přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

6. února 2007, 21:17

Tomáš Janků si vyrovnal osobní rekord 2.34 metru!

Stříbrný medailista z ME 2006 vyhrál na Brněnské laťce 2007 novým rekordem mítinku. O jeho velké formě svědčí i fakt, že se pokoušel o český rekord 237 cm.

Tomáš Janků vyhrál Brněnskou laťku českým výkonem roku 234 cm. Tuto výšku, která je hranicí jeho osobního rekordu, překonal na třetí pokus. Odnesl si tak Zlatou laťku v sametovém pouzdře, tradiční cenu pro vítěze mítinku. Vítězství pak věnoval řediteli závodu Ctiboru Nezdařilovi k jeho 50. narozeninám.  "Měl jsem naplánováno, jak budu skákat, vynechávat a taktizovat," řekl Tomáš Janků. "Nervózní jsem nebyl, cítil jsem, že jdu na svůj nejlepší výkon v hale." Janků měl do loňského roku halové osobní maximum 2.31 m. Letos si ho vylepšil na 2.32 m a nyní vyrovnal své halové maximum s maximem pod otevřeným nebem na 234 cm. "Ke konci, na těch posledních pokusech, jsem si nechal vypnout hudbu a skákal na ticho."

Tomáš Janků se v Brně také pokoušel o výšku 237 centimetrů, což by byl vyrovnaný český rekord Jaroslava Báby. "Neměl jsem co ztratit. Hned ten první pokus byl opravdu dobrý a mrzí mě, že to nevyšlo," popisoval Janků, který má již splněný nominační limit pro halové mistrovství Evropy v Birminghamu. Jeho aktuální forma dává tušit v souboj o medaili. "To jsou strašně těžké úvahy," přiznal Janků. "Ve výšce je každý závod úplně jiný. Netroufám si odhadnout, kolik bude v Birminghamu stačit na kov. Třeba takový Rus Uchov. V Moskvě skočil báječných 239 centimetrů a na dalším mítinku sotva 231 cm. Opravdu si netroufám tipovat."

Na druhém místě skončil v Brně s 230 cm Polák Michal Bienik, třetí příčku obsadil dosavadní rekordman mítinku Svatoslav Ton (2.28 m). "Závod byl dlouhý, trval čtyři hodiny. Hodně závodníků opravovalo na nízkých výškách. Jsem se svým výkonem spokojený, několik skoků se mi technicky povedlo," řekl Svatoslav Ton.

Úterní večer po mítinku znamená pro závodníky cestu autobusem do vinného sklípku s cimbálovou muzikou, který pro ně připravil ředitel závodu. Ovšem bez vítěze. "Dám si možná jednu skleničku, ale pak musím balit. Zítra mě čeká výškařský mítink ve Weinheimu. Snad mi zůstane alespoň dnešní forma," uzavírá vítěz s nadhledem.


Kompletní výsledky naleznete zde.

Z výsledků:

1. Tomáš Janků (ČR) 2.34 m, 2. Michal Bieniek (Pol.) 2.30 m, 3. Svatoslav Ton (ČR) 2.28 m, 4. Jurij Krymarenko (Ukr.) 2.28 m, 5. Nicola Ciotti (It.) 2.23 m, 6. Giulio Ciotti (It.) 2.23 m.

David Klempíř

Vytisknout