přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Trammell v zámoří zaběhl vynikající výkon roku

O nejvýraznější výkony mistrovství USA se postarali překážkáři Trammell a Jonesová, a také sprinter Jelks. Tyčkařka Stuczynská se blýskla národním i kontinentálním rekordem.

Americký šampionát v Bostonu neměl takový náboj, nebojovalo se pochopitelně o nominaci na žádnou akci. Nicméně řada pozoruhodných výkonů za velkou louží padla. Velký průvan v tabulkách na 60 m překážek nadělal Terrence Trammel. Vlastní měsíc starý výkon roku 7.45 vyspravil o plných osm setin na 7.37 a ke světovému rekordu Colina Jacksona mu chybělo setin sedm. Krále řady evropských mítinků Dextera Faulka zdecimoval o 16 setin, bronz bral už za 7.61 Jerome Miller. Mezi ženami zůstala Lolo Jonesová za vlastním WL o 2 setiny, její víkendový čas 7.84 se zařadil na třetí pozici a patří jí tak již první čtyři letošní zápisy. Už jen vícebojařka Hyleas Fountainová se dostala pod 8 vteřin, o 0.02.


Stříbrný z MS 2007 Terrenc Trammell - foto: graf.cz

Jennifer Stuczynská přidala další centimetr k vlastnímu národnímu rekordu zdoláním 483 cm na druhý pokus. Poté se pokoušela stát se druhou ženou halové historie po Isinbajevové. Na stojany si nechala dát 486, tedy o centimetr více než má skočeno další Ruska Feofanová. Třikrát neuspěla, a tak zůstala třetí ženou tabulek se 14. výkonem všech dob. Mezi muži stačilo k titulu Jeremy Scottovi 560 cm.

Z kvalitních výkonů ještě jmenujme: Šedesátku, v níž se Mark Jelks stal už čtvrtým mužem, který letos zaběhl halovou rovinku za 6.51. O setinku zpět byl Dangelo Cherry, 6.56 pak změřili Kendallu Stevensovi. Ve výšce Andra Manson zdolal 232, Jesse Williams 229 a Dustin Jonas 226. Čtvrtku vyhrál Jamaal Torrence za 46.37, na půlce a patnáctistovce se spíše taktizovalo. Naopak hned čtveřice trojkařů stlačila čas pod 8 minut, titul získal David Torrence za 7:53.67. V horizontálních skocích stojí za to zaznamenat snad jen vítězného trojskokana Brandona Roulhaca, jemuž chyběl 6 cm k 17metrové hranici. Koule postrádala dvě třetiny elitního dua (Hoffa-Cantwell), ale přítomný Adam Nelson byl až třetí za 20.08. Předstihli jej Dan Taylor (20.67) i Russ Winger (20.44).

Nejkratšímu sprintu žen kralovala Me’Lisa Barberová, jež prolétla rovinku za 7.15, stejného času dosáhla minulou středu Angela Williamsová a lépe už letos běžela jen jedinkrát Karmelita Jeterová (7.11). Na medaili bylo třeba času pod 7.20, což se zadařilo Tianně Madisonové (7.18) a Rachelle Boon-Smithové (7.19), naopak Černý Petr zbyl na Glorii Asumnovou stále za vynikajících 7.20. Na čtvrtce se jen nejlepší dvě dostaly pod 53 vteřin, Dominique Dardenové změřili 52.34, Ashlee Kiddové čas o desetinu pomalejší. Podobně jako mezi muži se i zde na středních tratích spíše taktizovalo. Také na trojce to byly čtyři ženy, které pokořily magickou hranici – 9 minut, výhru brala za 8:53.27 Amy Begleyová. Ve skokanských disciplínách vyjma tyče zaujala vítězka dálky Brittney Reeseová výkonem 671 cm. Stejně skočila Ruska Taranova-Potapovová a dále jen její krajanka Kučerenková – čtyřikrát, nejlépe 684. V kouli se dostaly dvě vrhačky za 18 metrů, zlato brala Jillian Camarenaová za 18.59.

Kompletní výsledky jsou zde.

Michal Procházka

Vytisknout