přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

6. ledna 2017, 09:34

TOP výkony roku 2016 dle TFN

V olympijské sezóně 2016 padaly opravdu jedinečné atletické výkony. Zde je pět nejlepších v mužské i ženské kategorii podle Track and Field News.

Mezi muži padl v loňském roce jediný světový rekord, který je po zásluze i nejlepším světovým výkonem uplynulé sezóny. Postaral se o něj jihoafrický čtvrtkař Wayde van Niekerk. Čtyřiadvacetiletý sprinter dokázal v olympijském finále překonat zdánlivě nepřekonatelný rekord Američana Michaela Johnsona, když prolétl v deváté dráze jeden okruh za 43.03. Historické maximum na této distanci posunul o patnáct setin.

Druhé místo obsadil překvapivý olympijský vítěz ve skoku o tyči. Thiago Braz da Silva z Brazílie, který dokázal v Riu v dramatickém souboji s Francouzem Renaudem Lavilleniem vylepšit olympijský rekord na 603 centimetrů. Na třetí příčce figuruje další čerstvý olympijský rekordman Ryan Crouser ze Spojených států, jenž opanoval koulařskou soutěž výkonem 22.52. Elitní pětici doplňují dva skvělé maratonské výkony. Čtvrtý je Etiopan Kenenisa Bekele, který dokonce při maratonu v Berlíně atakoval světový rekord. Za ním nakonec zaostal časem 2:03:03 o pouhých šest sekund a figuruje na druhém místě historických tabulek. Jen o dvě vteřiny pomaleji běžel v Londýně olympijský vítěz z Ria Keňan Eliud Kipchoge (2:03:05).

Ženských TOP 5 výkonů roku se sestává výhradně ze světových rekordů. Na samotném vrcholu je etiopská běžkyně Almaz Ayanová a její famózní představení v olympijském závodě na 10 000 metrů, když dokázala časem 29:17.45 z bývalého historického světového maxima Číňanky Wang Ťün-Sia ukrojit více než čtrnáct vteřin.

Druhý je výkon americké překážkářky Kendry Harrisonová. Letošní suverénka stovky překážek sice chyběla na olympijských hrách, ale na Diamantové lize v Londýně dokázala o setinu překonat letité světové maximum Bulharky Donkovové, když proběhla cílem v čase 12.20. Třetí ženou v pořadí je bahrajnská stýplařka Ruth Jebetová. Ta v loňské sezóně pravidelně atakovala světový rekord Rusky Galkinové, až se jí to podařilo na mítinku DL v Paříži, kde zvládla trať 3000 metrů překážek za 8:52.78. Další dva výkony patří polské kladivářce Anitě Wlodarczykové. Jednoznačná královna své disciplíny nejprve vylepšila vlastní světový rekord na olympijských hrách v Riu, kde hodila 82.29 a poté ho ještě vylepšila ve Varšavě na 82.98. 

Petr Jelínek, foto: J. Kucharčík

Vytisknout