přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

22. srpna 2004, 23:04

Ton byl v olympijském finále za divoké prase a pomohl Bábovi

S novou vizáží, vyholenými proužky vlasů na hlavě symetricky spojenými se stejnou úpravou vousů, nastoupil do olympijského finále výškařů Svatoslav Ton.


Foto: františek Macák
Bylo to dílo spolubydlícího desetibojaře Tomáše Dvořáka. Takto upraven si doskočil pro osmé místo z olympijského finále. "Tomáš mi řekl mi, že do závodu musím jít jako divoký prase, tak mě podle toho ostříhal," smál se Ton. "Když jsem ho viděl, tak radši zůstanu takový, jaký jsem," reagoval se smíchem bronzový medailista Jaroslav Bába. Na jeho úspěchu měl právě Ton svůj podíl. Napadla ho taktická varianta s ušetřením rozhodujícího pokusu, rovněž ho uklidňoval a pomáhal mu roztleskávat publikum při jeho pokusech.














"Jestliže jsem mu tím pomohl, jsem moc rád, jsem šťastnej,"
povídal. Tona bolel stejně jako v kvalifikaci úpon v chodidle, proto zkrátil rozběh a chytil se až na 229 centimetrech. "Snědl jsem tři prášky proti bolesti, měl jsem i tejp, ale ten jsem musel sundat, protože mi klouzala noha v tretře," popsal finálové trable.

Přesto měl během závodu dobrou náladu, dělal opičky do kamery, ukazoval véčko. Chodil kolem zábradlí, a když skákal Bába, roztleskával publikum. "To nenaruší koncepci, mě stačí tři minuty, abych se připravil na skok," odmítl, že by ho práce pro kolegu mohla připravit o lepší výkon.

Normálně nosí na hlavě šátek, to je jeho image. Znamená snad finálový zjev změnu? "Ne, to byla jen taková sranda, rozhodně na tom nebudu stavět svojí image, nebyla to ani žádná sázka," ujišťoval.

Bábův výkon ho uchvátil. "Byl skvělý. V devatenácti letech se bez bázně pustil do favoritů, nerozklepala se mu kolena, bomba," radoval se s ním osmý muž finále. "Překvapilo mě, jak jsme byli oba klidní," divil se i sobě.

                                                                                                     ČTK