přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

15. ledna 2010, 13:14

Ton si dal s výškou pauzu, je prozatímním dálkařem

Jeden z nejlepších českých výškařů posledních let Svatoslav Ton dočasně vyměnil tretry a trénuje skok daleký. V sobotu jej čeká první závod.

Proč jste se rozhodl vyměnit skok vertikální za horizontální?
Není to v žádném případě tak, že bych měnil disciplínu. S výškou jsem neskončil, jen se jí teď nějakou dobu nebudu věnovat. Důvodem jsou hlavně problémy se zády, které se v poslední době prohlubovaly, a s tím se zhoršovala i moje výkonnost. Roli sehrála i psychika. Býval jsem zvyklý na postavení ve světovém top ten a skákat 220 cm s tím, že to navíc bolí, mě přestalo bavit. Potřeboval jsem změnu.

Jaké máte se svojí alternující disciplínou zkušenosti?
S dálkou jsem kdysi začínal a hrozně mě baví. Z hlediska techniky je pro mě navíc daleko jednodušší a přirozenější než výška, u níž jsem vždy musel absolvovat obrovské množství skoků, abych se dostal na jakousi úroveň a byly z toho nějaké výsledky. A toho jsem poslední dobou kvůli zádům nebyl schopen. U dálky nemusím nějak extra cvičit předodrazový rytmus, mám to dané odmalička a nemusím o tom přemýšlet.
To je další věc, která mě vedla ke změně. Snad v dorostencích nebo juniorech se mi naposledy stalo, že jsem jen tak stál na rozběžišti a veškeré své síly upínal k tomu, abych skočil vysoko. Ale postupem času, jak se technika zdokonalovala, musel jsem čím dál víc přemýšlet o tom, co mám udělat technicky, abych skočil dobře. A to člověka vyčerpává a omezuje v maximálním výkonu. U dálky si chci vyčistit hlavu a mít zase radost z atletiky.

Je daná doba,  jak dlouho se dálce budete věnovat, nebo je to tzv. do odvolání?
Je to otevřené. S mým novým trenérem Milanem Kovářem jsem se domluvil, že budu absolvovat 3 nebo 4 závody ve skoku do dálky, a když moje výkonnost bude slušná a budu zdravý, že bych pak třeba vyzkoušel HMČR nebo něco takového. Ale pořád beru dálku hlavně jako prostředek, který mě v dalším průběhu sezony posune třeba i k výškařským závodům.

Tréninky si jsou nehledě na techniku velmi podobné, že?
Přesně tak. Mně tahle změna může jenom pomoct. Kdybych to měl říct hodně laicky, tak dálkařský trénink je objemnější výškařský. Je v něm podstatně více běhání, podstatně více rychlosti, ale co do síly a odrazů to je podobné. Po stránce objemu jsem připravený výjimečně dobře. Až do konce prosince jsme trénovali dvoufázově, na což jsem také nebyl z minulosti zvyklý, protože abych mohl trénovat výškařskou techniku, která mi nikdy nešla, tak jsem nemohl takto dlouho trénovat objemy. Při nich se technika skákat nedá, na ní je třeba být odpočatější. Kvůli tomu mi ale chyběl objem a ke konci sezony to na těch různých mistrovstvích už nebylo ono. Byl to začarovaný kruh, ale jinak to nešlo. Naskákat techniku jsem prostě musel.

Nyní v 31 letech jste tak paradoxně v situaci, že co do objemu trénujete více, než když jste byl mladší. Jak to tělo zvládá?
Poslední tři roky pozoruji, že to je horší a horší. Běhání a posilovny, to je ještě dobré, ale problémy mi dělá objemový odrazový trénink. Většinou, když se přechází do hodně velké kvality, začne mě něco bolet. Už to není jako za mlada, kdy jsem mohl v pondělí jít 500 odrazů, v úterý dalších 500 a ve středu také, protože přes noc se tělo stihlo zregenerovat. Teď už je to horší, ale pořád to ještě zvládám.

Kolik od sebe v dálce očekáváte? Počítám, že skáčete i kvůli výkonnosti.
Nemám ponětí. Ale pokud bych se během těch prvních tří závodů nedostal přes sedm a půl metru, tak bych byl zklamaný. Vzhledem k výkonům mám uzavřených pár zajímavých sázek, ale ty bych raději nespecifikoval.

Slyšel jsem, že se prý týkají překonání osmimetrové hranice.
Ano, je to tak. Je to sice spíš takový hec, ale jinak ta sázka samozřejmě platí.

Je časově omezená?
Do konce roku.

Kolik máte do dálky skočeno z dřívějších let?
V roce 1996 nebo 97 jsem si v létě na Strahově skočil osobák 774 cm. Pak si pamatuji, že jsem v dálce závodil asi o tři roky později a natrhl jsem si u toho stehno. A pak byl až závod vloni na armádním MS v hale, kde jsem přebíhal z výšky na dálku. Tam jsem dal 739 cm a byl jsem s tím čtvrtý. Od té doby jsem neskákal. Za třináct let jsem absolvoval všehovšudy tři závody.

Kdy na ně navážete?
Zítra je na Strahově přebor Vysočiny, kde budu skákat mimo soutěž. Mám sice trošku problém  s achilovkou, takže uvidíme, co to bude dělat, ale už se moc těším.

Adam Pražák

Vytisknout