přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

7. května 2004, 15:00

Tomáš Janků letos začne závodit v Brazílii

Bezprostředně po návratu ze soustředění na Kanárských ostrovech se výškař Tomáš Janků už chystá na cestu do Jižní Ameriky.


Foto: J. Čech
V Brazílii absolvuje ve druhé polovině května své první dva starty v letní sezoně. V neděli 16. května se devětadvacetiletý výškař představí na mítinku v Rio de Janeiru, o sedm dní později ho čeká vystoupení v Belému, kde startoval také v loňském roce. Oba atletické podniky jsou zařazeny do světových okruhů IAAF. „Odlétám třináctého a celkem v Brazílii strávím skoro dva týdny, takže se dá mluvit o jakémsi dalším soustředění,“ sdělil Janků a dodal: „vzhledem k tomu, že tam půjdu dva závody, tréninky budou spíš na ladění formy.“ Dnes v noci se Tomáš Janků vrátil z třítýdenního soustředění z Kanárských ostrovů a příprava ve středisku La Santa na ostrově Lanzarotte ho naprosto nadchla.„Se soustředěním jsem stoprocentně spokojen, v tréninku jsem udělal přesně to, co jsem chtěl. Počasí vyšlo taky super,“
vyprávěl bronzový medailista z HME 1998.


„Byla to hlavně objemová záležitost, ale trochu jsem už skákal,“
shrnul Janků, „musel jsem si to vyzkoušet před těmi starty, i když zrovna skákání není o tom, jak se daří při tréninku, ale co člověk ze sebe dostane při samotném závodě.“ Poprvé Janků objevil oblíbené středisko v La Santě před touto halovou sezonou. „Myslím, že ho budu využívat i do budoucna. Jsou tam ideální podmínky pro přípravu, všechno je podřízeno sportovcům,“ uznal.

Janků si potvrzením limitu z loňské sezony už v zimě zajistil účast na olympijských hrách, se svými starty tak v letním období může šetřit. „Po návratu z Brazílie snad budu závodit v Hengelu, pokud mě tam vezmou. Pak následuje tréninková fáze, pravděpodobně klasické týdenní cykly ve středisku v Nymburce, a ještě pár startů v létě. Všechno už budu směřovat k olympiádě,“ přiblížil Janků. Atletická část Letních olympijských her v Aténách se uskuteční od 20. do 29. srpna, jistou účast ve výškařském sektoru v dresu České republiky má vedle Tomáše Janků také Jaroslav Bába.  

Tomáš Klement

Vytisknout