přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

3. ledna 2005, 12:09

Tomáš Janků má vícebojařské ambice

Účastník dvou olympiád a dvou mistrovství světa ve skoku vysokém Tomáš Janků se od loňského podzimu intenzivně věnuje vícebojařské přípravě.


Foto: Josef Čech
„Po kratším odpočinku se teď vrhnu na trénink disciplín pro sedmiboj, hlavně vezmu do ruky tyč a budu pilovat techniku,“ prohlašuje Janků, který právě zrádnou vícebojařskou disciplínu – skok o tyči – už dva měsíce trénuje pod vedením Boleslava Patery. V pondělí 27. prosince bylo atletovi pražské Dukly 30 let, už v této halové sezoně chce Janků obléknout reprezentační dres coby vícebojař. „Chci se dostat na mezistátko ve vícebojích, Šeba i Dvořka budou v tu dobu v Tallinu, takže je šance,“ prozradil Janků své ambice zúčastnit se mezistátního pětiutkání ve vícebojích, které se koná první únorový víkend ve francouzském Clermont-Ferrand.


„Tomáš je docela šikovný, umí slušně překážky, dálku, problém bude se skokem o tyči, ale na ten už se od podzimu připravuje se Slávou Paterou,“
zhodnotil „Janisovu“ atletickou všestrannost šéftrenér ČAS Václav Fišer. V sestavě družstva mužů ČR na mezistátním utkání nastoupí čtyři závodníci.

Ze současné širší vícebojařské špičky je bývalým výškařem Maďar Attila Zsivóczky. Šestý muž olympijského desetiboje v Aténách byl Evropskou atletickou asociací pozván i na letošní halové ME v Madridu. Jeho výkony ve výšce na vrcholných vícebojařských soutěžích posledních let se pohybují okolo 210 centimetrů, na olympijských hrách se o nejlepší výkon startovního pole (2.12 m) dělil s Romanem Šebrlem.

V případě vícebojařského startu nasbírá Janků nejvíce bodů pochopitelně ve výšce, která v halovém sedmiboji uzavírá první soutěžní den. Ve výškařském sektoru také získá na soupeře, jeden centimetr v této disciplíně představuje 9 až 10 bodů. „Výška je v sedmiboji dobře bodovaná, ale to jsou bohužel i některé další disciplíny,“ upozornil Janků s úsměvem. „Svůj celkový výkon v sedmiboji nedokážu odhadnout, každopádně půjdu všechny disciplíny kromě výšky na osobní rekordy, protože své osobáky většinou neznám,“ dodal.

Mezistátním utkáním ve Francii ambice Tomáše Janků nekončí, třicetiletý rodák z Jablonce zmiňuje vrchol halové sezony: „Kvalifikovat se na sedmiboj na mistrovství Evropy do Madridu bude záležet, jak to vyjde.“ Na Halové ME do soutěže sedmibojařů zbývá 5 míst, která budou obsazena na základě výkonnosti v halové sezoně 2005. Celkově se v Madridu představí 15 vícebojařů. Každou zemi však mohou reprezentovat nejvýš dva závodníci a na HME byl z České republiky pozván Roman Šebrle i Tomáš Dvořák.

„Nominovat se do Madridu ve výšce je mým cílem určitě,“ pokračoval Janků, který právě na mistrovství Evropy pod střechou vybojoval své nejvyšší umístění na mezinárodní scéně, když v roce 1998 ve Valencii skončil třetí. Poprvé na závodech by se měl Tomáš Janků objevit příští víkend v Hale Otakara Jandery při pražském přeboru ve vícebojích. „Asi půjdu jen pár disciplín sedmiboje včetně výšky,“ prozradil. Poté startuje na Moravském výškařském turné, které v období 22. až 29. ledna zahrnuje mítinky v Hustopečích, Třinci a Ostravě.

Tomáš Klement

Vytisknout