přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

17. června 2009, 15:12

Tretra 2010 – Železný na půlce, Kipketer s Kratochvílovou v oštěpu

Zajímavý nápad vyměnit si disciplíny, v nichž drží maxima, vzešel ze setkání světových rekordmanů u příležitosti 48. ročníku Zlaté tretry Ostrava. Dobře naladěný Kipketer navrhl Železnému, aby si napřesrok zkusil na Tretře zaběhnout půlku, on s Kratochvílovou pak prý zkusí oštěp.

Naturalizovaný Dán, který v současnosti pracuje jako ambasador IAAF, s tím přišel, když coby čestný host přebíral startovní číslo se symbolickým časem 1:41.11, což je hodnota jeho světového rekordu, který zaběhl v roce 1997. „Když už mám číslo a dokonce špendlíky, tak bych si hned půlku zaběhl. Ale bohužel jsem si zapomněl tretry,“ litoval sympatický atlet, který by si prý v současnosti troufl na čas kolem 1:50. „Běhám teď každý den, protože mě čeká exhibiční závod na 5000 m.“ Jeho další misí by pak mohl být oštěp, který ho zřejmě zaujal více než kladivo, které si zkoušel včera.


foto: www.graf.cz

Do netradiční sázky zatáhl i Jarmilu Kratochvílovou, jejíž čas nebyl překonán už více než 25 let. Ta se k tomu však stavěla lehce rezervovaně. „Byla by to tragédie. S oštěpem jsem měla problémy už při zápočťáku. Vůbec ty moje vrhy! Byla jsem sice schopná hodit z místa koulí 12,40 m, ale ta technika!“ obracela při vzpomínce oči vsloup. To už by si raději nazula tretry a vrátila se na ovál. „Jenže teď to nejde. Bolestivě jsem si zlomila malíček a celé bych to odkulhala.“

Oba se též vyjádřili k poklesu formy Pamely Jelimové, která vloni zázračně vyletěla výkonnostně nahoru, atakovala světový rekord Kratochvílové, byla celý rok neporažena, a nyní běhá najednou až o deset vteřin pomaleji a dobíhá na konci startovního pole. „Nechci soudit, v čem je ten problém. Nevíme, proč to nejde. Neznáme její tréninkové metody, ani zdravotní stav, ani to, jestli nemá problémy v zázemí. Proto bych to nechtěla hodnotit. Pořád je to největší kandidátka na překonání mého rekordu příští rok nebo v dalších letech,“ říkala Kratochvílová.

To Kipketer v současnosti žádného přímého vyzyvatele svého rekordu nevidí. „Nemohu říci, že na jeho překonání má ten či ten. Dříve se mluvilo o Borzakovském, teď o Kakim... Jednoho dne ten čas určitě padne, ale kdy a kdo to bude. Zatím nejsem přesvědčený o nikom,“ říkal současný obyvatel Kodaně, kde už dvacet let s rodinou žije.

Z Tretry se oba pochopitelně těší na půlku. Kipketer na tu velmi kvalitně obsazenou mužskou, Kratochvílová na ženskou se světovou rekordmankou ve stýplu Gulnarou Galkinovou, která i přes peripetii s vízem nakonec do Ostravy dorazila. „Pořád mám v kapse stopky a měřím mezičasy. To víte, zvyk,“ usmívá se Kratochvílová.

Hlavní program mítinku začíná v 17,45 hod.   

Adam Pražák

Vytisknout