Tretra se blíží jubileu

středa 11. listopadu 2015
V Ostravě proběhla tisková konference ke Zlaté tretře. Jejím cílem bylo zhodnocení uplynulého ročníku nejprestižnějšího atletického mítinku u nás a také nastínění plánů pro příští ročník.

Tretra opět úspěšná

V pořadí již 54. ročník Zlaté tretry byl nejlepším mítinkem IAAF World Challenge 2015 na základě kvality účasti podle žebříčku. Před Tretrou se umístily pouze mítinky Diamantové ligy. Tretra tak obhájila tak pozici nejkvalitnějšího podniku ze seriálu IAAF.

Na letošní Zlaté tretře Ostrava startovalo 10 pozdějších mistrů světa ze šampionátu v Pekingu a dalších deset medailistů – v čele se superhvězdou světové atletiky Usainem Boltem. Dohromady to je 20 medailistů, v průměru jeden na disciplínu. V bilanci vyzněl nejlépe hod kladivem mužů a oštěp mužů se všemi medailisty. Dohromady startovalo cca 50 medailistů významných podniků (OH, MS, ME, HMS, HME), mezi nimi také 4 aktuální světoví rekordmani (Bolt, Rudisha, Špotáková, Wlodarczyková) a 10 olympijských vítězů.

Mítink se konal ve skvělém prostředí rekonstruovaného stadionu, všechna místa na tribunách byla jen k sezení, při kapacitě 15 000 diváků bylo vyprodáno. V Diamantové lize byly vyprodány jen mítinky v Curychu, Eugene a Lausanne a v IAAF World Challenge pouze Záhřeb. Závod se vysílal do 150 zemí světa.

A co příští rok?

Organizátoři chtějí v olympijském roce opět přitáhnout ty největší hvězdy světové atletiky a samozřejmě i nejzářivější česká jména. Zároveň to bude oslava jubilejního 55. ročníku Zlaté tretry na kompletně zrekonstruovaném vítkovickém stadionu. Pro domácí atletickou špičku to bude ideální příležitost ke splnění limitu na olympijské hry.

Pozvány budou legendy z historie mítinku. Za každou dekádu jeho historie budou pozvány dvě osobnosti. Prvními dvěma legendami, které potvrdily účast, jsou Sergej Bubka a Jarmila Kratochvílová (za 80tá léta).

Skok o tyči mužů a žen bude probíhat na dvou doskočištích ve stejném čase. Na startu bude česká špička (Jan Kudlička, Michal Balner, Jiřina Ptáčníková). V mužské soutěži nebude v sektoru chybět mistr světa Shawn Barber z Kanady, který se v roce 2015 vylepšil národní rekord své země na 593 cm a kromě MS vyhrál také Panamerické hry. Rekord Tretry je 592 cm z roku 2013.

Petr Jelínek, foto: J. Kucharčík