přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Tretra bude opět útočit na SR na dlouhých tratích

Po roce se Etiopanka Dire Tuneová pokusí vylepšit vlastní SR v hodinovce, navrch chce přidat světové maximum na 20 km. Na 48. ročník Zlaté tretry Ostrava přijede i půlkař Ismail a olympijští vítězové v kladivu.

Vloni urazila na vítkovickém tartanu za hodinu 18 517 m, letos chce Dire Tuneová nějaký ten metr přidat. A pokračovat chce i po vypršení časového limitu až do mety do mety 20 km a zaútočit na světový rekord 1:05:26.6 Tegly Loroupeové, který zaběhla 3. září 2000 v německém Borgholzhausenu. „Už se těším na návrat do Ostravy a na další pokus o světový rekord. Po loňské výborné zkušenosti se skvělým publikem a starostlivými organizátory jsem hned uvažovala o návratu. Chci opět divákům nabídnout něco výjimečného. Bude to tak trochu i satisfakce za moji těsnou prohru ve finiši bostonského maratónu,“ řekla podle tiskové zprávy organizátorů Tuneová, která vyhrála v únoru půlmaratón v Ras Al Khaimah za 1:07:18, což je dosud nejlepší výkon roku 2009.


Tak tomu bylo vloni, foto: www.graf.cz

Čeští diváci se též po 4 měsících mohou opět těšit na stříbrného medailistu v běhu na 800 m z OH v Pekingu Ahmed Ismaila (24) ze Súdánu. Ten v  zimě v 02 Aréně zaběhl světový výkon roku a čtvrtý nejlepší čas halové historie 1:44.75. Ismail začne závodní období v červnu v zámoří starty v Eugene a v Torontu a potom si odbude evropskou premiéru v Ostravě. Podle trenéra Jamu Adena by mohl zaútočit i na rekord Tretry, kterým je čas 1:43.24 Wilfreda Bungeie z roku 2003. Ismail má sice venku „jen“ 1:44.34, ale halové zlepšení nasvědčuje, že tento výkon by už dlouho neměl zůstat jeho maximem. Kromě loňského životního úspěchu na OH byl už i ve finále OH 2004 v Aténách a má tři medaile z afrického šampionátu. „Mým velkým cílem pro tento rok je zlato z MS v Berlíne. Příprava je zatím na výborné úrovni, už se těším na Ostravu, z Prahy jsem měl skvělé pocity,“ vzkázal súdánský běžec. Jeho hlavním soupeřem v Ostravě by mohl být juniorský mistr světa 2006, keňský běžecký zázrak David Rudisha s časem 1:43.72.


Tradiční předprogram mítinku obstarají v úterý 16. června soutěže kladivářů. V obou kategoriích se představí aktuální olympijští vítězové z Pekingu Slovinec Primož Kozmus a Běloruska Oxana Miankovová. Přijedou i oba lídři světových tabulek 2009 Maďar Krisztián Pars a Polka Anita Wlodarczyková. I v tomto případě budou v hledáčku rekordy mítinku. Mezi muži Kozmusových 80.27 z loňska a mezi ženami o něco hůře dosažitelných 76.16 Yipsi Morenové z Kuby.

Dříve ohlášené hvězdy 48. ročníku Zlaté tretry Ostrava:
- 100 m: olympijský vítěz a světový rekordman Usain Bolt (Jamajka)
- 110 m př. muži: olympijský vítěz a světový rekordman Dayron Robles (Kuba), český rekordman Petr Svoboda
- 3000 m př. muži: lídr světových tabulek Paul Kipsiele Koech (Keňa)
- 800 m ženy: olympijská vítězka Pamela Jelimová (Keňa)
- 100 m př. ženy: halová mistryně světa Lolo Jonesová (USA)
- výška ženy: mistryně světa Blanka Vlašičová (Chorvatsko)
- oštěp ženy: mistryně světa, olympijská vítězka, světová rekordmanka Barbora Špotáková (ČR), stříbrná z OH Maria Abakumovová (Rusko)

 (pra) S využitím materiálů organizátorů