přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

21. ledna 2006, 22:34

Ton vyhrál v Hustopečích nejlepším světovým výkonem roku

Prvenství z výškařského mítinku v Hustopečích si odváží výškař Svatoslav Ton. Výkonem 2.33 metru se zařadil na vedoucí pozici letošních světových tabulek.

Skvělá divácká atmosféra, pomoc trenéra Kováře a výborná výškařská parta kvalitních soupeřů vyburcovala Svatoslava Tona k famóznímu úspěchu. 

Hned od začátku soutěže se mu dařilo, bez jediné opravy překonal všechny postupné výšky až do 2.31 metru. Stejnou výšku dokázali zdolat vedle Tona ještě tři soupeři - bratři Ciottiové a Sergej Uchov. O dva centimetry výše se se soutěží rozloučili bratři Ciottiové. Dále už pokračoval boj mezi Uchovem a Tonem. Ton výšku 2.33 vynechal a soustředil se na 2.35 metru.

Uchov 2.33 dvakrát shodil a jediný pokus si nechal na 2.35 metru. Ani jeden z výškařů však tuto výšku nezdolali. Došlo tedy k rozeskakování o prvenství v soutěži. Úspěšný byl nakonec svěřenec trenéra Kováře Svatoslav Ton,
který zdolal laťku ve výšce 2.33 metru.
"Cítil jsem se perfektně," svěřil se ihned po závodě v euforii Ton. "Musím moc poděkovat svému trenérovi Jaroslavu Kovářovi, který sem za mnou přijel z Prahy a hrozně mi pomohl. Základem byl dobrý rozběh, a ten se mi dnes díky trenérovi opravdu dařil," vysvětluje základ svého úspěchu. "Byli mě tady povzbudit taky rodiče a především je tu perfektní výškařská parta a kvalitní soupeři, to všechno hrálo velkou roli," svěřuje se novopečený vedoucí muž letošních světových tabulek.

"V poslední době jsem cítil velký tlak, nedařilo se mi, jak bych chtěl, ale dneska jsem si to vynahradil," dodává další, již pátý limitář na halové mistrovství světa.

Ve finále závodu žen Moravského výškařského tour v Hustopečích se nejlépe dařilo Ivě Strakové. Podařilo se jí překonat laťku ve výšce 1.93 metru a je tak druhá v letošních světových tabulkách. První místo aktuálně ovládla Tatjana Jefimenková, která dnes vyhrála výškařský mítink v Dessau výkonem 1.94 metru.
"Skákalo se mi doslova hrozně, " prohlásila  Iva, "v začátku závodu jsem se nemohla chytnout, byla jsem absolutně z rytmu."
Ovšem na výšce 1.90 se vše změnilo. "Konečně jsem se našla a začla jsem skákat dobře, cítím úžasnou fazónu a věřím, že to bude ještě lepší. Musí, když se dokážu se špatně technicky provedenými skoky dostat přes tak vysoké výšky,..." konstatuje v současné chvíli dvojka světových tabulek roku 2006.

Mužská část Moravské výškařské tour dokázala opravdovou kvalitu závodního pole. Standardně padaly výkony nad 2.24 metru, čtyři borci dokázali překonat 2.31 metru, úspěch korunoval Ton světovým výkonem roku na laťce 2.33 metru. Kterýkoliv mítink světové úrovně může moravskému turné jen závidět.

Výsledky:
1. Svatoslav Ton (ČR) 2.33 m, 2. Ivan Uchov (RUS) 2.31, 3. Ciotti Guilio (It.) 2.31, 4. Ciotti Nicola (It.) 2.31
1. Iva Straková (ČR) 1.93 m, 2. Irina Glawatskikhová (RUS) 1.90, 3. Barbora Laláková (ČR) 1.90

Kompletní výsledky najdete na www.skakani.cz.
 

Karolína Farská

Vytisknout