přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

19. května 2011, 16:06

Tretra chystá k jubileu setkání legend

Na 50. ročník přijede do Ostravy řada osobností, sportovců i funkcionářů, nejen těch atletických. Pořadatelé také oficiálně představili domácí duo Rosolová-Frydrycha a oznámili i start „hvězdy budoucnosti“ Yohana Blaka.

Dnešní tiskovou konferenci uvedli organizátoři historickou znělkou ostravských závodů. Text „všichni kluci jako květ, můžete jim závidět“ ve spojení s dechovkou budí dnes spíše úsměvy. Nepopiratelnou pravdou však je, že na severu Moravy vznikla s postupem let silná tradice, kterou současný tým dokáže okořenit novými nápady. A vážnost podniku s rozpočtem kolem třiceti milionů korun stvrzuje každoroční účast špičkových atletů v čele s hvězdou hvězd Boltem, plný osmnáctitisícový stadion a pozornost sportovního světa. „Aspirujeme na největší sportovní událost v České republice,“ prohlásil dnes majitel pořádající agentury TK plus Miroslav Černošek.


Domácí favorité s ředitelem mítinku - foto: I. Roháčková

Mítink se poprvé konal v roce 1961 a o sedmi let později ve spolupráci s novináři připravil pozdější ikonu, tretru. „Pohled do historie Zlaté tretry je i pohledem do historie atletiky u nás,“ připomněl předseda Českého atletického svazu Libor Varhaník. „Sice se (Tretra) rokem vzniku nemůže měřit s Oslem či Curychem, které vznikly ve dvacátých letech, ale pořád daleko předbíhá mítinky, které dnes „tvrdí muziku“, například Brusel, který se konal poprvé v roce 1977,“ upozornil Varhaník.

Přijedou významné osobnosti
Po letech už botu s hřeby, kterou zná nejen každý atlet, píšeme také s velkým písmenem a ve spojení s přívlastkem zlatá. A Tretra doběhla až k významnému půlstoletému jubileu. „Padesátý ročník nás tlačí k tomu, abychom k němu přistoupili důstojně,“ uvedl Černošek. Soudě jen podle výčtu osobností, které přijali pozvánku, se to podařilo. Do Ostravy přijede prezident republiky Václav Klaus a šéf světové atletické asociace Lamine Diack. Spolu s ním přijedou i další významní hodnostáři, viceprezidenti – z mezinárodního olympijského výboru Thomas Bach a z IAAF Sergej Bubka.

Domácími sportovními celebritami 50. Zlaté tretry budou hokejista Jaromír Jágr a tenista Ivan Lendl. K nim rovnou přidejme atletické legendy, jsou jimi Jozef Plachý, Táňa Netoličková, Mária Mračnová, Imrich Bugár, Robert Změlík, Šárka Kašpárková, Jarmila Kratochvílová, Gejza Valent, Daniela Bártová, Dana Zátopková. Další osobnost si pořadatelé vzali rovnou mezi sebe, ředitelem mítinku je už třetím rokem Jan Železný. Výběrový „telefonní seznam“ uzavřeme atletickými hosty ze zahraničí: Irena Szewinská, Marita Kochová, Maurice Greene, Colin Jackson, Donovan Bailey. Z uvedeného vyplývá, že se rýsuje velmi zajímavé setkání vynikajících sprinterek, Kratochvílové a Netoličkové s Kochovou a Szewinskou.

Hvězdy v závodě
Přítomnost celebrit v zákulisí a na tribuně je žádoucí, zvlášť při oslavě jubilea. Myslet je však pochopitelně třeba i na hvězdy na dráze. V roce 2004 měli pořadatelé čuch, když pozvali jakéhosi mladíka jménem Usain Bolt. O dva roky později, stále ještě jako málo známý sprinter, tu Jamajčan startoval poprvé doopravdy a letos zavítá už popáté. Přiletí v neděli odpoledne 29. května, tentokrát do Brna, neboť je na druhý den připravena golfová exhibice proti Ivanu Lendlu ve Slavkově.

Známí už jsou i Boltovi soupeři na dráze: lídr světových tabulek s 9.90 Steve Mullings z Jamajky, čtvrtý z MS v Berlíne Daniel Bailey z Antiguy (9.91), Američan Ivory Williams (9.95), vítěz her Commonwealthu Lerone Clarke z Jamajky (9.99), medailisté ME v Barceloně Brit Mark Lewis-Francis a Francouz Martial Mbandjock.

Pořadatelé ale věří, že i tentokrát mají v rukávu další eso pro atletický svět. „Shodli jsme se, že hvězdou budoucnosti je Yohan Blake. Určitě bude atakovat rekord na dvoustovce,“ vytáhl ředitel mítinku Jan Železný čerstvý trumf, který by měl zaútočit na čas svého o tři roky staršího tréninkového parťáka Bolta 19.83 z roku 2008. „Kouč Mills si nepřál, aby běželi proti sobě stovku,“ řekl tajemně sportovní manažer Tretry Alfonz Juck. „Můžeme se jen domýšlet proč. Blake teď běžel v Kingstonu 9.80, s větrem lehce přes povolenou hranici, ale konec vypouštěl,“ dodal Juck na adresu 21letého Jamajčana, který na to sám říká: „Pokud zůstanu zdravý, chtěl bych letos zamíchat kartami ve sprinterském světě.“

Doplnění nabitých startovek
A zvučná či slibná jména najdeme i v dalších disciplínách. Pro kilometr získali pořadatelé vítěze prvních dvou patnáctistovek Diamantové ligy Nixona Chepseby z Keni, ve výškařském sektoru zas nebude chybět bronzový z berlínského MS, Němec Raul Spank. Stejný kov si z předešlého světového šampionátu odvezly i bahamská Debbie Fergusonová, kterou uvidíme na stovce, a Wude Ayalewová z Etiopie, jež poběží desítku. A ještě jednou bronzová, tentokrát patří německé tyčkaře Lise Ryzihové.

Loňská domácí překvapení, Rosolová a Frydrych
Není nic lepšího, než když na mítinku předvede senzaci domácí atlet. Loni se takový kousek povedl Denise Rosolové, když na čtvrtce vypálila výrazně zkušenějším soupeřkám s kvalitnějšími osobními rekordy. „Letos to bude o hodně těžší,“ ví svěřenkyně Martiny Blažkové, navíc k loni přemožené Ohuruogové přibude i dvojnásobná světová atletka roku Sanya Richards-Rossová. „Je něco jako můj vzor, jsem ráda, že poběžím proti ní. Doufám, že se s tím poperu, i proto že v Ostravě se pořád cítím jako doma,“ uvedla Rosolová. Ráda by se přitom přiblížila osobnímu rekordu 50.85 platnému právě od loňské tretry nebo alespoň zlomila ostrý limit pro mistrovství světa (51.5).

Něco podobného jako Rosolové se povedlo i oštěpaři Petru Frydrychovi, byť mimo hlavní program a s méně zvučnými soupeři. I jeho ostravský výsledek 88.23 dosud platí jako osobní maximum. „Stejně jako pro mnoho českých atletů je pro mě Tretra srdeční záležitost. Už teď se na to moc těším, zvlášť když mi přijede přes celou republiku rodina, přátelé,“ říkal rodák z Klatov, jehož disciplína se vrací do hlavního programu poprvé od doby, kdy tu závodil Frydrychův nynější trenér Jan Železný.

Zbývá dodat jediné: ti, kteří chtějí vidět Zlatou tretru na vlastní oči, neměli by spoléhat na den závodu. Vstupenky mimo hlavní tribunu jsou stále v dispozici za 90 korun, až do dne před mítinkem, tedy 30. května.

DŘÍVE OHLÁŠENÉ HVĚZDY:
Muži
100 m: Usain Bolt
200 m: Yohan Blake
400 m: Oscar Pistorius, Chris Brown
1000 m: David Rudisha, Ahmed Ismail
110 m př.: Dayron Robles, Terrence Trammell, Ladji Doucoure, Ryan Brathwaite
400 m př.: David Greene, LJ Van Zyl, Kerron Clement
3000 m př.: Paul Kipsiele Koech,
Výška: Ivan Uchov
Oštěp: Andreas Thorkildsen, Tero Pitkamäki, Sergej Makarov
Kladivo: Libor Charfreitag, Krisztian Pars, Koji Murofushi, Primož Kozmus

Ženy
100 m: Veronica Campbellová-Brownová, Debbie Fergusonová
400 m: Sanya Richardsová-Rossová, Christine Ohuruoguová
10 000 m: Meselech Melkamuová
Tyč: Silke Spiegelburgová, Monika Pyreková, Lisa Ryzihová
Kladivo: Betty Heidlerová, Tatiana Lysenková, Zhang Wenxiu
Oštep: Maria Abakumovová

ČESKÁ ŠPIČKA:
Muži
400 m př.: Josef Prorok
Výška: Jaroslav Bába
Oštěp: Petr Frydrych, Vítězslav Veselý, Jakub Vadlejch

Ženy
400 m: Denisa Rosolová
Tyč: Jiřina Ptáčníková
Oštěp: Barbora Špotáková, Jarmila Klimešová

Více na www.zlatatretra.cz

 

Michal Procházka

Vytisknout