přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

14. června 2011, 20:12

TNT-Fortuna se Šebrlem a spol.

Pátý ročník vícebojařského mítinku, podruhé zařazeného do seriálu IAAF je připraven. Na Kladně už jsou všechny jeho hvězdy, vedle té domácí také Kravčenko, Barras, Suárez a Černovová.

Nad startem vítěze úvodního ročníku 2007 a dosud držitele rekordu mítinku 8697 bodů však visel otazník kvůli svalu mezi břichem a zády, který si zranil začátkem května. „Kdybych nebyl stoprocentně zdravý, nestartoval bych. Není to jako loni, kdy mě to pořád bolelo,“ dušoval se na dnešní předzávodní tiskovce Roman Šebrle, že nehrozí loňský scénář s koncem už na úvodní stovce. Nicméně vynucené pauzy v přípravě prý Šebrle využil ke studiu a úspěšnému dokončení bakalářského titulu na vysoké škole v Ostravě. A uvažuje o pokračování i na dvouletém inženýrském stupni.

Ve středu a ve čtvrtek se však bude svěřenec Dalibora Kupky už naplno věnovat atletice, tréninkové manko nicméně bude znát. „Tři týdny jsem nedělal skoro nic. Některé disciplíny jsem si teď zkusil jednou, jako třeba kouli nebo disk, vůbec jsem nestihl překážky a dálku,“ přiznal Šebrle, pro něhož tak jakýmsi výkonnostním cílem bude hranice osmi tisíc, tedy mírnější kritérium pro mistrovství světa. „Kdybych udělal 8200 (A limit), už bych žádný víceboj před Tegu nešel. Ale upřímně to moc nepředpokládám,“ vysvětlil s tím, že pak by přišel na řadu buď Ratingen nebo Evropský pohár.

Jasno tak má Šebrle i o svém největším soupeři. „Největším konkurentem bude moje tělo,“ reagoval s úsměvem. Vzhledem k tomu, že se dají očekávat příznivé podmínky, bylo by asi překvapením, kdyby i 8200 stačilo na vítězství. A to přesto, že další z favoritů, Romain Barras, si rovněž prožil zdravotní potíže přípravě, pro změnu s třísly. Proto také Francouz očekává výkon v podobném rozmezí jako Šebrle. „Budu se z toho snažit dostat, co se dá,“ říkal evropský šampion, úřadující od Barcelony.

Větší ambice neskrývá Andrej Kravčenko, přestože i on, stejně jako Barras a Šebrle, vynechal úvodní z pěti mítinku vícebojařské challenge. „Mám za sebou hodně tvrdý trénink, beru to, jako bych byl teď v Götzisu,“ uvedl mistr Evropy z halové Paříže. „Určitě bych chtěl udělat 8400 bodů,“ prohlásil Bělorus.
Podobné cíle si klade také čtvrtý z dnes přítomné party desetibojařů, Leonel Suáraz. „Předpokládám minimálně stejně dobrý výsledek jako v Götzisu,“ uvedl Kubánec, jenž skončil ve vícebojařské Mekce na druhém místě s 8440 body za suverénním Američanem Hardeem.

Do širšího okruhu favoritů je třeba zahrnout i Dmitrije Karpova, ačkoli jeho osobní rekord 8725 sahá již sedm let nazpět k zisku bronzu na olympiádě v Aténách. Bohužel se musí Kladno obejít bez tradičního účastníka a vítěze z let 2008 a 2009 Jamajčana Smithe i obhájce loňského prvenství, Ukrajince Kasjanova.
Početné je naopak podle startovní listiny české zastoupení. Nejvyšší ambice má, vedle Šebrleho, Adam Sebastian Helcelet, jemuž při republikovém šampionátu jen o 31 unikla hranice osmi tisíc. „Je jedině dobře, když mi někdo bude šlapat paty,“ pokyvoval hlavou Šebrle na adresu jednoho z favoritů ostravského ME mladých atletů.

Také v soutěž sedmibojařek bude ochuzena o loňskou vítězku. Senzační česká (spolu)rekordmanka Eliška Klučinová, která před rokem složila 6268 bodů, se zotavuje po operaci nohou a sezona pro ni v podstatě skončila. I tak by byla obhajoba pro svěřenkyni Martiny Blažkové oříškem. Hlavní hvězdou závodu bude totiž bronzová z olympijských her v Pekingu Taťana Černovová s osobním rekordem 6618. „Cítím se dobře, jsem zdravá a připravená minimálně tak jako v Götzisu,“ svěřila se Ruska, která před necelými třemi týdny složila 6539 bodů.

Dá se očekávat, že o prvenství se tak Černovová popere především se dvěma soupeřkami s osobáky přes 6400, jmenovitě Ukrajinkou Gannou Melničenkovou a Polkou Karolinou Tyminskou. Početně slabší českou účast – s ohledem na domácí mítink – povede Kateřina Cachová, jež bude za měsíc, podobně jako Helcelet, patřit k adeptům na nejvyšší pozice na mistrovství Evropy.

V minulosti pořadatele trápila neúčast v seriálu vícebojařských mítinků či počasí. Ani jedno teď zdá se nehrozí, riziko však představuje možná blokáda hlavních silnic v souvislosti se stávkou. „Přidělalo nám to velké vrásky, ale snažíme se, aby byly dopady co nejmenší,“ řekl ředitel mítinku Zdeněk Lubenský. „Situaci sledujeme a bude-li to nutné, sportovce, kteří jsou v pražském hotelu Pyramida, i další osoby nutné k průběhu mítinku, ubytujeme ze středy na čtvrtek tady na Kladně. Diváky budeme ve informovovat o objízdných trasách,“ nastínil krizový scénář Lubenský.

Samotný mítink by tak neměl být narušen. Zítra začíná program na kladenském stadionu Sletiště v půl dvanácté, pozítří pak o hodinu dříve. Další informace najdete v rubrice Zaostřeno na.

Michal Procházka

Vytisknout