přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

5. dubna 2007, 15:30

Trénink výškařů je zatím o objemu

Spíše obecnější kondiční přípravu absolvují čeští výškařští reprezentanti v těchto týdnech. Největší změnu pozoruje Romana Dubnova, kterou nově trénuje Michal Pogány.

Ton a Straková - Bez trenéra je to těžší
Iva Straková a Svatoslav Ton se o víkendu vrátili ze soustředění na Kanárských ostrovech. Přestože byli každý v jiné skupině, některé tréninky absolvovali společně. Oběma však chyběl trenér Jaroslav Kovář, který se připravoval na operaci. "Právě jsem s ním mluvil a je to dobré, operaci má úspěšně za sebou," řekl dnes Svatoslav Ton. Jaroslav Kovář před několika lety absolvoval operaci tlustého střeva, ale trpěl velkými bolestmi kvůli pooperačním kýlám. "Bude ještě chvilku trvat, než s námi začne řádit na trénincích, ale už se nemůžu dočkat," dodal Ton.

Také Ivě Strakové trenér Kovář na Kanárech chyběl. Přípravu tak absolvovala s Jiřím Nejdlem. "Bylo to dobré," nechala se slyšet. "Dělali jsme obecný kondiční trénink, odrazy v písku, silovější výběhu dun, běžecké úseky." Dlouhodobější problémy se zády se Ivě zatím vyhýbají, ale prý to bohužel nemusí nic znamenat: "Zatím jsem neskákala flopem v tretrách žádné pořádné výšky, snažila jsem se tomu vyhnout," přiznává výškařka. Záda se také začínají ozývat, pokud dělá trhy a přemístění. "Nechci nic zakřiknout, ještě je brzy," přeje si trochu štěstí Straková. "Nebudu spěchat s technickou přípravou. Pokud se nebudu cítit fit, nevlítnu do sezony hned ze začátku."

Také Svatoslav Ton zatím neví, jak bude vypadat začátek sezony. "Letošní rok je pro atlety dlouhý, zítra budeme probírat s manažerem možné varianty, jestli jít například první kolo extraligy a podobně." Předběžně vidí Ton své první starty na konec května. "Ale je to opravdu ještě daleko. Ještě čtrnáct dní mě čeká dvoufázová příprava, až bude trenér v pořádku, začneme třikrát týdně skákat a uvidíme."


Dubnova - Dřina v objemu
Těmito slovy výstižně popsala Romana Dubnova své dojmy z nového trenéra Michala Pogányho. Po HME v Birminghamu se rozhodla pro spolupráci právě s ním a společně s Barborou Lalákovou absolvovala soustředění v Nymburce. "Zatím s novým trenérem spolupracuji krátce, ale bylo to hodně o dřině a o intenzitě," řekla Dubnova. Podle ní bude potřeba naučit se spoustu nových věcí, ale určitě je to pokrok. "Z domova jsem nebyla na takové tempo zvyklá. Zatím to byla objemová příprava, ale brzy začneme s technikou."

Nejen na výškaře, ale na mnoho z českých reprezentantů totiž čeká v polovině dubna odlet na Kanárské ostrovy. "Bude to veliké množství lidí," říká k tomu Pogány. "A to nejen z Čech. Určitě nás bude přes sto. Půjdu s holkama (výškařky) techniku a uvidíme." Jak vidí budoucí spolupráci s Romanou Dubnovou její nový trenér? "Je to zatím dobré. Máme dohodu, že v technice nebudeme radikálně nic měnit, ale určité změny budou muset nastat."


Laláková - Noha je zdravá
Dobře se cítí Barbora Laláková, která kvůli zdravotním potížím s chodidlem obětovala letošní halovou sezonu. Trenér Pogány tvrdí, že noha je naprosto v pořádku: "Trénujeme na 100 procent. Bára už šla na rychlost v tretrách, v Nymburce absolvovala přípravu bez potíží."


Tomáš Janků a Jaroslav Bába
Zbývající dvojice elitních českých výškařů je právě v těchto dnech na soustředění. Zatímco na Kanáry zamířil Tomáš Janků s Kateřinou Baďurovou, Jaroslav Bába s Denisou Ščerbovou se připravují ve středisku Loret De Mar.

David Klempíř

Vytisknout