Ton a Janků budou bojovat o medaile

pondělí 7. srpna 2006
V kvalifikační skupině "A" hodil 80.60 m. Do finále postupují výškaři Svatoslav Ton a Tomáš Janků, stačilo jim 2.26 m.

Jan Železný na 90% postoupí do finále
V kvalifikační skupině "A" hodil prvním pokusem 80.60 metrů a jeho další dva pokusy se neměřily. "Myslím si, že to bude na finále stačit...A myslel jsem si to už po prvním pokusu, ale radši jsem šel i ty další dva. Hlodala ve mně pochybnost. Říkal jsem si, že pokud to vynechám, může to být životní chyba. I když vím, že mně to bude ve finále víc bolet," řekl novinářům v mixzóně světový rekordman.  "Pokusů ale nelituju, když už je to naposledy, tak si aspoň zaházím...," smál se. Je rozdíl oproti mně a Thorkildsenovi, že to tělo už mně nepustí do takovýho vypětí, už stárnu a potká to každého.."V této skupině skončil třetí za Norem Thorkildsenem (86.55) a Rusem Ivanovem (81.57).

Výškaři mezi elitou
Výškaři Svatoslav Ton a Tomáš Janků prošli kvalifikací hladce. Až do výšky 2.26 dali oba všechny výšky napoprvé. Tato výška nakonec na postup do finále stačila a závodníci se o vyšší příčky již nepokoušeli. "Myslel jsem, že to bude o dost těžší. Pokud stačilo 2.23 na první pokus na postup do finále, tak to je skoro i smutný...Ale je důležitý, že jsme se Sváťou udělali ten důležitý krok a ve finále jsme," svěřil se Janků. "Za dva dny to ale bude úplně jiný závod, osobně bych si přál, aby pršelo. Mně to nevadí, já jsem ze "Severu" a tyhle fajnovky by to mohlo rozhodit," vtipkoval závodník Dukly Praha. Jeho reprezentační kolega Ton byl také v dobré náladě: "Chtěl bych uvést na pravou míru jednu dezinformaci - tady se to nejmenuje stadion Ullevi, ale stadion "Úlevy". Svěřenec trenéra Kováře přiznal, že se mu skákalo dobře. "Ale do finále není třeba jít s přehnanou sebejistotou. Nechci soupeřit s protivníkama, ale s laťkou a to až do té doby, než v závodě zůstanou poslední tři," vyslovil své přání, minimálně bych si však chtěl vylepšit své nejlepší umístění z mnichovského evropského šampionátu před čtyřmi lety, kdy skončil šestý.

Denise Ščerbové se ve třetí disciplíně (vrhu koulí) nevedlo. Nejlépe předvedla třetím pokusem 10.74 m a připsala si jen 578 bodů. V současné době je tak až na 23. pozici. Po dvou disciplínách odstoupila kvůli zranění stehna doposud vedoucí Francouzka Eunice Barberová. Vede Carolina Klüftová před Ukrajinkou Dobrynskou a Nizozemkou Ruckstuhlovou.

Na osmistovce žen neměla ČR zastoupení. Do dalších kol postoupila z prvního místa Ruska Kotljarová časem 2:01.01. Ve čtvrtfinále mužů na 100 mužů byl nejrychlejší Francouz Ronald Pognon, který zaběhl 10.19 s.

Šneberger si zajistil postup
Dva charakterem zcela rozdílné rozběhy byly k vidění na trati 1500 metrů. Ten první, v němž běžel i Michal Šneberger, byl od začátku velmi pomalý a o postupujících se rozhodovalo až v cílové rovince. Vyhrál Ukrajinec Ivan Heško v čase 3:47.12 před Španěly Arturo Casadem a Sergio Gallardem. Čtvrté a postupové místo si závěrečným spurtem vybojoval Šneberger. "V prvním kole jsem si dobře seběhl, pak se ale okolo mně přehnala "vlna" a já byl rázem na 12, 13 místě, " popisoval průběh závodu český reprezentant. "V tu chvíli jsem si řekl, že to bude hodně těžký. Ale běželo se mi dobře, nepanikařil jsem. Říkal jsem si, že počkám na poslední dvoustovku, kdy se to přeci jen roztáhne a bude větší skulina, jak postupovat dopředu. Nenechal jsem se odstrčit a v cílový rovince jsem si už říkal, že to na to čtvrtý místo musím dát." Pomalý závod Šnebergerovi vyhovoval, mohl využít svou rychlost z osmistovky a smazávaly se rozdíly mezi borci, kteří mají osobní rekord o dvě tři sekundy lepší. Jaké cíle si dává pro finále? "První čtyři místa jsou tam podle mě daný předem, od pátýho do dvanáctýho je to otevřený." S výkonem v semifinále je spokojený. "Byl jsem letos dvacátý v tabulkách, postup do finále mezi dvanáctku považuji za úspěch."

V druhém rozběhu, který byl běžen v o poznání svižnějším tempu za to vzal Francouz Mehdi Baala a zvítězil v čase 3:39.74. Přímo postupovali i Ukrajinec Mykola Labovskij, Španěl Juan Carlos Higuero a Ital Chrstian Obrist. Další čtyři borci doplnili finálový tucet na základě lepšího času, než kterého dosáhli jejich soupeři v prním rozběhu.

Kompletní výsledky naleznete zde.

Z výsledků:

100 m (čtvrtfinále)
1. běh: 1. Dariusz Kuc (Pol.) 10.32, 2. David Ángel Rodriguez (Šp.) 10.32, 3. Anatolij Dovhal (Ukr.) 10.37, 4. Dwain Chambers (Brit.) 10.39.
2. běh: 1. Ronald Pognon (Fr.) 10.19, 2. Mark Lewis-Francis (Brit.) 10.33, 3. Lukasz Chyla (Pol.) 10.42, 4. Ronny Ostwald (Něm.) 10.48.
3. běh: 1. Francis Obikwelu (Por.) 10.28, 2. Matic Osovnikar (Slo.) 10.37, 3. Erik Wijmeersch (Bel.) 10.49, 4. Orkatz Beitia (Šp.) 10.53.
4. běh: 1. Andrej Jepishin (Rus.) 10.40, 2. Oudere Kankarafou (Fr.) 10.45, 3. Marcin Jedrusinski (Pol.) 10.47, 4. Jan Zumer (Slo.) 10.48.

výška (kvalifikace)
1. Oskari (Fin.), Nicola (It.), Holm (Švéd.), Thörnblad (Švéd.), Janků (ČR) a Ton (ČR) - všichni 2.26 m

oštěp (kvalifikace)
skupina "A": 1. Andreas Thorkildsen (Nor.) 86.55, 2. Alexandr Ivanov (Rus.) 81.57, 3. Jan Železný (ČR) 80.60.

sedmiboj (koule)
1. Natalija Dobrynská (Ukr.) 849 b. (14.82), 2. Carolina Klüftová (Švéd.) 831 b. (14.56), 3. Maija Kovalainenová (Fin.) 828 b. (14.51).

sedmiboj (po 3 disciplínách)
1. Carolina Klüftová (Švéd.) 2996, 2. Natalija Dobrynská (Ukr.) 2930, 3. Karin Ruckstuhlová (Niz.) 2859, ...23. Denisa Ščerbová (ČR) 2556.

800 m (rozběhy)
1. běh:
1. Mayte Martínezová (Šp.) 2:01.71, 2. Světlana Cherkasovová (Rus.) 2:01.82, 3. Teodora Kolarová (Bul.) 2:01.94.
2. běh: 1. Rebecca Lyneová (Brit.) 2:01.87, 2. Tetjana Petljuková (Ukr.) 2:01.90, 3. Ewelina Setowská (Pol.) 2:02.43.
3. běh: 1. Olga Kotljarová (Rus.) 2:01.01, 2. Jolanda Čeplakovová (Slo.) 2:01.08, 3. Jemma Simpsonová (Brit.) 2:01.55.
4. běh: 1. Světlana Kljukovová (Rus.) 2:02.92, 2. Brigita Langerholcová (Slo.) 2:03.04, 3. Lucie Klocová (Slov.) 2:03.17.