přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

3. května 2011, 17:30

Tretra sezvala hvězdné soupeřky pro Rosolovou

Účast na jubilejním 50. ročníku Zlaté tretry Ostrava přislíbily elitní čtvrtkařky Sanya Richardsová-Rossová a Christine Ohuruoguová. Startovní listina mítinku byla obohacena i v dalších disciplínách.

Halovou mistryni Evropy Denisu Rosolovou, která vloni na Zlaté tretře příjemně šokovala vítězstvím ve své nové specializaci, čeká měření sil s věhlasnými konkurentkami, mezi nimiž nebudou chybět vítězky posledních tří globálních šampionátů pod otevřeným nebem.

Premiéru na Tretře bude mít Sanya Richardsová-Rossová, která je časem 48.70 americkou rekordmankou a kromě individuálního zlata z MS v Berlíně má na svém kontě i olympijský titul ze štafety a další tři ze světového šampionátu. „Už se těším, že budu konečně soutěžit v Ostravě. Jsem obdivovatelkou Jana Železného, vzhledem k tomu, co v  atletice dokázal, a tak jsem ráda, že mohu přijet na jeho mítink. Navíc mě čeká duel s domácí Denisou Rosolovou, která bude jistě v dobré formě. Bude to skvělý běh,“ vzkázala dvojnásobná světová atletka roku podle ankety IAAF . Do Ostravy  dorazí z Říma, kde bude startovat na mítinku Diamantové ligy.


foto: Aleš Gräf, www.graf.cz

Další hvězdou pro čtvrtku je Britka Christine Ohuruoguová. Pro mistryni světa z Ósaky a olympijskou vítězku z Pekingu to bude už třetí start na vítkovickém stadionu. V roce 2008 zde výkonem těsně nad 51 vteřin vyhrála, vloni byla čtvrtá. Po problémech se zraněním je však prý nyní fit a znovu v sezoně pomýšlí na nejvyšší mety. 

Kvalitní borci přibyli i do jiných disciplín. Na stovce by se tak měl objevit člen vítězné jamajské štafety z MS 2009  Steve Mullings, jehož osobní rekord má hodnotu 9.90. Do sestavy pro mužskou čtvrtku se nově zařadil další Jamajčan Jermaine Gonzalez, který si vloni zlepšil maximum na 44.40. Řady běžců na kilometr rozšířil halový mistr Evropy a jeden z favoritů ostravského ME do 23 let Adam Kszczot z Polska a již tak dost hvězdnou stodesítku překážek obohatí svojí přítomností i aktuální mistr světa Ryan Brathwaite z Barbadosu.

Na mítink by měl dorazit také prezident IAAF Lamine Diack, který byl čestným hostem Tretry už v roce 2004, kdy viděl světový rekord Bekeleho v běhu na 10000 m a Dragilaové ve skoku o tyči. Posléze se v Ostravě objevil ještě jednou, a to před čtyřmi lety, kdy se severomoravská metropole hostila světový šampionát atletů do 17 let.  

Více informací na www.zlatatretra.cz .


Dříve oznámené hvězdy Tretry:

Muži
Sprinty: Usain Bolt
400 m: Oscar Pistorius, Chris Brown
1000 m: David Rudisha
110 m př.: Dayron Robles, Terrence Trammell, Ladji Doucoure
400 m př.: David Greene, LJ Van Zyl, Kerron Clement
3000 m př.: Paul Kipsiele Koech,
Výška: Ivan Uchov
Oštěp: Andreas Thorkildsen, Tero Pitkamäki, Sergej Makarov
Kladivo: Libor Charfreitag, Krisztian Pars

Ženy
100 m: Veronica Campbellová-Brownová
10 000 m: Meselech Melkamuová
Tyč: Silke Spiegelburgová, Monika Pyreková
Kladivo: Anita Wlodarczyková, Betty Heidlerová
Oštep: Maria Abakumovová


ČESKÁ ŠPIČKA:

Muži
110 m př.: Petr Svoboda
400 m př.: Josef Prorok
Výška: Jaroslav Bába
Oštěp: Petr Frydrych, Vítězslav Veselý, Jakub Vadlejch

Ženy
400 m: Denisa Rosolová
Tyč: Jiřina Ptáčníková
Oštěp: Barbora Špotáková, Jarmila Klimešová

Adam Pražák

Vytisknout