přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

21. ledna 2005, 17:25

Ton se nebojí mluvit o evropské medaili

Do halové sezony vstoupí český výškař Svatoslav Ton sobotním mítinkem Hustopečské skákání, který se koná jako první závod Moravského výškařského turné.

„Jsem rád, že to je v Čechách, vždycky se dobře skáče doma a ještě v silné konkurenci,“ komentoval šestadvacetiletý výškař existenci turné tří závodů na Moravě, které bude pokračovat příští týden v Třinci a Ostravě. „Chtěl bych zaútočit na co nejvyšší laťku. První závod se vždycky těžko odhaduje, s čímkoli nad 225 bych byl spokojen, za 227 bych byl rád, to je limit na mistrovství Evropy,“ prozradil cíle pro zítřejší mítink v Hustopečích, kde při svém jediném startu před třemi lety zvítězil výkonem 2.27 m. „Byl to výborný závod,“ vzpomněl, „hned na prvních závodech v sezoně jsem skočil limit na Evropu, mám na to velice dobrý vzpomínky. Byla tam fantastická kulisa, hrozně moc diváků.“

Vystoupení na Hustopečském skákání 2002 zajistilo brněnskému rodákovi účast na halovém ME ve Vídni, kde skončil desátý. Tentokrát však Ton může pomýšlet výš, po návratu po zranění v loňské sezoně zvýšil hodnotu osobního rekordu na 2.33 m a v olympijském finále v Aténách obsadil osmé místo. „Nechci si malovat nějaké vzdušné zámky, ale dneska už nejsem v pozici, že se takových akcí jedu jen zúčastnit,“ zdůraznil juniorský vicemistr světa z roku 1996, „pro mě je v Madridu prioritou medaile. Neuvažuju, jestli splním limit, nebo nesplním. A jestli to bude teď, nebo za čtrnáct dní. Kdybych limit neskočil, tak tam stejně nemám co dělat.“

Limit pro soutěž výškařů na HME mohou reálně zasáhnout čtyři Češi, vedle tří olympioniků Tona, Báby a Tomáše Janků se o šampionát porve i třiatřicetiletý Jan Janků, který cítí svou poslední šanci na reprezentaci na vrcholné soutěži. Do nominace se však vejdou jen tři z nich. „Bude to zajímavé, chce si to zabezpečit včas. Kdo skočí vysoko poměrně brzo, může být klidnější,“ míní Ton. Situace se vyostří už zítra v Hustopečích, kde se kromě Tomáše Janků představí všichni uchazeči o místo v sestavě pro halové ME.

Nejvážnějšího zahraničního soupeře pro české výškaře na Moravském turné vidí Ton v srbském veteránovi Dragutinu Topičovi, mistru Evropy ze Splitu 1990. „Je mu už třiatřicet let, ale to není žádnej věk,“ poznamenal k Topičovi Ton, který se těší především na souboje s bronzovým z Atén Jaroslavem Bábou: „Moravské turné je pro mě prestižní kvůli tak silné konkurenci, s Jardou Bábou je pro mě prestižní každej závod.“ Oba přední světoví výškaři by se po sérii domácích závodů měli střetnout 5. února na populárním mítinku v německém Arnstadtu, kde by neměl chybět ani olympijský vítěz Stefan Holm. 

Tomáš Klement

Vytisknout