přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

11. března 2010, 14:05

Trammell: se Svobodou se musí počítat

Jeden z favoritů běhu na 60 m př., který i kvůli účasti Liu Sianga budí v Dauhá velkou pozornost, pasuje českého rekordmana na černého koně závodu.

Americký překážkář Terrence Trammell byl na tiskové konferenci před zahájením 13. HMS, konané v monumentálním sídle katarského olympijského výboru, jedním z nejvytíženějších. A to i přesto, že měl po boku takové hvězdy jako Jelena Isinbajevová, Blanka Vlašičová či Jessica Ennisová. Důvod? Trammell se jako lídr tabulek a dvojnásobný halový mistr světa utká se světovým rekordmanem na stodesítku Dayronem Roblesem z Kuby, a také s čínskou ikonou Liu Siangem, který se v Asii těší velké popularitě. Každý z nich si nese svůj vlastní příběh a všichni jsou zvědaví, jak se propletou a čí story bude mít nejšťastnější závěr.  


www.graf.cz

Začněme právě Liu Siangem. Jeho zranění při olympiádě v Pekingu, a to, co se kolem toho strhlo, patřilo mezi nejemotivnější momenty Her. Od té doby čínský hrdina a bývalý světový rekordman svou achilovku léčil a k závodům se odhodlal až vloni na podzim, přičemž jeho maximum byl čas 13.15 z mítinku v Šanghaji, kde jen o tisícinky prohrál s Trammellem. Jenže achilovka údajně stále ještě není v pořádku, což podle samotného Liu Sianga mělo spolu s kolizí na trati vliv i na jeho jediný letošní čas 8.05, s nímž se nevešel ani do statistik IAAF. Úměrně tomu se Siang vyjadřuje do čínských médií i o svých šancích. Prý je nemyslitelné domnívat se, že přijel bojovat s Roblesem či Trammellem, jeho cílem je finále. Může to však být jen klamný manévr, jehož cílem je utlumit enormní tlak, který je na něj vytvářen. „Zvěsti o jeho zranění nesleduji, Liu bude určitě připraven dobře, blízko svým bývalým maximům,“ myslí si Trammell.

Dayron Robles měl úchvatnou sezonu 2008, kdy srazil své maximum na šedesátce na 7.33 a čekalo se, že by 3 setiny, které mu chyběly ke světovému rekordu Brita Colina Jacksona, mohl vymazat na HMS ve Valencii. Jenže stalo se, co nikdo nečekal. Po startu se Robles zdvihl z bloků, ale místo toho, aby zapojil svou rychlost ala formule 1, jen vyklusal, zjevně v domnění, že start byl ulitý a bude odvolán. Chyba lávky. Když si Kubánec uvědomil svůj tragický omyl, bylo už na cokoliv pozdě. Soupeři už byli pomalu v cíli a nejlepší z nich, jímž byl tehdy Liu Siang, měl cestu k titulu volnou. Když se pak přidaly vloni v Berlíně zdravotní problémy, kvůli nimž se nedostal ani do finále, vychází z toho, že olympijský vítěz a světový rekordman stále čeká na svůj první titul světového šampiona. Jeho motivace pro Dauhá je tedy jasná.

A konečně třetí do party a podle českého rekordmana Petra Svobody asi největší favorit – Trammell. 31letý Američan, který je venku mužem druhých míst, když těsně za nejlepším skončil už na dvou olympiádách a dvou MS, je v hale nebývale úspěšný. Oba své starty na HMS, a sice v letech 2001 a 2006, totiž proměnil v triumfy. Dokáže tuto neuvěřitelnou produktivitu prodloužit? Nakročeno k tomu má dobře, letos zatím nebyl nikdo rychlejší.
Jenže překážky jsou nevyzpytatelné a jak na sobě předloni předvedl „ukázkově“ Robles, pouze na tabulky hledět nelze. Navíc když od nového roku platí pravidlo o nulové toleranci startů.

Je tedy dost dobře možné, že všemi zmiňovanou trojici“mušketýrů“ zaskočí nebo obmění někdo čtvrtý. Kdo by tím D´Artagnanem mohl být? Doplňte si sami. Trammellův tip na černého koně  si přečtěte v následujícím krátkém rozhovoru.

Jak se cítíte?
Jsem ve formě. Sezona šla dobře, zdraví také drží, takže se cítím fajn.

Sledujete situaci kolem obhájce titulu Liu Sianga?
Přiznám se, že nijak zvlášť. Něco jsem zaslechl, ale nepřikládám tomu velký význam. Jsem přesvědčený, že když Lizu Siang dorazil, tak je připravený a bude těžkým soupeřem. Pokud nebude ve své nejlepší formě, tak jí bude velmi blízko.

Všichni očekávají souboj vás dvou s Dayronem Roblesem.
Vím, že by lidé chtěli vidět nás tři ve finále. Pokud by na to došlo, myslím, že by to byl velmi dobrý závod a i velmi dobrý čas. Taková rivalita je pro naši disciplínu určitě skvělá.

Jsou tam ale i další soupeři. Například Petr Svoboda.
Vím. Petr prodělal letos ohromný výkonnostní skok, ale není to pro mě zase takové překvapení. Sleduji ho poslední tři roky, jak se zlepšuje. Určitě se s ním také musí počítat jako s adeptem "na bednu".

Jak do závodu může promluvit pravidlo o nulovém startu?
Já osobně s ním nemám problém. Mně se líbí. Závod by měl být o tom, jak kdo rychle běží, ne jak kdo trefuje výstřel. Přijde mi to takto čistší.

Adam Pražák

Vytisknout

Související články