přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

17. června 2005, 14:00

Ton jako hlavní trumf národního týmu věří v úspěch

Dnes večer zahájí družstvo mužů České republiky své vystoupení v superlize Evropského poháru, hlavním cílem týmu je udržet se v elitní soutěži.

Nejlepších osm reprezentačních výběrů Evropy se o víkendu střetne ve Florencii, stejně jako v loňském ročníku superligy EP se očekává vyrovnaný boj o nejvyšší příčky. Českou reprezentaci pod vedením Františka Fojta a šéftrenéra Václava Fišera čekají jiné starosti, národní tým jako nováček soutěže bude usilovat o zachování příslušnosti v superlize i pro příští sezonu. Do první ligy sestupují dva celky.

"Byl bych rád, kdyby se český tým udržel v superlize, ale nevidím to jako reálné," přiznal František Fojt v rozhovoru pro Radiožurnál. Podobně smýšlí i šéftrenér Fišer: "Zůstat mezi elitou by se rovnalo zázraku. Ale když se nám bude dařit na hřišti, je možné doufat i v zázrak. Motivace závodníků je vysoká, bez ohledu na to, zda je tým ohrožen sestubem, nebo není." Za největší eso výpravy považuje Fišer sedmého výškaře OH v Aténách Svatoslava Tona: "Šance na první místo máme určitě ve výšce, i když tady startují prakticky nejlepší výškaři Evropy. Svaťa Ton má vysoké postavení a mohlo by se mu podařit zvítězit."

Sám Ton se na závod těší a pevně věří setrvání národního týmu v superlize: "Když se každýmu podaří zazávodit na hranici svých možností, tak není důvod, proč bychom měli pomýšlet na sestup. Myslím, že se to dá zvládnout. Pro mě je to první superliga, i pro český nároďák je to po dlouhé době superliga. Je tady spousta osobností, které mají na to, aby své disciplíny vyhrály. Myslím si, že když si na to s klukama sedneme a pokecáme, že máme na to, abychom nespadli. Týmovým duchem se dá hodně ovlivnit." Do výškařského sektoru se pozornost publika přesune dnes ve 20.30 hodin, Svaťa Ton očekává otevřenou soutěž. "Z mého pohledu je to vyrovnané. Znám všechny kluky a vím, že se s nimi dá skákat," uvedl český výškař.

První soutěžní den jsou v mužské kategorii na pořadu také kladivo s Lukášem Melichem, 5000 metrů a Jan Kreisinger a stýpl s Františkem Zouharem. Ženské družstvo České republiky se v sobotu a v neděli představí ve švédském Gävle v 1. lize Evropského poháru, kde bude obhajovat čtvrtou pozici. Více informací o EP 2005 naleznete v sekci ZAOSTŘENO NA... 

Tomáš Klement

Vytisknout