přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Třetí ročník Břeclavské míle má být přelomový

Organizátoři totiž zajistili kvalitní účast zahraničních běžců, včetně vytrvalců z Keni.

Tuto sobotu se uskuteční v Břeclavi třetí ročník Břeclavské míle. Zatímco v prvních dvou ročnících triumfovali hlavně čeští a polští závodníci, letos se diváci mohou těšit na zahraniční hvězdy. Jednou z nich by měl být například Bisluke Kiplagat z Keni. Teprve osmnáctiletý běžec vybojoval letos na MSJ v Pekingu bronzovou medaili v běhu na 3000 m překážek a na trati 1500 m se může pochlubit osobním rekordem hluboko pod 3:40 min.

Další z Keňanů, taky osmnáctiletý, Ronald Kipchumba je dokonce juniorským mistrem světa z roku 2004. Na startu budou další dva Keňané Samwel Kalya a Isaac Tanui.

Silné skupiny běžců však přijedou i z Ukrajiny a Polska. Z domácích atletů nastoupí například Vladimír Pospíšil, Zdeněk Medlík a Václav Janoušek.

V ženské kategorii je hlavní favoritkou osmá z ME v Göteborgu Maďarka Krisztina Pappová, která bežela za Evropu na nedávném Světovém poháru v Aténách. Keňanka Beatrice Jepchumbová je juniorskou mistryní světa z roku 2000 a na letošním Africkém mistrovství doběhla na sedmém místě. Jejím nejcennějším letošním výsledkem je však šesté místo na světovém šampionátu v krosu v Japonsku v mílařské kategorii.

Zajímavostí bude také účast stříbrné z mistrovství světa veslařu (a čtvrté na olympijských hrách v Aténach) Miroslavy Knapkové. Medailistkami z mistrovství ČR jsou Lucie Müllerová a Lenka Masná.

Startéry jednotlivých závodů budou hvězdy české atletiky. Vicemistr Evropy na 400 m přek. Jiří Mužík, bývalá mistryně světa na 800 m Ludmila Formanová a také vítěz prvního ročníku a nejlepší český mílař současnosti Michal Šneberger. Ten absolvoval v pondělí operaci achilovky a proto nepoběží.

Traťový rekord z loňska má hodnotu 4:15 a drží jej Marcin Fudalej z Polska. Z žen byla zatím nejrychlejší jeho krajanka Anna Jakubczaková, která loni proběhla cílem v čase 4:34.

Celkem organizátoři přichystali 12 kategorií a čekají zvýšení celkové účasti na 500 lidí. Hlavní kategorie žen a mužů mají start naplánovaný na 14.30 h.

Více informaci naleznete zde.

David Klempíř

Vytisknout