přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

28. května 2018, 22:29

Tretra hlásí další TOP hvězdy

Organizátoři Zlaté tretry prozradili jména dalších špičkových atletů, kteří se letos představí v Ostravě. Diváci se mohou těšit na sprinterské světové šampiony nebo diskařskou legendu.

Do bloků závodu na 100 metrů zaklekne Američan Justin Gatlin. Bude to již jeho třetí start na Tretře. Poprvé zde závodil již v roce 2004. Tehdy vyhrál dvoustovku v tehdejším rekordu mítinku 20.30. O deset let později byl pak nejrychlejší na stovce. V roce 2014 předvedl na vítkovickém stadionu čas 9.86. Jeho osobní maximum z roku 2015 má dokonce hodnotu 9.74. Gatlin triumfoval loni na světovém šampionátu v Londýně, kdy se mu konečně podařilo porazit Usaina Bolta. K tomu má ve své sbírce ještě titul mistra světa z roku 2005. Z olympijských her má kompletní sbírku medailí. V Aténách 2004 zvítězil, v Londýně 2012 vystoupal na bronzový stupínek a v Riu si pověsil na krk stříbro. „Těším se na návrat do Ostravy. Mám pro letošní rok plán a jeho součástí je nabídnou vašim skvělým divákům velkou show,“ vzkázal.

Nebude to však mít jednoduché. Startovní pole bude nabité. Figuruje v něm například nejrychlejší bílý sprinter historie Christophe Lemaitre s osobním rekordem 9.92. Francouz je dvojnásobným mistrem Evropy na této trati. Dalším kvalitním soupeřem je dvojnásobný africký šampion a národní rekordman Pobřeží Slonoviny Ben Youssouf Meité (9.96). Nechybí ani vítěz letošních her Commonwealthu, pátý z olympiády v Riu a jihoafrický rekordman Akani Simbine (9.89) nebo člen zlaté britské štafety z loňského MS v Londýně Adam Gemili (9.97).

Také závod na 200 metrů bude mít na startu nejnovějšího světového šampiona na této distanci. Je jím Ramil Gulijev z Turecka. Jeho kariérní maximum má hodnotu 19.88 a je zároveň i tureckým národním rekordem. Do Ostravy se vrací po jedenácti letech. V roce 2007 zde vybojoval stříbro na dvoustovce při mistrovsví světa do 17 let. „Bude to zajímavý návrat po tak dlouhé době. Přicházím ale jako mistr světa, a tak musím podat výkon, který tomu bude odpovídat. Slyšel jsem toho hodně o skvělém publiku a rychlé dráze. Cíl je jasný, chci vyhrát a zaběhnou pod dvacet sekund,“ uvedl.

Bude však mít hned čtyři rivaly s osobákem pod dvacet vteřin. Na ostravský sprinterský double si věří Francouz Christophe Lemaitre (19.80). Dvoustovka je navíc jeho oblíbenější tratí. Však na ní také získal bronz na olympiádě v Riu nebo na MS v Tegu 2011. Je i dvoustovkařským evropským šampionem. Pak jde zde dvojice rychlých Jihoafričanů. Tím prvním je leader letošních světových tabulek s časem 19.69 Clarence Munyai. Toho doplní jeho reprezentační kolega a bronzový z MS 2015 Anaso Jobodwana. Dvoustovku zvolil pro svůj ostravský start i Isaac Makwala z Botswany, který měl původně běžet na letošní Zlaté tretře dvojnásobnou trať. Favoritem bude ovšem i tady. Opravňuje ho k tomu osobní rekord 19.77. V těžké konkurenci se bude chtít prosadit i slovenský rekordman a mistra Evropy do 22 let Ján Volko ze Slovenska.

V diskařském sektoru se můžeme těšit na skutečnou legendu této disciplíny. Svůj start potvrdil hvězdný Němec Robert Harting, který letos končí kariéru. Během své úspěšné kariéry se stal v letech 2009-2013 třikrát za sebou mistrem světa, je olympijským vítězem z her v Londýně 2012 a má na svém kontě i dva tituly z ME. Jeho kariérní maximum 70.66 též budí velký respekt.

Již tak nabité dálkařské startovní pole doplní olympijský vítěz z Ria a dvojnásobný americký šampion Jeff Henderson s osobním rekordem 852 centimetrů.

Z rodinných důvodů (narození syna) se musel omluvit Rus Sergej Šubenkov. Stoprocentní náhradou za něj ovšem bude Orlando Ortega. Španěl s kubánskými kořeny je stříbrným olympijským medailistou z Ria. Čas 12.94 z něj dělá jednoho z nejrychlejších překážkářů historie.

Hvězdný oštěpařský týmový duel mezi českými reprezentanty a světovým výběrem doplňuje mistr světa z roku 2015 a stříbrný olympijský medailista Julius Yego.

Největším favoritem Memoriálu Emila Zátopka na 3000 metrů bude Etiopan Solomon Barega. Někdejší dorostenecký i juniorský mistr světa obsadil loni na světovém šampionátu v Londýně páté místo a na letošním halovém mistrovství světa v Birminghamu vystoupal na stříbrný stupínek.

Na patnáctce se představí vítězky posledních dvou ročníku Zlaté tretry na této distanci. Němka Konstanze Klosterhalfenová šokovala triumfem v roce 2016, kdy byla ještě juniorkou. Loni se pak stala mistryní Evropy do 22 let a vylepšila si osobní rekord na 3:58.92. Etiopanka Gudaf Tsegayová vyhrála Tretru v loňském roce, kdy stanovila nový rekord mítinku, který má nyní hodnotu 4:00.96. Osobák má však také již pod čtyři minuty (3:59.55). Cíl pořadatelů je jasné, a tím je pokoření čtyřminutové hranice. Rychlého závodu budou chtít jistě využít i české závodnice Simona Vrzalová, Kristiina Mäki a Diana Mezuliáníková.

Startovní listinu dvoustovky žen doplní stříbrná z MS 2013 Murielle Ahoureová. Mezi její největší úspěchy patří i stříbro na MS v běhu na 100 metrů. Skvělou rychlostní formu potvrdila letos v hale, kdy zvítězila na šedesátce při HMS v Birminghamu. K tomu vlastní ještě stříbra za halových světových šampionátů v letech 2012 a 2014.

Také Pavlu Maslákovi přibyl na čtvrtce další elitní soupeř. Je jím Katařan Abdelilah Haroun, který si na loňském světovém šampionátu doběhl pro bronz v novém asijském rekordu 44.27 a je tak plnohodnotnou náhradou za Makwalu, který dal přednost dvoustovce.

Soupeřkou Genzebe Dibabaové na půlce bude mistryně Evropy na 5000 metrů Meraf Bahtaová ze Švédska.

DOSUD POTVRZENÉ HVĚZDY

 • Koule: Walsh vs. Crouser vs. Staněk
 • Dálka: Manyonga vs. Echevarría vs. Juška vs. Henderson
 • 400 m: Maslák vs. Husillos vs. Haroun vs. Taylor
 • 200 m: Schippersová vs. Okagbare-Ighoteguonorová vs. Ahoureová
 • Výška: Barshim vs. Lysenko vs. Ghazal
 • Oštěp: Česko vs. „All-Stars“ (Vadlejch, Veselý, Frydrych, Jílek – Vetter, Röhler, Chopra, Yego)
 • Tyč: Kendricks vs. Braz vs. Kudlička vs. Balner
 • Disk: Gudzius vs. Dacres vs. R. Harting
 • Kladivo: Wlodarczyková
 • 110 m př.: Ortega vs. Darien vs. Baji vs. Eaton vs. Pozzi vs. Svoboda
 • 100 m: Gatlin vs. Lemaitre vs. Simbine vs. Meité vs. Gemili vs. Prescod vs. Collins
 • 3000 m: Barega vs. Balew
 • 800 m: Dibabaová vs. Bahtaová
 • 200 m: Gulijev vs. Lemaitre vs. Makwala vs. Jobodwana vs. Munyai vs. Volko
 • 1500 m: Klosterhalfenová vs. Tsegayová vs. Mäki vs. Vrzalová

Petr Jelínek, foto: ČAS - E. Erben

Vytisknout