Ton: 250 cm je jako stovka za 9 vteřin

Aktuality
středa 23. dubna 2008
Výškař Svatoslav Ton se přidal k trojlístku medailistů loňského MS. Také on se zpovídal v online rozhovoru na iDNES.cz.

Atlet pražské Dukly dva měsíce po olympiádě oslaví třicátiny, vytoužená medaile mu však ve sbírce chybí. "Nejprve se musím na olympiádu nominovat a až potom mohu hovořit o cílech," upozornil Svatoslav Ton na 230 cm, které musí pro Peking zdolat. Od čtenářů se mu dostalo podpory v jeho snažení. "Jinak Ti přeji hodně úspěchů a zdraví, a na olympiádě Ti věřím, budu Tě sledovat," přál mu kupříkladu jeho jmenovec, ale i kamarád Petr, hokejista Sparty Praha.
S hokejovým fórem si online spletl, nebo také vtipkoval, jistý čtenář. Pozdravil "dobrý den, Petře", zhodnotil sezónu "za nic nestála, ale je třeba si přiznat že Liberec byl lepší..", aby pak položil zásadní dotaz "co říkáte na nové posily Broše a Kratěnu?". Atlet Ton se vcelku nenechal zviklat, když odpověděl: "Dobrý den. Letošní sezona z pohledu klubu nebyla podle našich představ. Nicméně já jsem se svým výkonem, troufám si tvrdit, spokojen. Bohužel Broše a Kratěnu vůbec neznám, protože se hokeji vůbec nevěnuji."
Sváťa Ton mimochodem v rozhovoru potvrdil, že s Petrem pátrali po společných předcích, ale spojení rodin neobjevili. "Možná, že když by se nějaký genealog pídil několik set let zpátky po našem rodokmenu," řekl k tomu výškař.


Svatoslav Ton by rád minimálně zopakoval účast na vrcholné akci jako bylo loňské MS. Medaile by byl bonus - foto: graf.cz

Mimoatletické otázky byly vůbec relativně četné, opravdu zgruntu to vzal pisatel dotazu na poplatky ve zdravotnictví, násilí na fotbalových stadionech a nehodu ostravských tramvají. Sváťa je také známý svým malířským uměním, takže přišla tentokrát řeč na to, zda nechystá výstavu - nikoli, prý vše rozdá kamarádům. Na klasický dotaz, zda Sparta nebo Slavia, nemohl rodilý Brňák odpovědět jinak než FC Brno.
Ale přeci jen většina čtenářů se ptala na atletická témata. Velmi zajímavě reagoval Ton na to, jak daleko je doba překonání světového rekordu: "Až se najde člověk, který bude vysoký jako Sotomayor, rychlý jako Holm a flegmatik jako Jarda Bába, tak taková bytost by pravděpodobně mohla ohrozit Javiera Sotomayora a jeho 245." Skoro se nechce věřit, že by si ji nepředpřipravil. Zdolání dva a půl metru už vidí Ton přímo jako utopii. "250 je něco, jako běžet stovku pod devět sekund. Nebo skočit 950 do dálky." A připomněl, že i přes 240 se v poslední době přenesli pouze dva skokané, Voronin (2000) a Holm (2005). Před jejich úspěchy to byl naposledy v roce 1995 právě ještě světový rekordman Sotomayor.
Rada, kterou dal online Svatoslav Ton nerozhodné mamince, která se ptala "Kdy je vhodné začít sportovat v oddíle, v jakém věku se atleti specializují? Dal byste na atletiku své dítě?", je cenná a poučná nejen pro ni: "Samozřejmě začít sportovat v oddíle, kde je kvalitní trenér mládeže, může dítě velice časně. Trénink by měl být zpočátku veden formou hry. Úzkou specializaci v raném věku nedoporučuji. Je dobré, zda dítě inklinuje k osobnímu prosazování se, nebo zda je týmovým sportovcem. Specializace na určité disciplíny v atletice by měla začít někdy kolem 14. roku. Atletika je také výborný základ pro ostatní sporty. Takže začít někdy v 6 letech dát dítě do atletické "školky", je dobrý vklad do jeho sportovní budoucnosti. Ať se rozhodne pro jakýkoliv sport. Pokud by mé dítě atletiku chtělo dělat, tak určitě."

Kompletní rozhovor najdete zde.

Michal Procházka

Fotogalerie