Trenéra roku vítězství v anketě překvapilo

pondělí 22. listopadu 2004
Po loňské pozici korunního prince byl Aleš Duda oceněn nejlepším atletickým trenérem České republiky pro rok 2004.

Při slavnostním vyhlašování v pražském hotelu Ambassador vychutnával chvíle slávy po boku své svěřenkyně Denisy Ščerbové, která s ním vystoupala na pódium coby junior i objev roku. V hlavní kategorii ankety se osmnáctiletá dálkařka umístila osmá. Dalšího Dudova svěřence Jaroslava Bábu katapultovaly bronzové medaile z halového MS a olympijských her na druhé místo mezi českými atlety, hned za suveréna Romana Šebrleho.

„Bylo to velké překvapení, že se něco takového může stát. Nečekal jsem, že to takhle dopadne,“
divil se po svém úspěchu Duda, který v hlasování 88 atletických odborníků předstihl vítěze posledních dvou ročníků kategorie Trenér roku Dalibora Kupku o 13 bodů.

S atletikou Aleš Duda začínal ve VOKD Poruba, od dorostenecké kategorie působil v SSK Vítkovice jako dálkař. Postupně byl svěřencem trenérů Dudy, Pelana, Hoferka a Moravce. Aktivní činnost ukončil v roce 1982 a poté se stal trenérem, v roce 1986 přijal nabídku na pozici trenéra sportovního gymnázia v Ostravě. O pět let později dovedl Milana Kováře k 8. místu na ME juniorů ve skoku dalekém, poslední čtyři roky pod jeho vedením pravidelně získávají mimořádné úspěchy na mezinárodním poli Denisa Ščerbová a Jaroslav Bába. Dnes dvaačtyřicetiletý trenér vede v klubu SSK Vítkovice skupinu osmi mladých atletů.

Ščerbová dvakrát uspěla na MS do 17 let, loni ze Sherbrooku přivezla stříbro. Letos v červenci získala titul juniorské mistryně světa, v této kategorii bude závodit ještě příští sezonu s vrcholem na evropském šampionátu v Kaunasu. Už v sedmnácti letech se pod vedením Aleše Dudy prosadila Ščerbová i v seniorské kategorii. Na halovém MS v Budapešti sahala po účasti ve finále a startovala i na olympijských hrách v Aténách. Osobní rekord mladé dálkařky má hodnotu 6.68 m, Duda ve své kariéře dolétl na 6.92. „Aby Denča můj osobák přeskočila, je mým cílem, a doufám, že i jejím,“ usmál se úspěšný trenér. „Příští rok ještě ne,“ uvažoval, „ale doufám, že se mýlím,“ dodal jedním dechem.

Když výškař Jaroslav Bába krátce po návratu z „bronzových“ Atén oslavil své dvacáté narozeniny, měl už za sebou dvě sezony v absolutní světové špičce. Dvakrát startoval ve finále halového MS, letos v Budapešti vybojoval bronzovou medaili. Finálovou účast si připsal také na mistrovství světa 2003 v Paříži. V anketě Sportovec roku 2003 byl Bába oceněn jako druhý nejlepší junior ČR.

„Jarda má perfektní gymnastické základy od svého prvního trenéra Alana Pance,“ vzpomněl Duda začátky spolupráce se svým momentálně nejúspěšnějším svěřencem, „s ním byla jednoduchá práce. Šlo jen o to od začátku do něj vtloukat odrazové návyky. Pro odraz má Jarda obrovský cit, dokáže si načasovat kroky.“ Vrcholem nadcházející sezony pro Jaroslava Bábu má být světový šampionát v Helsinkách. „Věřím, že jestli bude Jarda zrdravotně v pohodě, půjde výkonnostně nahoru,“ předpovídá Duda, „podle tréninků na tom určitě není tak, že by měl stagnovat. Příští rok by klidně mohl padnout český rekord. Všechno je ale otázka zdraví.“