přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

26. září 2011, 16:57

Tretra chystá 51. ročník, políčeno má na hvězdy

Mítink opět láká do Ostravy jamajské šampiony Campbell-Brownovou, Bolta či Blaka, předběžně účast potvrdil keňský půlkař Rudisha. Zlatá tretra 2012 by také ráda zlomila letité rekordy mítinku, zejména na mužské čtvrtce a ženské stovce překážek.

VCB se vrátí

 Čerstvá mistryně světa na 200 m Jamajčanka Veronica Campbell-Brownová plánuje návrat do Ostravy právě ve své parádní disciplíně. Letos ohromila diváka skvělým časem 10.76 na stovce, který zůstal jejím osobním rekordem i na konci sezóny 2011. V Tegu získala vedle zlata i stříbrné medaile na 100 a 4x100 metrů. Rekord mítinku 22.07 Jarmily Kratochvílové z roku 1981 však bude tvrdým oříškem. Ale Jamajčanka už pětkrát běžela v kariéře rychleji a osobák má úctyhodných 21.74. „Líbilo se mi letos v Ostravě, plánuju se vrátit v roce 2012 a ráda bych zkusila 200 m,“ vzkázala atletka, známá pod monogramem VCB.

Plány a disciplíny

Nejkvalitnější atletický mítink na českém území se chystá na další ročník po jubileu. Naplánovaný je na pátek 25. května na vítkovickém stadionu jako součást třetího ročníku IAAF World Challenge s tradičním předprogramem ve čtvrtek 24. 5., jenž patří do kladivářského seriálu IAAF. Program „51. Tretry“ počítá s 16-17 disciplínami, vedle zmíněného kladiva také s oštěpem a sprinty mužů a žen. Návrat po několika letech zaznamenají tyčka a koule mužů.

Po zdolání rekordů mítinku na překážkových 400 a 3000 m mužů přichází na řadu snaha o překonání letitých rekordů Tretry – nejstaršího mužského na 400 m 44.70 Alberta Juantoreny z roku 1976 a historicky druhého ženského na 100 m př. 12.65 Grazyny Rabsztynové z 1980. Probíhají jednání s řadou hvězd světové atletiky v čele s Usainem Boltem a Yohanem Blakem. Na dobré cestě je i start světového rekordmana Davida Rudishi, jenž vynechal letošní ročník kvůli zranění a cítí jako povinnost vynahradit svou absenci. Na startu by se měla jako obvykle objevit kompletní česká špička v daných disciplínách.

Ohlédnutí za ročníkem 2011

50. ročník (31. 5.) dostál svému jubileu, mezi hosty byli Thomas Bach, Maurice Greene, Donovan Bailey, Uwe Hohn, Grazyna Rabsztynová, Irena Szewiňská:

  • Vyprodáno (20 000).
  • Usain Bolt zvítězil za 9.91, navíc je Ostrava jediný mítink, na kterém od roku 2008 nechyběl. Veronica Campbell-Brownová zaběhla nejrychlejší stovku na území ČR 10.76 a v mezičase nejlepší čas historie na 100 yardů 9.91. Padly tři výkony roku a osm rekordů mítinku, čas LJ Van Zyla na 400 m př. 47.66 zůstal výkonem roku 2011. Druhá místa Rosolové a Špotákové, vrcholy z českého pohledu.
  • Startovalo sedm pozdějších individuálních místrů světa: Blake, Bolt, Greene, De Zordo, Campbell-Brownová, Lysenková, Abakumovová) a dalších 15 medailistů včetně štafet. V oštěpu a kladivu žen dokonce startovaly všechny tři, které v Tegu získaly cenný kov.

Média

  • TV: Eurosport odvysílal čtyři a půl hodiny (přímé přenosy i záznamy) do 51 zemí Evropy a severní Afriky, celkem v 30 jazycích. Živě mohli Tretru sledovat na Jamajce (Sportsmax), v jižní i subsaharské Africe (Supersport) i na Blízkém východě (Al Jazzeera), ze záznamu pak dále také v Brazílii, Argentině či Austrálii, prostřednictvím ESPN Star pak široký asijsko-pacifický prostor. Mítink se také objevil v televizním zpravodajství Eurovision, Reuters či SNTV. U nás doma byla Zlatá tretra na ČT 4 čtvrtým nejsledovanějším programem května 2010.
  • Internet: V den závodu se na stránky www.zlatatretra.cz připojilo téměř dvě stě tisíc unikátních návštěvníků. Den předem to bylo 40 tisíc a den poté 50 000. 
  • Tištěná, elektronická, rozhlas: Z domácích médií se zúčastnilo padesát novinářů, ze zahraničních agentur dvacet (mezi nimi Reuters, AP, AFP, EPA). Díky tomu se zprávy z Ostravy objevily ve všech významných světových médiích jako New York Times či USA Today, Frankfurter Allgemeine Zeitung, L‘Equipe nebo La Gazzetta dello Sport, ale také Daily Telegraph, ESPN, India Times, Sri Lanka News atd.

S využitím materiálu pořadatelů

Michal Procházka

Vytisknout