – Baddeley

Národní rekordy (3)
S. Sands (Bahamy) – 110 m př., B. Kiplagat (Uganda) – 3000 m SC, D. Tuneová (Etiopie) – 20000 m

Osobní rekordy (35)
21 (M), 14 (Ž)

Osobní výkony sezony (70)
39 (M), 31 (Ž)

Michal Procházka