přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Ton, Janků a Hamáčková se zítra představí v kvalifikaci

První den světového šampionátu se do kvalifikačních bojů z českých reprezentantů vydají výškaři Svatoslav Ton a Tomáš Janků a tyčkařka Pavla Hamáčková.

Kvalifikační limit pro postup do finále mužské výšky byl nastaven na hodnotu 2.30 metru. "Mě to vůbec nepřekvapuje, vloni jsme si s klukama mysleli, že se bude postupovat z 2.24 a nakonec jsme museli skočit těch 2.30, abychom se vůbec do finále podívali. A s ohledem na letošní tabulky se organizátorům vůbec nedivím, že je to těch 2.30," zhodnotil Svatoslav Ton.

Společně se svými kolegy z českého týmu se byl dnes podívat do haly, trošku potrénovat. "Je to tam skvělý, hala je obrovská, ale má zároveň takovou domáckou atmosféru, vše je blízko sebe, rozcvičovák, masérna i vstup přímo na stadion," pochvaloval si. I Mondo, položené tradičně na deskách, považuje za povrch, který mu bude při závodě vyhovovat. "V týhletý fázi sezony si myslím, že pružnější je lepší než ten tvrdší. Mohlo by mi to "hrát do karet". Jsem teď vyladěnej hodně technicky, na vrcholnej závod. Není to silový jako na začátku sezony."

Program na několik dalších hodin má jasný. "Dneska už nic neplánuju, budu relaxovat a především půjdu brzo spát." Sváťa je známý "noční pták", kterému brzské vstávání moc nevyhovuje. "Zítra budu muset z postele už kolem půl pátý ráno, abych se dostal do správný pohody, potřebuju být vzhůru minimálně čtyři, pět hodin před závodem," komentoval začátek své disciplíny, která začíná v 10 hodin dopoledne místního času, "nicméně, podmínky jsou tu pro všechny stejný a já jsem profesionál, takže se s tím pokusím vyrovnat, jak nejlíp to půjde."

Společně se Svatoslavem Tonem se o postup do finále mužské výšky zítra bude snažit také jednatřicetiletý Tomáš Janků. "Do soutěže půjdu s tím, že chci předvést nejlepší výkon sezony. Za to budu rád, i když to třeba nebude stačit na medaili." Výškař pražské Dukly tak zřejmě naráží na skutečnost, že letošní výkony nejlepších světových výškařů se pohybují nad hranicí jeho osobního halového rekordu 2.31 metru. "Zlato se podle mě bude brát tak za 2.35 - 2.37 metru," myslí si jeho kolega Svatoslav Ton. "A placka? Tak to Vám opravdu neřeknu, nedokážu to absolutně odhadnout."

Dalším želízkem v ohni bude zítra pro české barvy tyčkařka Pavla Hamáčková, jíž kvalifikace začíná v 16 hodin. I ona si dnes zajela okouknout atletickou halu. "Je to standard, sice jsem už viděla lepší tyčkařský sektor, nicméně to není nic, co by tu soutěž nějak znehodnocovalo," okomentovala Pavla podmínky pro svou disciplínu. Kvalifikační limit 4.55 považuje za nadhodnocený: "Do finále se půjde z nižších výšek." Na rozcvičování se dnes setkala se svými soupeřkami. "My jsme celkem všechny kamarádky, žádná řevnivost moc neexistuje. Pro mě je zajímavý pozorovat Rusky. Isinbajevová je trochu uzavřená do sebe, dnes jsem viděla, jak tam chodil její bývalý trenér. Pro ni to nebude jednoduchá situace, navíc před domácím publikem. Ale myslím, že to zvládne." Okomentovala česká tyčkařka světovou rekordmanku. A cíl Hamáčkové? "Chci postoupit do finále, tam se závod může vyvinout jakkoliv..."

 Karolína Farská