přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Třebíč čeká napínavá podívaná

Nejvyšší klubová soutěž vyvrcholí v sobotu 6. září mistrovstvím České republiky družstev v Třebíči. Těšit se můžeme na téměř kompletní českou atletickou špičku, ale i na napínavé boje o klubový titul jak mezi muži, tak mezi ženami.

V letošním roce na domácí šampionát postoupila sedmička týmů. V mužské části AK Kroměříž, Dukla Praha, Slavia Praha, Olymp Praha, Kladno, Univerzita Brno a Turnov. Mezi ženami USK Praha, Olymp Praha, Olymp Brno, Sokol Plzeň-Petřín, Pardubice, Kladno a Vítkovice. Družstva umístěná na osmé a deváté pozici budou mít šanci vybojovat si extraligovou příslušnost v prolínací soutěži.

První tři kola extraligy ukázala, že mezi muži budou zřejmě o prvenství bojovat atleti z AK Kroměříž, kteří vyhráli v celkovém součtu po základní části  před dlouholetým tradičním vítězem klubové soutěže Duklou Praha. „Našim cílem je obhájit titul z loňského roku,“ svěřil se vedoucí družstva Dukly Radomil Skoumal. „Budeme mít 24 lidí, samozřejmě dopředu nedokáži odhadnout, co se bude „na place“ dít, ale věřím ve vítězství.“ Kromě „pevných opor“ v jejich klasických disciplínách Skoumal vyzvihl například dvojstart Jakuba Holuši na 800 a 1500 metrech a Michala Šnebergera na 1500 a 3000 metrech. „Standa Sajdok půjde 400 metrů překážek, Tomáš Janků nám slíbil, že zkusí i trojskok,“ doplnil. AK Kroměříž se naproti tomu bude moci pochlubit například dálkařem Romanem Novotným, běžci Rudolfem Götzem, Jaroslavem Růžou, matadorem Robertem Štefkem či oštěpařem Miroslavem Guzdkem a dalšími.

Zajímavé bude i klání mezi ženskými družstvy. V základní části zvítězilo USK Praha před Olympem Praha a Olympem Brno. Obhájí USK loňské prvenství? „Budem se o to prát,“ přiznává Pavel Sluka. Pomoci by k tomu měly například olympioničky Zuzana Hejnová a Lucie Škrobáková, trojskokanka Martina Šestáková či chodkyně Zuzana Schindlerová (tentokrát v běhu na 3000 metrů překážek). Naproti tomu Olymp Praha se představí s diskařkou Věrou Cechlovou, v oštěpařském sektoru se pravděpodobně objeví Nikola Brejchová, ve výšce Iva Straková. Nebudou chybět ani Jarmila Klimešová, či v kladivářské soutěži souboj Lenky Ledvinové s Kateřinou Šafránkovou.

V Třebíči se kromě  výše zmiňovaných atletů představí pochopitelně i další významní závodníci, přihlášky se uzavírají až v den závodu, takže konečná startovní listina bude známa až těsně před startem první disciplíny. Tváří mistrovství republiky družstev se pro letošní rok stal „třebíčský odchovanec“, český rekordman v běhu na 110 metrů překážek Petr Svoboda.

Umístění jednotlivých družstev jsou přepočítána do bodových ohodnocení: vítězi základní části připadlo 7 bodů, druhému v pořadí 6, třetímu 5 atd. Stejně bude bodováno celkové umístění ve finále. Mistry republiky určí součet bodů základní části a finále. V případě rovnosti rozhodne o pořadí lepší umístění ve finále. Každé družstvo může přihlásit dva atlety do disciplíny, boduje prvních osm (9 – 7 – 6 – …).

Karolína Farská

Vytisknout