přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:25

Trenér Kupka věří oběma českým vícebojařům

Dosavadní průběh desetiboje na MS v Helsinkách hodnotí Šebrleho trenér Dalibor Kupka pozitivně.

Jeho svěřenec se zařadil na průběžné druhé místo ziskem 2775 bodů se ztrátou 29 bodů na vedoucího Bryana Claye. Během třetí disciplíny se Šebrle už posunul do vedení, ale Clay ho svým posledním koulařským pokusem 16.25 sesadil. Pro pětadvacetiletého Američana to znamenalo výrazné vylepšení osobního maxima. "To jsem čekal," komentoval Kupka skvělý Clayův počin, "kouli měl dobrou už loni, při tréninku dává 15.50, byla to jen otázka času. Je to vícebojař, jak se patří."

Naopak v dálkařském sektoru Clay zůstal za očekáváním. když dal 7.54 m, o tři decimetry méně než Šebrle. "Určitě jsem od něj čekal víc," uznal Kupka, "připravoval se tak, jako všichni ostatní, všichni tady skákali daleko." Výkonu Šebrleho však podle trenéra také scházela patřičná délka: "Měl na dál, čekal jsem od něj trošičku víc. Myslel jsem, že může dát 795." Světový rekordman zaznamenal nejdelší pokus v soutěži 7.86 m. 

První soutěžní den čeká desetibojaře ještě skok vysoký a běh na 400 metrů, Kupka výsledky těchto disciplín nechce odhadovat. "V průběhu boje se nedá tipovat, jde se dál. Záleží na každý disciplíně. Určitě chceme skočit víc než v Götzisu (2.06), přiblížit se Aténám, kde to vyšlo na 2.12," přeje si kouč. "Čtvrtka bude loterie, dneska jsme to viděli na rozbězích, kluci, když jim to fouklo do zad, běželi za 45 vteřin zadarmo," připomněl Kupka dnešní rozběhy specialistů.

"Hlavně věřím, že má rezervy na patnáctce," prohlásil trenér Kupka o Šebrlem, který je vynikajícím běžcem a v závěrečném běhu na 1500 metrů dokáže drtit své soupeře, "ale to on bude chtít, aby už bylo rozhodnuto."

Dalibor Kupka pozorně sleduje i vystoupení Tomáše Dvořáka, trojnásobného mistra světa a čtvrtého desetibojaře z posledního MS v Paříži. Třiatřicetiletý borec figuruje po třech disciplínách na šesté pozici, 82 bodů od bronzu. "Sám jsem si jeho možnosti počítal a spočítal jsem mu to hodně vysoko. A on jede ještě líp," podivil se Kupka. "Jsem přesvědčen, že může dojít na medaili. Dálky je samozřejmě škoda, ale zaplať pánbůh za ten třetí pokus," vrátil se Kupka ke druhé disciplíně, ve které se Dvořák zachraňoval po dvou přešlapech. "Do výšky musí dát aspoň 195 centimetrů a čtvrtku určitě pod 50 vteřin," vypočítal Kupka Dvořákovi závěrečné disciplíny prvního dne.           

Tomáš Klement

Vytisknout