To nejlepší z World Indoor Tour

středa 24. února 2016
Máme za sebou první ročník nově vytvořeného halového seriálu, který rozhodně přidal na atraktivitě atletických klání pod střechou. Zde je přehled toho nejzajímavějšího, co se událo během čtyř dílů "Tour".

Karlsruhe na rozjezd

První dílem byl atletický mítink v německém Karlsruhe (6. února). Jedním z vrcholů těchto závodů byla šedesátka překážek žen. Však také výkon vítězné Američanky Kendry Harrisonové 7.82 stále vévodí světovým tabulkám. Velmi kvalitní časy zaběhly i druhá Nia Aliová (7.94) a třetí Britka Tiffany Porterová (7.94). Rovněž na hladké šedesátce se běželo velmi rychle. Zvítězil Mike Rodgers za 6.52 před Kimem Collinsem (6.54). Stejné disciplíně žen panovala Nizozemka Dafne Schippersová v čase 7.07.

V Karlsruhe měla jednoho zástupce také česká atletika. Byl jím koulař Tomáš Staněk, který nakonec obsadil hodem dlouhým 20.18 čtvrté místo. Zvítězil Kanaďan Tim Nedow, jenž poslal své náčiní do vzdálenosti 20.89. Soutěž trojskokanů vyhrál Alexix Copello z Kuby, když zaostal jediný centimetr za sedmnáctimetrovou hranicí (16.99). Na půlce předvedl kvalitní čas Polák Adam Kszczot (1:45.96).

Famózní návrat Defarové v Bostonu

Hlavním lákadlem druhé zastávky tour v Bostonu (14. února) byl návrat olympijské šampionky Meseret Defarové. Etiopská běžkyně zvolila pro svůj start závod na 3000 metrů a comeback zvládla na jedničku. Suverénně zvítězila v čase 8:30.83. Etiopský večer podpořila i Dawit Seyaumová. Ta ovládla závod na 1500 metrů v kvalitním výkonu 4:01.86. Dominanci východoafrické běžecké velmoci na středních tratích narušil zkušený Novozélanďan Nick Willis, který zaběhl výkon roku na jedné míli, a to časem 3:53.27.

Velmi rychlé časy se běhaly na nemistrovských tratích. Američanka Natasha Hastingsová se se svým časem 36.25 na třístovce zařadila na páté místo historických světových tabulek. Její reprezentační kolega Vernon Norwood pak zase výkonem 32.70 zaběhnul rekord mítinku. Podobný počin jako Hastingsové, se podařil na šestistovce dalšímu zástupci Spojených států Borisi Berianovi. I on se časem 1:15.51 posunul na pátou příčku historických statistik.

Lídr letošních světových tabulek se měnil v kouli, kde vyhrál domácí Kurt Roberts výkonem 21.57. Hala v Bostonu viděla i jeden útok na světový rekord. O ten se pokoušela po úspěšném zdolání 488 centimetrů znovu Jennifer Suhrová, která si poté nechala nastavit laťku na rekordních 507 centimetrů. Na rozdíl od Brockportu koncem ledna ale Američanka neuspěla.

Stockholm plný rekordů

Po Bostonu se seriál přesunul do Stockholmu (17. února). Již předem byly avizovány útoky na světové rekordy, a ty byly nakonec ve všech třech případech úspěšné. V závodu na jednu míli žen se pokoušela o zlepšení historického maxima Etiopanka Genzebe Dibabaová. Cílem proběhla v čase 4:13.31 a překonala tak čtvrt století starý světový rekord Rumunky Doiny Melinteové. Na kilometru mužů byl zase překonán rekord Wilsona Kipketera. Tím, kdo ho legendárnímu keňskému rodákovi v dánském dresu vzal, byl Ayanleh Souleiman z Džibutska, který proběhl pět okruhů za 2:14.20. V závodě startoval i Jakub Holuša, který dokázal časem 2:18.27 vylepšit svůj rok starý národní rekord. Třetí světový rekord večera padnul na pětistovce a jeho pokořitelem se stal teprve devatenáctiletý Abdelalelah Haroun. Katařan se jako první v historii dostal na této distanci pod jednu minutu, když se časomíra zastavila na 59.83.

Kromě rekordů padaly také světové výkony roku. Že je ve Stockholmu rychlá dráha potvrdil na půlce mužů Polák Adam Kszczot, který vyhrál v čase 1:45.63 a posunul se do čela světových tabulek. To se podařilo i Abdelaatimu Iguiderovi z Maroka na trojce, když zvítězil za 7:39.64. Rekord mítinku přehodil kanadský koulař Tim Nedow (21.33). Kromě Jakuba Holuši startovala ve Stockholmu také Zuzana Hejnová v závodě na 400 metrů. Pro ni to byl první halový start a připsala si čas 53.51.

Vítězný Maslák v Glasgow

Hned čtyřnásobné zastoupení měla česká atletika při posledním z mítinků Tour. Největší radost nám udělal Pavel Maslák v závodě na 400 metrů, když dokázal zvítězit v čase 46.02. Po vydařeném kilometru ve Stockholmu se chtěl předvést také Jakub Holuša na patnáctistovce. Přestože měl hned na startu kolizi, dokázal zaběhnout kvalitní čas 3:39.99, vyhrál Maročan Abdelaati Iguider ve výkonu roku 3:34.94. Po stockholmské čtvrtce si tentokrát Zuzana Hejnová vyzkoušela svou formu na dvojnásobné trati a byl z toho čas 2:03.40. Závod ovládla Kanaďanka Melissa Bishopová za 2:00.19. Poslední českou zástupkyní byla Denisa Rosolová, která zaběhla čtvrtku za 54.11.

Velmi očekávaný byl start domácí hvězdy Mo Faraha v závodě na 3000 metrů a britský běžec se odvděčil vítězstvím v čase 7.39.55. Svou letošní neporazitelnost prodloužil na osmistovce Adam Kszczot (1:46.23). Velmi rychle běžela patnáctistovku nizozemská závodnice Sifan Hassanová (4:01.40). Nejrychlejší časy na hladké šedesátce zaběhli Dafne Schippersová (7.10) a Kim Collins (6.51 v rozběhu). Nad překážkami opět dominovala Kendra Harrisonová, tentokrát za 7.92. Nejlepší výkon skočený na území Velké Británie předvedl v tyči Kanaďan Shawn Barber, když se přenesl přes laťku ve výšce 589 centimetrů. V trojskokanském sektoru stvrdil svým skokem 16.93 celkové vítězství v Tour Američan Omar Craddock. Domácí prostředí sedělo i britským dálkařkám Lorraine Ugenové (680) a Shaře Proctorové (676).

Vítězi World Indoor Tour 2016, kteří dostali kromě finanční prémie také divokou kartu pro start na HMS v Portlandu, se stali: