přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

16. června 2017, 17:19

TNT na prahu druhé dekády

Již zítra odstartuje jedenáctý ročník TNT Express Meetingu Kladno, který bude letos poprvé i republikovým šampionátem mužů a žen ve vícebojích. Dnes proběhla předzávodní tisková konference s největšími hvězdami mítinku.

Hlavními kandidátkami na prvenství v soutěži žen budou Eliška Klučinová a Kateřina Cachová. Pro obě je kladenské Sletiště oblíbeným stadionem. Klučinová zde dokázala v roce 2014 vylepšit národní rekord v sedmiboji. Cachová si pro změnu v loňském roce, kdy na TNT zvítězila, vylepšila osobní rekord.

Klučinová již v průběhu sezóny ukázala v některých dílčích disciplínách slibnou formu, ale jak sama přiznává, celý sedmiboj je trošku otazníkem. Bude pro ni prvním od olympijského startu v Riu a také po operaci ramene, kterou následně absolvovala. „Zatím se cítím trošku unavená, ale doufám, že je to tím, že jsme před mistrovstvím republiky v Třinci potrénovali. Jsem hodně zvědavá na oštěp a osmistovku. V oštěpu se každým tréninkem zlepšuji, ale uvidíme, co předvedu v samotném závodě. Na osmistovku zas nemám asi naběháno tolik, kolik bych chtěla. Doufám, že nás trochu podrží i počasí,“ řekla. Pro účast na světovém šampionátu v Londýně potřebuje Eliška složit 6200 bodů.

Katka Cachová už letos jeden sedmiboj absolvovala, když startovala v Götzisu. Se svým výkonem ovšem nebyla spokojena, jelikož se jí nepodařilo pokořit hranici šesti tisíc bodů, která by jí zajistila účast na mistrovství světa. Od té doby se však její forma stupňuje a zdá se, že směrem ke kladenskému mítinku je dobře připravena. „V Třinci se ukázalo, že máme s Eliškou stoupající tendenci výkonů a byl to dobrý ukazatel směrem k TNT Express Meetingu. Na závod se těším, protože cítím, že forma jde nahoru,“ uvedla svěřenkyně Martiny Blažkové a žena, která bude obhajovat loňské vítězství.

V mužském závodě bude bohužel chybět původně ohlášený Adam Sebastian Helcelet, jehož od Götzisu trápí problémy s achilovkou, které mu znemožňují start na Kladně. Český prapor tak bude držet Marek Lukáš, který obsadil při loňském ročníku druhé místo.

Nejlepšími osobními rekordy z celého startovního pole ovšem disponují dva borci. Tím prvním je Alžířan Larbi Bourrada. Desetibojař, který obsadil na olympijských hrách v Riu páté místo. Je také trojnásobným africkým šampionem. „V únoru jsem změnil trenéra. Mám za sebou úplně jiný trénink, než na který jsem byl zvyklý. Kladno pro mě bude velkým testem před světovým šampionátem. Věřím, že se srovnám s podmínkami a budu usilovat o co nejlepší výkon,“ nechal se slyšet.

Tím druhým je Jihoafričan Willem Coertzen, který již v minulosti na Kladně závodil. Jeho největším úspěchem je stříbro na mistrovství Afriky v roce 2008 v Addis Abebě. „Trénink na letošní sezónu šel dobře. Po delší době závodím na Kladně. Viděl jsem startovní listinu a je kvalitní. Stadion se mi moc líbi a těším se na závod. V Jihoafrické republice momentálně panuje stejné počasí jako tady, což mi vyhovuje.“ vzkázal.

Jedenáctý ročník TNT Express Meetingu Kladno odstartuje v sobotu v 11:10 na kladenském stadionu Sletiště, kdy zakleknou do bloků sedmibojařky. 

Petr Jelínek

Vytisknout